zloty rog chorwacja

5 niesamowitych atrakcji Wyspy Brač. Poznaj te, których nie można pominąć!

Unikalna fauna i flora, bogate dziedzictwo kulturowe regionu, niespotykana gościnność mieszkańców – wszystkie te czynniki decydują o wyjątkowości wyspy Brač i sprawiają, że plasuje się ona w ścisłej czołówce najciekawszych rejonów Chorwacji. 

Atrakcji, czekających na wczasowiczów, jest tam naprawdę sporo, podczas jednego pobytu zapewne trudno byłoby skorzystać w nich wszystkich. Wśród nich są jednak takie, których zdecydowanie nie sposób pominąć! Wybraliśmy 5, naszym zdaniem, najbardziej niesamowitych miejsc na wyspie Brač.

zloty rog chorwacja
Rajska plaża Zlatni Rat, foto: Flickr by Nick Savchenko

Zlatni Rat

W żadnym folderze turystycznym, zachęcającym do spędzenia wakacji na Brač  nie może zabraknąć fotografii Zlatni Rat, najsłynniejszej plaży na cyplu i prawdopodobnie najpiękniejszej plaży w całej Chorwacji. Ze swoim nabrzeżem, pokrytym drobnymi kamyczkami o perłowym odcieniu i otoczonym przez lazurowe wody Adriatyku, Złoty Róg jawi się jako wymarzone miejsce wypoczynku. I takim też jest w rzeczywistości!

widok z góry Vidovej
Zlatni Rat, foto: pixabay.com

Niezwykła przejrzystość wód w okolicy Zlatni Rat sprzyja amatorom nurkowania i miłośnikom długich kąpieli morskich, natomiast zmienne kierunki wiatru przyciągają tu całe rzesze windsurferów i kitesurferów. Wszyscy zwolennicy sportów wodnych nie powinni odmawiać sobie przyjemności spędzenia choć jednego dnia w tym miejscu.

Lovrečina

Plaża Lovrečina nie dorównuje popularnością Zlatni Rat, choć z pewnością nie można jej odmówić naturalnego uroku. Wręcz przeciwnie! Jest położona w niezwykle malowniczej zatoczce, między miejscowościami Pučišća a Postira. Pokryta miękkim, złotym piaskiem, oblana przez krystalicznie czyste wody i ukryta pośród bujnej roślinności uchodzi za prawdziwą perełkę wśród chorwackich plaż.

Lovrečina
Krystalicznie czysta plaża Lovrečina, foto: Flickr by Gunilla G

Co więcej, Lovrečina nie jest znana szerszym grupom turystów i nawet w sezonie pozostaje miejscem kameralnym. Jeśli zamarzymy o chwili błogiego wypoczynku podczas wakacji na wyspie Brač, koniecznie musimy się tam wybrać!

Vidova Gora

Tym, którzy uwielbiają odkrywać piękno natury, polecamy wycieczkę na Vidovą Gorę. Jej szczyt sięga 778 metrów n.p.m., co czyni ją najwyższym wzniesieniem pośród wszystkich pozostałych, znajdujących się na wyspach Dalmacji. Wędrówka na górę powinna zająć około 2–3 godzin. W tym czasie będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska rzadko spotykanym gatunkom roślinności górskiej oraz spotkać się z kolorowymi jaszczurkami i innymi drobnymi stworzeniami pełzającymi wzdłuż szlaku. Uwaga, niesamowita różnorodność tutejszej przyrody może przyprawić o zawrót głowy!

Vidova Gora
Vidova Gora. Piękny widok na wyspę. Foto: Flickr by Nick Savchenko

Jednak największą nagrodą za podjęty wysiłek są spektakularne widoki ze szczytu – przy dobrej pogodzie zobaczymy miasteczko Bol, plażę Zlatni Rat, a także sąsiednią wyspę Hvar. Tak wspaniałą panoramę wyspy Brač mogą oglądać też leniwi wczasowicze, którzy na szczyt Vidovej Gory wjeżdżają samochodami.

Pustelnia Blaca

W zestawieniu miejsc must-see nie mogło zabraknąć Pustelni Blaca – obronnego klasztoru zbudowanego przez mnichów w XVI wieku i rozbudowanego w wiekach późniejszych. W skład tego kompleksu wchodzą jaskinie wydrążone w skałach, gdzie w przeszłości przechowywano żywność, a także budynki, klasztor i kościół, wzniesione na kamiennym płaskowyżu, ukryte w cieniu ogromnego, skalistego klifu. Wygląda to naprawdę spektakularnie. Ten obiekt jest najlepszym dowodem na to, jak dzieło pracy rąk ludzkich może harmonizować z piękną, dziewiczą przyrodą.

Pustelnia Blaca przypomina też o bogatym dziedzictwie kulturowym regionu. W jej wnętrzach mieszczą się obserwatorium astronomiczne oraz ogromna biblioteka posiadająca naprawdę wartościowy księgozbiór. Po opuszczeniu klasztoru przez mnichów, w II połowie XX wieku, utworzono tu muzeum, dzięki czemu turyści mają okazję zobaczyć: drogocenne meble, obrazy i inne dobra materialne, gromadzone przez ponad 400 lat działalności wspólnoty religijnej.

Škrip

Zwiedzając wyspę Brač, nie sposób darować sobie wizyty w najstarszej osadzie na tym cyplu. Škrip – bo tak brzmi nazwa jej nazwa – została założona jeszcze u schyłki epoki brązu. Dzisiaj to wyjątkowo urokliwe miasteczko, usytuowane na stromym wzniesieniu nad brzegiem morza. Jednym z jego najważniejszych zabytków jest kamienna wieża, która stoi na fundamentach sprzed około 1500 lat p.n.e. Warto zobaczyć też XVI-wieczny pałac rodziny Ceriniciów.

Škrip Chorwacja
Charakterystyzne zabudowania w miejscowości Škrip, foto: Wikipedia Commons

W miejscowym Muzeum Wyspy Brač zgromadzono z kolei narzędzia, przedmioty codziennego użytku, obrazy i rzeźby, które pozostawili po sobie pierwsi mieszkańcy tej ziemi. Wspomniane muzeum, jak i sam Škrip stanowią obowiązkowe punkty wycieczki po wyspie dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani poznaniem jej długiej historii i odkryciem jej niepowtarzalnego klimatu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!