Zamek-Conwy

5 najciekawszych zamków w Walii

Walia to dobre miejsce na piesze wycieczki, podczas których można podziwiać masywy górskie, lesiste doliny, wrzosowiska, klifowe wybrzeża czy piaszczyste plaże. To jednak nie wszystko, bo na tle tego niezwykłego krajobrazu wyrastają zamki – walijskie skarby architektury.

Z czterystu wzniesionych na przestrzeni wieków warowni do dzisiaj zachowało się około stu. Kiedyś to były ważne punkty strategiczne, dzisiaj interesujące obiekty turystyczne. Są w różnym stanie. Niektóre wciąż zachwycają swoją monumentalnością, inne stopniowo popadają w ruinę. W murach każdego z nich zapisały się niezwykłe dzieje i opowieści z zamierzchłych czasów. Warto poznać choć kilka z nich, poczuć ducha przeszłości i nasycić się niepowtarzalnym klimatem tych miejsc. Wybierzcie się z nami na wycieczkę śladem najpiękniejszych (naszym zdaniem ) zamków Walii.

Zamek Cardiff

Zaczynamy od bodaj największej atrakcji turystycznej Walii, czyli od rezydencji w Cardiff. To obowiązkowy punkt podczas zwiedzania stolicy kraju. Wznosi się w centrum miasta, otoczony murami obronnymi, polami i zachwycającym ogrodem. Historia obiektu sięga I w.n.e., kiedy to Rzymianie postawili na jego miejscu fort. Ten punkt okazał się strategiczny także dla Normanów, którzy dziesięć wieków później wznieśli na tym terenie monumentalny zamek obronny. Na przestrzeni wieków zamieszkiwały go różne rodziny szlacheckie, które zlecały rozbudowę lub przebudowę kolejnych części budowli. Swój aktualny kształt i wygląd obiekt zawdzięcza trzeciemu markizowi Bute i jego synowi. Na ich zlecenie William Burges nadał zamkowi charakter rezydencji, bogatej w wystawne wnętrza, ozdobione muralami, witrażami, marmurami, złoceniami i drewnianymi rzeźbami. Każda z komnat zyskała dzięki temu swój indywidualny styl. Podczas zwiedzania warto zajrzeć do Pokoju dziecięcego, Sypialni lorda Bute’a, Zimowej Palarni, Sali Bankietowej, Pokoju Arabskiego czy usytuowanego na dachu ogrodu. Na uwagę zasługuje też ozdobiona 15 rzeźbami zwierząt i ptaków, Ściana Zwierząt.

Zamek Cardiff
Zamek Cardiff, foto: Flickr by Mario Sánchez Prada

Obecnie zamek jest wykorzystywany do organizacji licznych koncertów, festiwali, turniejów czy seminariów naukowych.

Gdzie? Cardiff, południowa Walia

Jak dojechać? autobusy linii X2, 96 i 96a zatrzymują się przed zamkiem

Kiedy? Marzec – październik 9:00 – 18:00, listopad – luty 9:00 – 17:00
W jakiej cenie? Dorośli £10.50, dzieci 5-16 lat £7.95, studenci i seniorzy £9

Zamek Caerphilly

Zamek Caerphilly z łączy z Zamkiem Cardiff nie tylko bliskie położenie – obiekty są od siebie oddalone o zaledwie 10 km, ale też postać trzeciego markiza Bute. To on zlecił odrestaurowanie budowli, która opuszczona w II poł. XV w. przez swoich pierwszych właścicieli, rodzinę de Clare popadała w coraz większą ruinę. Dzięki inicjatywie wpływowego możnowładcy do dzisiaj można podziwiać ten położony na sztucznej wyspie w środku miasta XIII-wieczny zamek, monumentalny przykład architektury średniowiecznej. Obiekt zajmuje 30 akrów powierzchni, co czyni go największym w Walii i jednym z największych w całej Wielkiej Brytanii. To pierwszy wybudowany zupełnie od podstaw według planu koncentrycznego zamek – stał się on wzorem dla przyszłych twierdz Edwarda I. Nie sposób go jednak pomylić z żadną inną tego typu budowlą, a to za sprawą charakterystycznej krzywej wieży (pochylonej podobno pod większym kątem niż ta w Pizie).  Piękne otoczenie zachęca do spaceru i odpoczynku na terenie wokół obiektu. Są tu też miejsca na piknik.

