Anitkabir

3 interesujące obiekty w Turcji. Znasz je wszystkie?

Turcja obfituje w zabytki z różnych epok – ich ogrom robi wrażenie. Nie sposób wymienić je wszystkie, trudno klasyfikować je w rankingi, gdyż z założenia każdy będzie niesprawiedliwy. Nie mamy zresztą takiego zamiaru. Chcemy jedynie wskazać te obiekty, na które, naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę podczas pobytu w Turcji.

Przy tym wyborze, jeśli coś mogło posłużyć nam za klucz, to pierwsze wrażenie – pełne zachwytu i wzbudzające ciekawość. Sprawdźcie, co nas zainteresowało!

Jaskinia Siedmiu Śpiących

Nieopodal starożytnych ruin Efezu znajduje się cmentarz z czasów bizantyjskich, będący w zasadzie popadającym w ruinę, wmurowanym w skałę kościołem, nazywanym Jaskinią Siedmiu Śpiących. To określenie odnosi się do legendy osnutej wokół tego miejsca. Zgodnie z nią, kiedy cesarz Decjusz, wróg chrześcijan przybył do Efezu, nakazał oddawanie czci rzymskim bogom. Temu poleceniu sprzeciwiło się siedmiu młodzieńców, wyznawców chrześcijaństwa, którzy przed negatywnymi konsekwencjami swojego czynu schronili się w jaskini. Tam znaleźli ich rzymscy żołnierze i zamurowali wejście do groty, skazując młodych mężczyzn na śmierć. Tak się jednak nie stało, podczas modlitwy zapadli oni w sen trwający 200 lat. Jakież było ich zdziwienie, gdy po przebudzeniu, okazało się, że monety, za które chcieli kupić jedzenie już dawno wyszły z obiegu, a cesarz Decjusz od lat nie żyje.

Ta legenda przez wieku przyciągała tłumy pielgrzymów, wielu z nich chciało zostać pochowanych, jak najbliżej symbolicznego miejsca spoczynku młodzieńców. Do dzisiaj zachowały się puste otwory w podłodze, po tych pochówkach. Łącznie w samej grocie i okolicach znaleziono kilkaset grobów z V i VI w. n.e.  szczególnie w czasie, gdy chrześcijaństwo zostało zdominowane w Turcji przez islam. Obecnie wyznawców tej religii jest już tak mało, że Jaskinia Siedmiu Śpiących z miejsca kultu zamieniła się w atrakcję turystyczną.

Bazylika św. Jana

Przenosimy się 3 km od od Efezu, do miejscowości Selçuk, by zobaczyć Bazylikę św. Jana, wybudowaną na zlecenie cesarza Justyniana ok. 565 r. . Powstała w miejscu prawdopodobnego spoczynku Jana Ewangelisty na wzgórzu Ayasoluk i szybko stała się celem pielgrzymek chrześcijan i miejscem kultu patronującego jej świętego. W XIV w. nad świątynią wzniesiono cytadelę do obrony przed Arabami, murami otoczono także sam kościół. Nie zapobiegło to jednak skutkom najazdu Turków Seldżuckich, którzy zdobyli miasto, a bazylikę zamienili w meczet. Ten z kolei w następnym wieku został zniszczony Mongołów. Tak zabytek popadł w ruinę, którą uporządkowano dopiero w połowie XX w. Jego mury w części odbudowano przy pomocy religijnej fundacji z Limy w USA.  Zrekonstruowano m.in. konfesję św. Jana, czyli kamienną płytę z czterema, narożnymi kolumnami.

Wciąż są jednak zaniedbaną pamiątką po dawnej świetności obiektu. Pomagają się zorientować w jego imponujących wówczas rozmiarach. O tej wielkości budowli świadczą jednak nie tyle liczby, co elementy konstrukcji, przede wszystkim cztery kopuły nad nawą główną i dwie nad nawami bocznymi.

Anitkabir
Anitkabir w Turcji, foto: Flickr by SeraTJ

Anitkabir

Z wczesnych wieków naszej ery przenosimy się do czasów współczesnych, okazuje się bowiem, że w Turcji interesujące jest nie tylko, to co pochodzi sprzed stuleci. W 1953 r. na mapie Ankary pojawiło się Mauzoleum Atatürka, założyciela Republiki tureckiej, połączone z Muzeum Wojny o Niepodległość. Budynek zaprojektowany przez profesora Emin Onata i Orhana Arda zajmuje 3 tys. m kw. powierzchni i dzieli się na cztery części. W pierwszej można zobaczyć osobiste rzeczy Atatürka. Druga została poświęcona wojnie o Canakkale, trzecia walkom narodowym i rewolucji. W ostatniej sekcji znajduje się ekspozycja z książkami i własnoręcznymi notatkami pierwszego prezydenta Republiki Turcji. W Mauzoleum znajduje się także marmurowy sarkofag samego Atatürka i grób jego następcy İsmeta İnönü.

Droga do Mauzoleum prowadzi przez otoczony galeriami i wieżami Plac Zwycięstwa. Obiekt znajduje się po jego zachodniej stronie, ale warto też zwrócić uwagę na część północną, do której przylega Aleja Lwów z 24 hetyckimi posągami tych zwierząt. A całość otacza Park Pokoju, niedostępny dla zwiedzających.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!