• państwo: Hiszpania
  • liczba mieszkańców: 46,5 mln
  • stolica: Madryt
  • waluta: Euro
  • język urzędowy: hiszpański
  • powierzchnia: 504 645 km²
  • domena internetowa: .es
  • nr kierunkowy: +34
 

Hiszpania

Państwo położone na Półwyspie Iberyjskim, ze stolicą w Madrycie. Mimo, iż Hiszpania liczy ok. 46 mln mieszkańców, każdego roku przyjmuje ponad dwukrotną liczbę turystów, co czyni ją jedną z najchętniej wybieranych destynacji na świecie.

Regiony Hiszpanii

Hiszpania jest bardzo różnorodnym krajem ze względu na rozpiętość i położenie geograficzne. Dzieli się na 17 autonomicznych wspólnot. Każda z nich oferuje odmienne atrakcje. W Walencji można rozkoszować się piaszczystymi plażami, poczuć luksusowy klimat kurortu. W Galicji rozpoczniemy pielgrzymkę szlakiem św. Jakuba a także skosztujemy najlepszych owoców morza natomiast na Wyspach Kanaryjskich podziwiać można plaże rodem z katalogów biur podróży.

Hiszpania Zabytki

W Madrycie swoje kroki warto udać do Muzeum Prado. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych obiektów tego typu, mieszczący w swoich zbiorach dzieła znanych artystów m.in. Pabla Picassa, Diega Velázquez czy rysunki Michała Anioła. Na uwagę zasługuje także barokowy Pałac Królewski oraz Katedra Almudena, poświęcona przez polskiego Papieża Jana Pawła II. Podróżując w głąb kraju nie wypada pominąć Pałacu Alkazar w Sewilli, symbolu regionu, w progach którego gościł sam Krzysztof Kolumb. W mieście podziwiać można także arcydzieło sztuki gotyckiej, Katedrę Najświętszej Marii Panny oraz Arenę walk byków. Kierując się na północ kraju, do Barcelony, obowiązkowym punktem powinien być symbol tegoż miasta, Sagrada Família tzw. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. Ta secesyjna bazylika zaprojektowana została przez światowej sławy architekta, Antoniego Gaudi, lecz do tej pory nie została w 100% ukończona. W Barcelonie nie sposób się nudzić. Charakterystyczna architektura miasta wzbudza zachwyt turystów na całym świecie, do najsławniejszych obiektów należą m.in. dom Mili, Park Güell czy niepowtarzalny Casa Batlló. Hiszpania to także miejsce pielgrzymek i kultu religijnego. Matka Boża z Guadalupe przyciąga wiernych z całego świata, bowiem według legend stworzył ją sam św. Łukasz Ewangelista. Miejsce spoczynku apostoła św.Jakuba, Santiago de Compostela, rozpoczyna znany wszystkim chrześcijanom szlak św. Jakuba. Tym samym jest to jeden z najpopularniejszych kierunków pątnictwa XXI wieku.

Ciekawe miejsca w Hiszpanii

Wakacje w Hiszpanii to nie tylko leniwe plażowanie oraz letnie imprezy w cieniu palm. Znajdziemy tutaj wiele miejsc, które z pewnością przypadną każdemu do gustu. Wszyscy fani sportu jednogłośnie zgodzą się z twierdzeniem, iż to właśnie stąd pochodzą dwa najlepsze kluby piłkarskie na świecie, Real Madryt i FC Barcelona. Obowiązkowym punktem szanującego się miłośnika futbolu powinien być stadion Camp Nou oraz Estadio Santiago Bernabéu. Niedowierzanie zwiedzających wzbudza Brama Europy w Madrycie. Ikonę architektury tworzą dwa biurowce, nachylone do siebie pod kątem 15 stopni. W Barcelonie, ulica La Rambla żyje 24 godziny na dobę to właśnie tu zlokalizowane są  najlepsze sklepy, ciekawe lokale oraz odbywają się uliczne przedstawienia, atrakcje turystyczne i nocne imprezy. Niebanalnie zaprojektowane Muzeum Guggenheima w miejscowości Bilbao również należy do miejsc, które warto odwiedzić w Hiszpanii. Rozpoznawczy znak Walencji, Miasteczko Sztuki i Nauki, na pewno zachwyci wszystkich ciekawskich otaczającego świata. Znajdziemy w nim m.in. oceanarium, delfinarium oraz lokale rozrywkowe.

Hiszpańska kuchnia

Regionalne smaki Hiszpanii opierają się na owocach morza, świeżych warzywach, w których w głównej mierze przeważają pomidory, bakłażany i oliwki. Uznaniem wszystkich smakoszów cieszą się długo dojrzewające wędliny, gazpacho oraz tortille. Aby rozbudzić smak przed posiłkiem serwowane są tzw. tapas, czyli przekąski z różnych zakątków kraju. Całość idealnie dopełnia hiszpańskie wino, z dojrzewających w słońcu winogron.