Zamek Caerphilly
Zamek Caerphilly, foto: Flickr by Robert Payne

Z kolei wewnątrz zamku można oglądać wystawę w Wielkiej Sali oraz pozostałości maszyn oblężniczych  i młyna. Trzeba tylko uważać na Zieloną Damę, która co jakiś czas nawiedza zamkowe komnaty. To według legendy duch pierwszej żony Gilberta de Clare, zmarłej na wieść o śmierci kochanka.

Gdzie? Caerphilly, południowa Walia

Jak dojechać? Autobus numer 26

Kiedy? 1 marca – 30 czerwca, 1 września – 31 października, codziennie 9:30 – 17:00

1 lipca – 31 sierpnia, codziennie 9:00 – 18:00

1 listopada – 28 lutego poniedziałek – sobota 10:00 – 16:00

niedziela 11:00 – 16:00

W jakiej cenie? Dorośli  £6.00, bilet rodzinny £16.20, seniorzy, studenci, dzieci poniżej 16 lat – £4.20, niepełnosprawni z opiekunem – bezpłatnie

Zamek Chirk

Wybudowany pod koniec XIII w. zamek jest ostatnim tego typu obiektem, wzniesionym za czasów Edwarda I i stanowiącym element łańcucha warowni strzegących północną część Walii. Ufundowany przez Rogera Mortimera de Chirka w 1593 r. został wykupiony przez Thomasa Myddletona za  £5,000 (co współcześnie równałoby się kwocie ok. £11 millionów). Rodzina Myddletonów urzędowała tam aż do 2004 r., kiedy to obiekt przeszedł w posiadanie National Trust. Dzisiaj jest jedynym niezamieszkanym zamkiem z czasów Edwarda I, dzięki czemu ta elegancka rezydencja jest dostępna dla zwiedzających. Można tam podziwiać reprezentacyjne komnaty, poznając przy okazji historię rodu. Warta zobaczenia jest także pozostała część budowli: Wieża Adama, z której rozciąga się wspaniały widok na Dolinę Ceiriog, mordownia, lochy czy garderoby. Tam wciąż unosi się duch wieków średnich. Przez większość dni na terenie obiektu przebywają członkowie zamkowego garnizonu, prezentujący broń czy zbroje. Zwiedzającym zostały także udostępnione pokoje gier i takie, gdzie można przymierzyć średniowieczne stroje lub odkryć historię warowni. Z kolei przyzamkowe ogrody zachęcają do spacerów i odpoczynku wśród dzikiej i starej roślinności oraz zwierząt: owiec i kucyków.

Zamek Chirk
Zamek Chirk, foto: Flickr by Andrew and Annemarie

Gdzie? Chirk, północna Walia

Jak dojechać? Autobus Arriva 2/A relacji Wrexham – Oswestry

Pociąg Arriva Trains Wales w kierunku Holyhead przez Wrexham  i Chester oraz w stronę Shrewsbury

