Andaluzja wachlarz

3 najpiękniejsze miasta Andaluzji

Andaluzja – jedna z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Zajmuje ogromny obszar na południu kraju, niemalże dorównując rozmiarem sąsiedniej Portugalii czy nawet przekraczając powierzchnię takich krajów jak Austria czy Czechy. Jak nie zagubić się w tym olbrzymim regionie i zobaczyć to, co najważniejsze? Podpowiadamy! 

Ile Hiszpanii w Andaluzji? – chciałoby się zapytać. Wszak klimat tu iście afrykański a architektura mauretańska. Ale to też kolebka flamenco, tradycji tak silnie kojarzonej z Hiszpanią. Przyjrzyjmy się zatem bliżej charakterowi tego regionu, odwiedzając trzy najpopularniejsze miasta.

Sewilla

Nie możemy nie zajrzeć do Sewilli, stolicy regionu. Choć to może zbyt mało powiedziane, trzeba by się tu raczej zasiedzieć, by zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki, ale pobłądzić uliczkami miasta, zatańczyć flamenco, najeść się marmolady z pomarańczy i napić wina.

Katedra Najświętszej Maryi Panny

Za punkt orientacyjny obieramy górującą nad miastem Katedrę Najświętszej Maryi Panny, największy gotycki kościół na świecie z przełomu XV i XVI w, powstały w miejscu dawnego meczetu. W jego wnętrzu zobaczymy m.in.: kaplicę królewską, monumentalny ołtarz czy grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Sewilla katedra
Katedra w Sewilli to doskonały punkt orientacyjny w mieście, foto: Flickr by Archigeek

Gdzie? Avenida de la Constitución

Kiedy? Poniedziałek 11:00 – 15:30; wtorek – sobota 11:00 – 17:00; niedziela 14:30 – 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 9 EUR, ulgowy 4 EUR

Alkazar

Czas ruszyć do Alkazaru, pałacu królewskiego z XI w. To jeden z wielu tego typu obiektów, wybudowanych w Hiszpanii, ale chyba najwspanialszy. Zachwyca niebywałą architekturą, bogatą ornamentyką, ceramicznymi ozdobami, imponującym wystrojem komnat oraz swoją historią. To na przykład tutaj był witany Krzysztof Kolumb po swojej wyprawie do Ameryki.

Sewilla Alkazar
Wnętrza pałącu Alkazar, foto: Flickr by Archigeek

Gdzie? Patio de Banderas

Kiedy? codziennie od października do marca 9:30 – 17:00, od kwietnia do września 9:30 – 19:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 9 EUR, ulgowy (uczniowie 17-25 lat) 2 EUR

Arena walk byków

Zahaczamy jeszcze o miejsce znane, choć kontrowersyjne, zwłaszcza że wciąż odbywają się tam walki byków. To jedna z najstarszych aren w Hiszpanii. Jest otwarta także poza pokazami. Wtedy warto odwiedzić muzeum corridy, w którym są eksponowane kostiumy torreadorów, ich portrety, afisze zapraszające na widowisko. Kto chciałby stać się świadkiem takiej walki najlepiej niech przyjedzie do Sewilli dwa tygodnie po Wielkanocy, w czasie wielkiego festiwalu Feria de Abril.

hiszpańska Corrida w Sewilli
Corrida to niezwykle popularna forma rozrywki w Hiszpanii. foto: pixabay.com

Gdzie? Paseo de Cristóbal Colón, 12

Kiedy? Codziennie 9:30 – 17:00 (z wyłączeniem dni walk)

W jakiej cenie? 4 EUR

Plac Hiszpański

Spacer kończymy w miejscu można powiedzieć pocztówkowym, bo doskonale znanym z obrazków z Sewilli. Półkolisty plac, otoczony galeriami i zakończony imponującym pałacem w stylu renesansowym i barokowym powstał w końcu lat 20 XX w. Uwagę przyciągają tam m.in. elementy wodne, nad którymi przechodzą mosty, symbolizujące cztery królestwa: Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię.

Plac Hiszpański
Plac Hiszpański – symbol Sewilli, foto: pixabay.com

Grenada

U stóp gór Sierra Nevada rozciąga się Grenada. Mieści się tam popularny ośrodek narciarski, niedaleko też stamtąd nad Costa del Sol, co sprawia, że podczas jednego pobytu można pojeździć na nartach i zażyć kąpieli w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Poza tym miasto zachwyca pięknymi widokami i niepowtarzalnymi zabytkami. Nie dziwi zatem przysłowie: “Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział”

Alhambra

Najważniejszym obiektem miasta jest Alhambra, czerwona twierdza, symbol miasta, imponujących rozmiarów, warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. jako siedziba mauretańskich kalifów. Jej częścią są Pałace Nasrydów z XIV w., który zachwyca kunsztownie wykonanymi elementami architektonicznymi: sklepieniami, fryzami, łukami. Na szczególną uwagę zasługuje też Pałac Karola V. To podobno najpiękniejszy przykład renesansu toskańskiego powstały poza Włochami. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuk Pięknych.  Trzeba też zobaczyć Alcazabę, muzułmańską cytadelę, najstarszą część Alhambry. A po zwiedzaniu najlepiej odpocząć w Generalife, czyli letniej rezydencji emirów mauretańskich. Zachwycają przede wszystkim zielone ogrody utrzymane w stylu mauretańskim.

alhambra
Alhambra, foto: pixabay.com

Cały obiekt wznosi się w miejscu strategicznym, na wzgórzu el-Sabika, dzięki czemu można dzisiaj podziwiać rozciągający się stamtąd wspaniały widok na miasto.

