• państwo: Polska
  • powierzchnia: 312 679 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 38,4 mln
  • liczba województw: 16
  • waluta: złoty polski (PLN)
  • domena internetowa: .pl
  • nr kierunkowy: +48
 

Polska

Państwo położone w środkowo - wschodniej Europie, ze stolicą w Warszawie. Jest niezwykle różnorodny krajem pod względem przyrodniczym. Na północy graniczy z wodami Morza Bałtyckiego, zaś południe pokrywają liczne masywy górskie. Dużą część lądów zajmują także tereny leśne. Dzięki wstąpieniu do UE w 2004 roku, Polska otworzyło się na rynki zachodnie, co mocno przyśpieszyło rozwój gospodarczy kraju.

Polska ciekawe miasta

Jednym z najpiękniejszych polskich miast jest Kraków, więc od niego zaczniemy naszą podróż. W pierwszej kolejności swoje kroki warto skierować do Zamku Królewskiego na Wawelu. Podziwiać możemy w nim wystawne komnaty, dziedziniec oraz katedrę, w której pochowanych jest większość polskich królów i biskupów krakowskich oraz osoby zasłużone dla naszego kraju. Niezwykle ciekawą atrakcją jest Stare Miasto, które corocznie przyciąga tłumy turystów z całego świata. Będąc w Krakowie nie zapominajmy spróbować smacznych obwarzanek, będących jednym z symboli miasta. Zwiedzając Polskę, punktem obowiązkowym jest także Warszawa. Podobnie jak w Krakowie, przyjezdnych zachwyca Stare Miasto, z urokliwymi kamienicami, najlepszymi restauracjami oraz słynną Warszawską Syrenką. W metropolii znajdują się także największe ośrodki kulturalne kraju jak: Opera Narodowa, Filharmonia, Pałac Kultury oraz liczne muzea. Jednym z najciekawszych jest Muzeum powstania Warszawskiego, w którym podziwiać możemy ciekawe, multimedialne wystawy na temat burzliwej historii stolicy. W mieście znajduje się także największy obiekt sportowy w kraju, Stadion Narodowy. Na turystycznej mapie Polski należy zaznaczyć także Wrocław. Na niezwykle urokliwym Rynku podziwiać można kamienice z różnych epok architektonicznych. Znajdują się tu także monumentalne obiekty sakralne, jednym z nich jest Archikatedra Jana Chrzciciela. Na uwagę zasługuje przepiękny, odremontowany dworzec, dumnie witający przyjezdnych. Do Poznania warto przyjechać aby skosztować pysznych rogali św.Marcina, w Toruniu aromatycznych pierników zaś w Zakopanym różnych odmian oscypka. Na koniec Pomorze. W Trójmieście obowiązkowym punktem jest sopockie molo oraz spacer ulicą Świętojańską w Gdyni. W Gdańsku natomiast podziwiać można urokliwe stare miasto, historyczną stocznię oraz liczne, zabytkowe kościoły jak np. Bazylikę Mariacką czy Archikatedrę Oliwską. Będąc na Pomorzu warto wsiąść udział w Jarmarku św. Dominika. Jest to duże wydarzenie na przełomie lipca i sierpnia, podczas którego lokalni kupcy wystawiają swoje towary. To idealna okazja aby zakupić najsłynniejszą pamiątkę, bursztyn.

Polska ciekawe miejsca

Jeśli stronimy od wielkomiejskiego zwiedzania i szukamy bardziej ustronnych, klimatycznych miejsc, warto udać się na wycieczkę szlakiem polskich zamków. Ciężko wymienić je wszystkie, najciekawsze to m.in. Zamek w Malborku, Pieskowej Skale czy w Chęcinach. Będąc na południu kraju, ciekawym miejscem może okazać się Park Rozrywki Energylandia. Na prawie 30 hektarowej powierzchni, czekają atrakcje dla całej rodziny.