Olomuniec w Czechach

Nie tylko Praga. Co warto zobaczyć w Czechach?

Polacy kochają Czechy. Kraj, który zdaje się być skrojony na ludzką miarę, niewielki, przyjazny, na ulicach miast – z wyjątkiem Pragi – nigdy nie spotkamy tłumów. W przydrożnych restauracjach i barach czeka swojskie, proste jedzenie i piwo. Gdzie się wybrać, jeśli chcemy ominąć stolicę? Od czego zacząć, jeśli mamy zamiar poznać kraj naszych południowych sąsiadów?

Dobrze zacząć od Moraw, położonych niedaleko Polski i skrywających naprawdę wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. W ciągu jednego dnia można zwiedzić trzy miasta: Brno, Ołomuniec i Nowy Jiczyn.

Brno

Zacznijmy od Brna – to historyczna stolica Moraw, dziś najważniejszy w regionie ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Zamieszkuje go około 400 tysięcy ludzi, jednak nie czuć w nim wielkomiejskiego tłoku i pośpiechu. Posiada dwa główne place – handlowy Zelny Trh oraz reprezentacyjny Náměstí Svobody. Tu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zabytkowe kamienice, takie jak: Som Panów z Lipy, renesansowy dom zaprojektowany przez architektów z Włoch, modernistyczny Dom Czterech Gigantów z początku XX wieku czy Pałac Kleinów z XIX wieku, wykonany w stylu neorenesansowym. Ciekawym zabiegiem jest w jego przypadku użycie żelaza do wykonania detali na fasadzie kamienicy. W pobliżu placu Náměstí znajduje się też piękny kościół św. Jakuba, z drugim największym w Europie zbiorem czaszek, pochodzących z byłego miejscowego cmentarza – należały prawdopodobnie do ofiar dżumy oraz wojny trzydziestoletniej.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Brna jest katedra Piotra i Pawła, wybudowana w stylu romańskim, przebudowana w gotyckim, dziś prezentuje różne rozwiązania architektoniczne.

Zamek Špilberk, zabytek w Brnie w Czechach
Zamek Špilberk jest jednym z popularnych zabytków Brna, foto: pixabay.com

Zamek Špilberk

Najstarszym zabytkiem Brna jest Zamek Špilberk. Początkowo, w XIII wieku był siedzibą margrabiów, w XVII wieku przekształcony został w twierdzę przez cesarza Franciszka II, z czasem przemianowany został w więzienie, a następnie w koszary wojskowe. Z miejscem tym wiąże się wiele chwalebnych jak i bolesnych momentów czeskiej historii. Jako twierdza pomagał stawiać opór wrogom, jako więzienie był miejscem tortur i prześladowań, zwłaszcza w czasach II wojny światowej. Dzisiaj mieści się w nim muzeum miejskie.

Ołomuniec

Z Brna udajmy się do Ołomuńca, gdzie zwiedzać można wspaniałe barokowe Stare Miasto, z zapierającą dech Kolumną Świętej Trójcy. To niesamowita statua, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest tak duża, że w jej wnętrzu mieści się niewielka kaplica, z płaskorzeźbami o biblijnej tematyce. Wznoszono ją niemal 40 lat – od początku do połowy XVIII wieku. Nic zresztą dziwnego: mieści się na niej 18 rzeźb, 14 płaskorzeźb. Mierzy 35 metrów wysokości, co daje jej pierwsze miejsce wśród czeskich rzeźb.

Innym znaczącym symbolem miasta jest katedra św. Wacława z XII wieku. Gotycką formę zyskała po licznych przebudowach, Przechowywane są tutaj relikwie św. Urszuli, znajduje się tu także grób św. Jana Sarkandra. Zobaczyć można także XV-wieczne rzeźby Ojców Kościoła. Katedra należy do kompleksu Zamku Ołomunieckiego, wraz z Pałacem Biskupim oraz Muzeum Archidiecezjalnym. W centrum warto zwiedzić też inne kościoły: św. Michała, św. Maurycego, Zwiastowania NMP.

Panorama Ołomuńca, miasta w Czechach
Ołomuniec z lotu ptaka, foto: pixabay.com

Nowy Jiczyn

Kolej na ostatnie miasto – Nowy Jiczyn. Jest niewielkie, kameralne, idealnie nadaje się na zakończenie aktywnego dnia. Pomimo niewielkich rozmiarów, miasteczko ma sporo do zaoferowania. Koniecznie trzeba zobaczyć tutejszy rynek, przepięknie odnowiony, kolorowy, z uroczymi kamieniczkami z podcieniami, i wyróżniającą się Starą Pocztą, renesansową kamienicą. Płytę rynku zdobi fontanna, W rogu wznosi się kościół Wniebowzięcia NMP, z wpasowującą się w tło wieżą.

Poza rynkiem zwiedzić warto także Zamek Panów z Kravař. Początkowo gotycki, szybko przebudowany w stylu renesansowym, dzisiaj jest siedzibą muzeum.

Miasto tchnie spokojem, jest naprawdę doskonałym miejscem na spokojny spacer, bez biegania pomiędzy kolejnymi oddalonymi od siebie zabytkami. Z pewnością zachęci do kolejnych wizyt w Czechach i odkrywania następnych tutejszych skarbów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!