Kiedy? Poniedziałek – niedziela 10:00 – 17:00

W jakiej cenie? Dorośli £11.80, dzieci £ 5,90, rodzina £29,50

Zamek Conwy

Jeden z największych średniowiecznych zamków Wielkiej Brytanii, najważniejszy punkt oporu słynnego “Żelaznego Kręgu” powstałego z inicjatywy króla Edwarda I. Jego budowa trwała zaledwie sześć lat od 1283 do 1289r. Biorąc pod uwagę rozmiary warowni to wynik imponujący, osiągnięty dzięki ciężkiej pracy tysięcy robotników z całego kraju. Obiekt został wybudowany na skalistym wzniesieniu, nad rzeką Conwy, w doskonałym miejscu strategicznym. Przez wieki musiał opierać się licznym najazdom. Był oblegany przez Walijczyków, stał się łakomym kąskiem podczas wojny domowej w XVII w. Burzliwe dzieje zamku sprawiły, że w 1655 r. zdecydowano się na wyburzenie jego części, tak by nie stał się już więcej polem działań wojennych. I rzeczywiście twierdza wkrótce utraciła swój militarny charakter, by stać się inspiracją dla romantycznych artystów, a następnie popularnym obiektem turystycznym. Zamek każdego roku odwiedza ok. 200 tys. gości, chcących podziwiać ten niezwykły przykład średniowiecznej architektury. Można tam swobodnie zwiedzać ruiny zamku, wędrować między pomieszczeniami: przestrzeniami mieszkalnymi, 40-metrową Salą Audiencyjną, a także wspiąć się na którąś z 22 imponujących wież, z których rozciąga się panorama miasta oraz widok na rzekę i Zatokę Liverpoolską.

Zamek-Conwy
Zamek Conwy, foto: Flickr by Mark Walker

Gdzie? Conwy, północna Walia

Jak dojechać? pociągiem do dworca kolejowego w Conwy

Kiedy? 1 marca – 30 czerwca, codziennie 9:30-17:00

1 lipca – 31 sierpnia, codziennie  9:30-18:00

1 września – 31 października, codziennie 9:30-17:00

1 listopada – 28 lutego, poniedziałek – sobota 10:00-16:00, niedziela 11:00- 16:00

W jakiej cenie? Bilet normalny:  £6,75, ulgowy: £ 5,10, rodzinny: £ 20,25

Zamek Penrhyn

To najmłodszy z naszej listy obiekt, bo pochodzący z I połowy XIX w., choć jego historia także sięga czasów średniowiecza. Zanim na polecenie Georgea Dawkinsa Pennanta wzniesiono ten monumentalny, nieco ekstrawagancki, wybudowany w stylu neo-normańskim zamek, mieścił się tam dwór obronny. Budowla zyskała swój obecny kształt i bogaty wystrój wnętrz w latach 1820 – 1837, dzięki zamysłowi architekta Thomasa Hoppera. To jemu zawdzięcza wykonane na wzór normański meble, gzymsy, witraże i elementy ozdobne. Szczególnie zachwyca wiktoriańska sypialnia z ogromnym, ważącym tonę łożem z łupków. W całym zamku co krok można napotkać na przedmioty wykonane z tego surowca. Nic dziwnego – Pennant był właścicielem kopalni łupkowej. Zamek słynie z obszernej kolekcji obrazów, nazywanej Galerią Północnej Walii. Można tu obejrzeć dzieła mistrzów pędzla, takich jak: Rembrandt, Gainsborough, Ramsey czy Canaletto. Ciekawym miejscem jest także usytuowane w dawnym Pokoju Dziecięcym Muzeum Lalek, gdzie można zobaczyć XIX-wieczne domki dla lalek i przykłady tego typu zabawek z różnych stron świata. Po zwiedzeniu posiadłości warto wybrać się na spacer po egzotycznych ogrodach i parku krajobrazowym, gdzie mieści się Muzeum Kolejnictwa i plac zabaw.

Zamek-Penrhyn
Zamek Penrhyn, foto: Flickr by bvi4092

Gdzie? 1,5 km od Bangor, północna Walia

Jak dojechać? Pociągiem z Bangor

Autobusem z Bangor i Caernarfon do Llandudno

Kiedy? luty 12:00 – 15:00;

marzec-czerwiec,

wrzesień-październik  12:00 – 17:00;

lipiec-sierpień  11:00 – 17:00

W jakiej cenie? Dorośli £11,30, dzieci £5,65, bilet rodzinny £ 28,25

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!