Zamek Krzyżacki Malbork

7 największych zamków w Europie

Tekst Historia Europy była bardzo interesująca. Wichry dziejów sprawiły, że popisać się możemy naprawdę imponującymi świadectwami świetności kontynentu. Najbardziej namacalną spuściznę militarnego i gospodarczego rozwoju, stanowią zamki. Na Starym Kontynencie jest ich wiele. Zapraszam na przegląd siedmiu największych, pod względem zajmowanej przez nie powierzchni.intro

Zamek Krzyżacki w Malborku

Polacy mają się czym szczycić! To właśnie na terenie naszego kraju znajduje się największy zamek nie tylko w Europie, ale i na świecie. Przoduje także pod względem ilości wykorzystanych do jego budowy cegieł. Zajmowana przez niego powierzchnia, liczy aż 143 591 metrów kwadratowych. Pamiątka po krzyżackiej obecności na Pomorzu Gdańskim to przykład wspaniałej, zachowana w świetnej kondycji architektury, udostępnionej do zwiedzania. Zamek składa się z trzech części : Zamku Niskiego, położonego głównie poza murami, Zamku Średniego oraz Wysokiego, najbardziej warownego. Znajdzie się tu wszystko, i strzeliste wieże, i tajemnicze podziemia. A to wszystko z widokiem na malowniczy Nogat.

Zamek Krzyżacki Malbork
Zamek Krzyżacki w Malborku, foto:pixabay.com

W ten weekend na Zamku Krzyżackim w Malborku odbywają się Targi Rekonstrukcji Historycznej „Wiec Pomorski”. O atrakcjach, organizacji i początkach tej inicjatywy można przeczytać w wywiadzie z organizatorem wydarzenia, Szymonem Kleinem „Targi Rekonstrukcji Historycznej w Malborku nie tylko dla pasjonatów średniowiecza”.

Zamek Burghausen

Zamek Burghausen zlokalizowany jest w niemieckiej Bawarii. Poszczycić się może najdłuższą linią okalających zamkowe zabudowania murów i to w skali całego świata. Większość jego zabudowań powstała między XIV a XV wiekiem. W ich historii zapisał się również wątek polski, ponieważ w XV wieku zamek był siedzibą księżniczki polskiego pochodzenia, Jadwigi Jagiellonki, żony Jerzego Bogatego. Zabudowania mają powierzchnię 56 810 metrów kwadratowych.

Zamek Praski

Zamek Hradczański łączy się z najdawniejszymi dziejami Pragi i Czechów. Jego najstarsze części wywodzą się z IX wieku. Po tylu stuleciach zamek wciąż prezentuje się bardzo okazale, będąc reprezentatywną siedzibą czeskiego prezydenta. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają ogrody na Hradczanach, które swoimi zadbanymi alejkami i widokiem na Wełtawę zachęcają do relaksu w swoich gościnnych progach. Powierzchnia Zamku Praskiego wynosi 66 761 metrów kwadratowych. Zamek dzisiaj bardziej przypomina już rozbudowany, ozdobny pałac, a w jego obrębie znalazło się miejsce dla czterech kościołów i takiej samej ilości pałaców.

Zamek Hradczany w Pradze
Zamek Hradczański dumnie góruje nad Pragą, foto;fotolia.com

Twierdza Spiska

Zamek Spiski leży u naszych południowych sąsiadów – Słowaków. Jest bardzo wiekowy, pochodzi bowiem z XI wieku. Do czasów obecnych dotrwał w nieco zmienionej formie, ponieważ w XVIII wieku strawił go potężny pożar i Twierdza Spiska nie odzyskała już swojej dawnej potęgi. Przyznać trzeba, że zamek był doskonale zlokalizowany, ponieważ znajduje się na wzniesieniu. Zajmuje on powierzchnię 49 485 metrów kwadratowych. Warto tu przyjechać chociażby dla samych malowniczych widoków. Architektura zamku została doceniona i wpisano go w roku 1993 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Windsor

Zamek Windsor to największy budynek Wielkiej Brytanii i jeden z największych zamków w całej Europie. Pochodzi z XI wieku, a swoją budowę zawdzięcza normandzkiemu najeźdźcy Wilhelmowi Zdobywcy. Z czasem był on rozbudowywany, aż powstała twierdza w dzisiejszych rozmiarach. Zamek można zwiedzać, ale jedynie w czasie, w którym nie przybywa w nim brytyjska królowa. Ma to miejsce przez kilka tygodni w roku. Wówczas na terenie Zamku w Windsor przyjmowani są najwyżsi politycy i przedstawiciele dyplomacji. Na samo zwiedzanie poświęcić trzeba kilka godzin, ponieważ jego powierzchnia wynosi aż 54 835 metrów kwadratowych.

Zamek Windsor
Królewski Zamek Windsor w Wielkiej Brytanii, foto:pixabay.com

Twierdza Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg góruje nad miastem Salzburg w Austrii. Położona jest na wysokim wzgórzu Festungsberg, dzięki czemu doskonale ją widać z każdego punktu w mieście i świetnie komponuje się z eleganckimi zabudowaniami. Całość ma powierzchnię 54 523 metrów kwadratowych, dzięki czemu to jeden z największych zamków w Europie i z pewnością największy w tym jej rejonie. Lokalizacja twierdzy okazała się bardzo trafiona – zamek nigdy nie został zdobyty przez wroga, co daje jasny wyraz jego potęgi.

Zamek Królewski w Budapeszcie

Budowa Zamku Królewskiego w Budapeszcie została zapoczątkowana w XIII wieku, jak twierdzy obronnej przed mongolskim najeźdźcą. Z czasem bryłę rozbudowywano, tworząc potężną warownię zdolną do obrony miasta przed wrogimi atakami. Za czasów II wojny światowej konstrukcja zamkowa była uszkodzona, ale dokonano jej rekonstrukcji i obecnie jest on jedną z największych atrakcji stolicy Węgier. Powierzchnia zamku wynosi łączną powierzchnię 44 674 metrów kwadratowych.

Budapeszt zamek
Zamek w Budapeszcie, forto:pixabay.com

Podróże po Europie mogą być równie interesujące, co te odbywane do bardziej egzotycznych krajów. Warto wybrać sobie jakiś motyw przewodni zwiedzania. Doskonale nadaje się do tego szlak największych warowni zwłaszcza, że wiele z nich znajduje się w bliskiej odległości od polskich granic albo nawet, jak Malbork, na terenie kraju. To spotkanie z żywą historią, która daje niesamowite wspomnienia.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!