• państwo: Czechy
  • stolica: Praga
  • powierzchnia: 78 866 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 10,5 mln
  • waluta: korona czeska (CZK)
  • domena internetowa: .cz
  • nr kierunkowy: +420
 

Czechy

Państwo w Europie Środkowej zamieszkiwane przez ok. 10,5 mln osób. Historia Czech jest mocno skomplikowana. W przeszłości kraj należał do Cesarstwa Rzymskiego, Austriackiego oraz Austro - Węgier. Konflikty polityczne I wojny światowej spowodowały, iż w 1918 roku powstało nowe państwo tj. Czechosłowacja, które przetrwało aż do 1993 roku. Czechy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, który ze względu na położenie geograficzne, jest chętnie odwiedzany przez Polaków.

Praga atrakcje

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym miastem jest stolica Czech, Praga. Za jej znak rozpoznawczy z całą pewnością można uznać Most Karola, jeden z największych, kamiennych mostów na świecie. Królewska dzielnica Hradczany, zachwyca wszystkich przyjezdnych. Podziwiać można w niej m.in. zamek i ogrody królewskie, by następnie udać się na urokliwy spacer Złotą Uliczką, będącej niegdyś siedzibą miejscowych złotników. Miłośnicy muzyki z całą pewnością nie mogą pominąć ściany Johna Lennona. Jest to symbol pokoju i miłości, zainspirowany tekstami piosenek zespołu The Beatles. Na uwagę zasługuje także Praski, średniowieczny zegar astronomiczny, będący częścią ratusza Staromiejskiego. Osoby poszukujące zabytkowych budowli, swoje kroki powinni skierować do dzielnicy Mała Strona (Malá Strana), gdzie zlokalizowane są malownicze kamienice, kościoły oraz liczne lokale gastronomiczne. Wśród najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy wymienić przede wszystkim Kościół Panny Marii Zwycięskiej oraz Pałac Wallensteina, w którym mieści się siedziba Senatu Republiki Czeskiej. Jeśli mamy zarezerwowane więcej czasu w Pradze, ciekawa wydaje wizyta się być w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie na 45 hektarach przestrzeni podziwiać można gatunki zwierząt z całego świata.

Czechy atrakcje

Będąc w Czechach, warto odwiedzić Brno, uznawane za historyczną stolicę Moraw. Już z daleka, zauważyć można górujące wieżyczki Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła, będącej niejako symbolem miasta. Niezwykłych doznań dostarczy nam również spacer Starym Miastem, gdzie podziwiać można piękne przykłady różnych stylów architektonicznych. W znajdującej się w pobliżu polskiej granicy Ostrawie, odwiedzić można Muzea poświęcone górnictwu, które doskonale oddają dawny, przemysłowy charakter miasta. Ciekawie prezentuje się również tutejszy rynek oraz Park miniatur Miniuni, gdzie ulokowane są obiekty w skali 1:25, w tym Gdański Żuraw czy krakowskie Sukiennice. W Hradec Kralove znajduje się ogromna liczba zabytkowych budowli, pomników i fontann. Bez wątpienia to miejsce które należy zaznaczyć na turystycznej mapie Czech. W okolicach miejscowości Teplice znajduje się Skalne Miasto, gdzie znajdziemy zapierające dech trasy spacerowe między kamiennymi wzniesieniami.