Teplice_Skalne miasto

Skalne miasta w Czechach. Tych miejsc nie możesz przegapić!

Jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Czechach są skalne miasta położone w okolicach Adrszpachu i Teplic nad Metują. Unikalne formacje skalne, rzadko spotykane rośliny i specyficzny mikroklimat sprawiają, że tego miejsca nie może przegapić żaden miłośnik natury.

Warto dodać, że czeskie skalne miasta znajdują się w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od granicy z Polską – 30 kilometrów od Wałbrzycha, 60 kilometrów od Kłodzka, 110 kilometrów od Wrocławia.

Adrszpaskie Skały

Masywy skalne o najoryginalniejszych kształtach i budzące najróżniejsze skojarzenia znajdują się w Adrszpaskich Skałach. Większość z najciekawszych formacji jest zlokalizowanych przy głównym szlaku turystycznym, szlaku zielonym, na którego przejście trzeba zarezerwować sobie około 3–4 godzin.

W międzyczasie będziemy spacerować po głębokich skalistych wąwozach, przeciskać między wąskimi szczelinami oraz podziwiać wyniosłe skały o wysokości nawet ponad 100 metrów. Niektóre z nich mają swoje nazwy, np. Głowa Cukru, Starosta i Starościna, Kochankowie, które nawiązują do ich nietypowego kształtu przywodzącego na myśl konkretne postacie lub przedmioty. Przyglądając się im z bliska, możemy puścić wodze fantazji. Wtedy zapewne okaże się, że imponujące ściany skalne będą nam się kojarzyły z czymś zupełnie innym.

Adrszpaskie skalne miasto w Czechach
Adrszpach, foto: fotolia.com

Wyzwanie dla skałkowców

Najwyższe, niemal pionowe ostańce są też obiektem westchnień wspinaczy skałkowych, którzy przyjeżdżają tu, aby zdobywać kolejne wierzchołki.

Jeszcze jedną atrakcją Adrszpaskiego Skalnego Miasta jest szmaragdowe jeziorko, które mieści przy wejściu na szlak zielony. Niesamowicie intensywny kolor wody w połączeniu z otaczającą go zielenią tworzą naprawdę sielankową scenerię oraz idealne tło do robienia sobie pamiątkowych zdjęć.

W masywie Adrszpaskich Skał skrywają się ponadto dwa górskie jeziorka, które są położone na różnej wysokości względnej, a między nimi przepływa rzeka Metuja, tworząc dwa zjawiskowe wodospady – Mały Wodospad i Wielki Wodospad. W sezonie po górnym jeziorze pływają łodzie, a ich sympatyczni sternicy chętnie zabierają turystów w krótkie rejsy, opowiadając przy okazji zabawne anegdoty związane z historią regionu.

Teplickie Skalne Miasto

Dziwacznymi kształtami i niebagatelnymi rozmiarami zaskakują też skały wchodzące w skład Teplickiego Skalnego Miasta. Choć ten masyw jest mniej popularny niż Adrszpaskie Skalne Miasto, to dobrze wiedzieć, że jest jeszcze rozleglejszy i wyższy, a tutejsza przyroda ma bardziej dziewiczy charakter.

Wśród wielu formacji skalnych na wyróżnienie zasługują takie jak: Sfinks, Niedźwiedź Polarny, Wieża Strażnicza, Siekiera Rzeźnika, których wygląd rzeczywiście odzwierciedla nadaną im nazwę. Ogromne wrażenie robią obszerne bloki skalne o prostych, geometrycznych kształtach, które wyrastają z poziomu ziemi i pną się wysoko w górę. Pomiędzy tymi cudami natury wiodą szlaki turystyczne, prowadzące po drewnianych kładkach, po leśnych ścieżkach oraz pomiędzy wąskimi kanionami skalnymi.

Teplickie skalne miasto Czechy
Teplice, foto: fotolia.com

Niebywałą atrakcją Teplickiego Skalnego Miasta jest punkt widokowy usytuowany na wysokości 630 metrów n.p.m. Wdrapanie się na szczyt wiąże się z niemałą dawką emocji, gdyż droga w górę wiedzie po stromych schodach i drabinkach, a pokonać trzeba ponad 300 stopni. Z pewnością warto, gdyż jest to jedyna okazja do tego, aby na niespotykane formacje skalne spojrzeć z góry!

Nieznane skalne miasto w Czechach

Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasta na stałe zagościły na liście miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. W czeskiej części Gór Stołowych znajdują się też inne, równie malownicze, formacje skalne, które nie są znane szerszym grupom wycieczkowiczów, np. rezerwat przyrody Ostaš położony w okolicach Polic nad Metują.

Jego najwyższym szczytem jest Ostaš o wysokości względnej 700 metrów n.p.m. Droga na górę prowadzi przez swojego rodzaju labirynt skalny, a przeciskanie się między ciasnymi szczelinami z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Samo wzniesienie ma charakterystyczny stołowy kształt, jego wierzchołek stanowią rozległe platformy skalne ozdobione wieloma skałami i skałkami o osobliwych kształtach. Przy słonecznej pogodzie możemy stąd podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Kamiennych, Gór Sowich oraz kilku innych pasm, co jest najlepszą zachętą do tego, aby odkrywać także mniej znane zakątki regionu.

Wiele jest powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę do skalnych miast w Czechach. Jeden jest najważniejszy – przyjeżdżając tu, mamy wyjątkową szansę na to, aby poczuć bliskość natury i poznać jej niezwykłe twory.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!