• państwo: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
  • stolica: Londyn
  • liczba mieszkańców: ok. 63 mln
  • powierzchnia: 244 820 km²
  • waluta: funt brytyjski
  • nr kierunkowy: +44
  • domena internetowa: .uk oraz .gb

Wielka Brytania

Właściwie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jedno z najlepiej rozwiniętych państw na świecie, liczące oficjalnie ok. 63, 2 mln osób. Jest monarchią parlamentarną, na czele której od 1952 roku stoi Królowa Elżbieta II. Wielka Brytania jest ósmą gospodarką na świecie. Swoje główne siedziby mają tu międzynarodowe przedsiębiorstwa m.in Unilever, BP, Shell czy Reuters.

Atrakcje Brytanii

Trudno jest wymienić wszystkie miejsca warte uwagi bowiem jest ich naprawdę dużo. Stolica państwa, Londyn, oferuje całe bogactwo fascynujących obiektów, do których należy zaliczyć m.in zegarową wieżę Big Ben, widokowe koło London Eye , twierdzę Tower of London czy rozpoznawalne na całym świecie piętrowe autobusy a także czerwone budki telefoniczne. W Oxfordzie znajduje się jedna z najlepszych uczelni na świecie, Uniwersytet Oxfordzki. W Walii podziwiać możemy ogromne skupiska owiec zaś Szkocja oferuje nam całe bogactwo tajemniczych, monumentalnych zamków m.in. zamek w Edynburgu (symbol miasta) czy Eilean Donan. Ciekawość turystów wzbudza jezioro Loch Ness, w którym według legend zamieszkuje potwór Nessie.

Sport

Brytyjczycy kochają sport. Premier League to jedna z najlepszy piłkarskich lig na świecie. Należą do nich najlepiej zarabiające, najbardziej rozpoznawalne kluby jak Manchester United, Arsenal, Liverpool czy West Ham United. Stadiony, na których odbywają się rozgrywki wzbudzają ogromny zachwyt kibiców. Najbardziej okazałe to słynny Wembley, Emirates Stadium oraz Old Trafford. Wielka Brytania to także korty tenisowe w Wimbledonie, stadion Olimpijski w Londynie oraz słynna O2 Arena, gdzie mają miejsce najbardziej spektakularne koncerty i wydarzenia masowe.

Znani Anglicy

Z Wielkiej Brytanii pochodzą znamienne osobistości, które odmieniły bieg historii. Należy tu wspomnieć o “Żelaznej Damie” Margaret Thatcher, Winstonie Churchil, fizyku Isaacu Newtonie czy o biologu Karolu Darwinie. Wśród nich są także wybitni artyści jak: William Szekspir, John Lennon czy David Bowie. W dziedzinie sportu legendami są m.in David Beckham, Bobby Moore oraz znamienity Steven Gerrard.

Kuchenne tradycje

Angielska kuchnia nie wyróżnia się niczym specjalnym i nie ma o niej dobrych opinii. Brytyjczycy to jeden z najbardziej otyłych narodów na świecie. Fast Foody zbierają tam swoje żniwa a popularny fish and chips (ryba z frytkami, zwinięta w kawałek gazety) nie należy do najzdrowszych dań. Typowe śniadanie składa się ze smażonych jajek i bekonu oraz szklanki owocowego soku. Herbata to najchętniej spożywany napój, a rytuał picia “at five o’clock” znany jest w każdym zakątku świata.