• państwo: Chorwacja
  • liczba mieszkańców: 4,3 mln
  • język urzędowy: chorwacki
  • powierzchnia: 56 594 km²
  • stolica: Zagrzeb
  • domena internetowa: .hr
  • nr kierunkowy: +385
 

Chorwacja

Państwo nad Morzem Adriatyckim, liczące ok. 4,3 mln mieszkańców, ze stolicą w Zagrzebiu. Chorwacja jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych na świecie, ze względu na swe atrakcyjne położenie, stosunkowo niskie ceny, a także przyjacielskie nastawienie mieszkańców.

Co warto zobaczyć w Chorwacji

Będąc w Chorwacji warto swe kroki skierować do Pałacu Dioklecjana w Splicie. Na uwagę zasługuje także Katedra św. Jakuba w Szybeniku oraz Bazylika Eufrazjusza w Poreču, w której do dziś można podziwiać bizantyjskie mozaiki. Dla miłośników zwiedzania nie lada atrakcją może się okazać Stare Miasto w Dubrowniku (Stari Grad) i Trogirze czy Park Narodowy Jezior Plitwickich, w którym znajdują się zapierające dech w piersiach wodospady. Stolica kraju zachwyca swoją architekturą. Kościół św. Marka, ze swoim charakterystycznym pokryciem dachowym należy do jednych z symboli miasta. Jego charakterystyczne pokrycie dachowe zawiera w sobie, ułożony z kolorowych dachówek herb Zagrzebia oraz Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Neogotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najwyższym tego typu obiektem w mieście a zarazem wizytówką stolicy. Drugą równie reprezentacyjną budowlą jest Chorwacki Teatr Narodowy, którego otwarcie inaugurował sam cesarz Franciszek I.

Najpiękniejsze wyspy Chorwacji

Chorwackie wyspy cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Największą z nich jest Krk. Oprócz przepięknych, czystych i kamienistych plaż znajdują się tu ciekawe, warte uwagi miasta, m.in. Baška, Krk oraz Njivice. Turyści wybierają także wyspę Lošinji, gdzie skosztować mogą kąpieli wśród delfinów oraz spokojną Cres, której ciekawostką są pozostałości murów miejskich w wielu miejscowościach, a także słodkowodne jezioro Vrana. Wymieniając najciekawsze miejsca Chorwacji nie sposób pominąć słonecznej Hvar, określanej mianem “lawendowej wyspy” z uwagi na duże skupiska tejże rośliny, będącej jednym z głównych źródeł dochodów mieszkańców. Trudno jest opisać wszystkie najciekawsze miejsca Chorwacji, z pewnością należy wybrać się tam osobiście aby poczuć wyjątkowy, radosny klimat regionu.

Ciekawostki

Chorwacja słynie z produkcji olejków zapachowych m.in z lawendy czy rozmarynu. Jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać wolno pływające delfiny. W miejscowości Losinja istnieje nawet możliwość ich adopcji. Z Dalmacji wywodzi się znana rasa psów Dalmatyńczyki, a na wyspie Hvar kręcono sceny do serialu “Gra o tron”. Chorwacja to także znane osobistości, takie jak Marco Polo czy Janica Kostelić, zdobywczyni sześciu medali olimpijskich w kategorii narciarstwa alpejskiego.