Gdzie? Calle Real de la Alhambra,

Kiedy? 15 marca – 14 października 8:30 – 20:00; 15 października – 14 marca 8:30 – 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 14 EUR, dzieci do 12 lat – wstęp wolny, dzieci od 12 do 15 lat i osoby niepełnosprawne 8 EUR, seniorzy 9EUR

Albaicin

Z Alhambry da się wypatrzyć położoną na wzgórzu dzielnicę Albaicin, z którą ten kompleks sąsiaduje. To istny labirynt wąskich, krętych, stromych uliczek. Sporo tu pozostałości po islamskiej architekturze, dzięki czemu wciąż daje się tu odczuć arabski klimat. Takim przykładem są minarety przebudowane na wieże i dzwonnice, elementy mauretańskiej ornamentyki. I jeszcze konieczne spojrzenie na Alhambrę, która w całej swej okazałości jest widoczna z Mirador de San Nicolas.

Albaicin
Albaicin dzielnica Grenady, foto: Flickr by Julián Rejas De Castro

Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia

Zwiedzanie kończymy na niezwykłym przykładzie gotyku izabelińskiego z elementami mudejar, renesansu i baroku. Warto przede wszystkim zobaczyć zgromadzone w zakrystii koronę i berło królowej Izabeli, miecz Ferdynanda czy włoskie gobeliny. Przy katedrze mieści się Kaplica Królewska z grobami władców katolickich.

Gdzie? Calle Gran Vía de Colón, 5

Kiedy? Codziennie 10:00 – 17:00

Kadyks

Ostatni przystanek: Kadyks – najstarszy ośrodek w Hiszpanii. Leży na półwyspie wdzierającym się w wody Oceanu Atlantyckiego. Trudno odmówić sobie spaceru po promenadzie Campo del Sur i chwili odpoczynku na Playa Caleta czy Playa Victoria, ale to tylko jedne z atrakcji miasta.

Katedra de Santa Cruz

Świątynia szczególnie wyróżnia się na tle zabudowy Kadyksu, gdy jest oglądana z góry. Na przykład z Torre Tavira, XVIII- wiecznej wieży, z której rozciąga się panorama miasta i widok na ocean. Uwagę przyciąga kopuła katedry, pokryta złotymi płytkami azulejos, rozświetlonymi w blasku słońca. Obiekt powstał w XVIII w. w miejscu gotyckiej świątyni. Stanowi połączenie baroku, rokoka i neoklasycyzmu. Jego wnętrze ulega stopniowemu niszczeniu, co nieco odbiera katedrze uroku, mimo to warto przyjrzeć się temu zabytkowi.

Katedra w Kadyskie
Katedra de Santa Cruz, foto: Wikipedia Commons by Bronch

Gdzie? Plaza Catedral

Kiedy? Od poniedziałku do soboty 10:00 – 19:00 ; niedziele i święta 13:30 – 19:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 5 EUR, emeryci 4 EUR, ulgowy 3 EUR, grupowy 2,5 EUR

Fortyfikacje

Plażę La Caleta kończą dwie twierdze. Pierwsza Castillo de Catalina, starsza, z końca XVI w. kiedyś służyła wojsku oraz pełniła funkcję więzienia, dzisiaj jest miejscem wystaw i koncertów. Druga, Castillo de San Sebastian powstała na początku XVIII w. na małej wysepce, połączonej z lądem promenadą. To obecnie siedziba Laboratorium Badań Morskich Uniwersytetu w Kadyksie.

Castillo de Catalina

Gdzie? Calle Antonio Burgos

Kiedy? Od marca do października 11:00 – 20:30 ; od listopada do lutego 11:00 – 19:00

La Caleta plaża w Kadyskie
Zachód słońca na plaży w Kadyksie, foto: Flickr by casado.carlos

Castillo de San Sebastian

Gdzie? Paseo Fernando Quiñones

Kiedy? Codziennie od 9:30 do 17:00

W jakiej cenie? Normalny 2 EUR, dzieci – wstęp wolny

Ogrody

Po zwiedzaniu przyjemnie odpocząć w Parku Genoves, na starym mieście, nieopodal plaży Caleta. Mnóstwo tu roślin odkrytych przez hiszpańskich botaników, drzew przyciętych w interesujący sposób, elementów wodnych urozmaicających przestrzeń i wprowadzających uczucie świeżości.

Park Genoves
Uliczki w Parku Genoves, foto: Flickr by Luis Eduardo P Tavares

Doskonałym miejscem na relaks wśród natury są także Ogrody Alameda Apodaca.Znajdziemy tu wielobarwne kwiaty, krzewy, wysokie drzewa, brukowane alejki, fontanny. Jednak największym atutem tego miejsca jest wspaniały widok na ocean.

To zaledwie niewielka część ogromnej, bogatej w interesujące miejsca Andaluzji. Trzeba by do niej wracać i wracać, by ostatecznie zaryzykować stwierdzenie, że poznało się ten region. Ale przecież trzeba od czegoś zacząć. Może właśnie od Sewilli, Grenady, Kadyksu? Daliście się namówić? ;)

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!