• państwo: Węgry
  • liczba mieszkańców: ok. 1,75 mln
  • powierzchnia: 525,16 km²
  • Budapeszt dzieli się na 23 dzielnice
  • Miasto posiada 4 linie metra
 

Budapeszt

Stolica Węgier, położona nad rzeką Dunaj, licząca ok. 1,8 mln mieszkańców. Miasto powstało z połączenia dwóch różnych miast Budy oraz Pesztu. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Jana, skąd można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Budapeszt słynie także z jaskiń i źródeł termalnych, których nie znajdziemy nigdzie indziej w Środkowej Europie

Węgierskie atrakcje

Budapeszt jest idealnym miejscem dla miłośników sztuki. Znajdziemy tutaj wiele muzeów oferujących bogactwo dzieł kultury z całego świata. Największym z nich jest Muzeum Narodowe, w którym znajduje się m.in dziecięca zbroja Zygmunta Augusta. Fani malarstwa ucieszą się z wizyty w Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie podziwiać można obrazy samego Leonarda da Vinci czy Rafaela Santi. Co roku odbywa się tutaj kilka imprez masowych tj. Parada Budapesztańska, mająca swój odpowiednik w Berlinie, oraz znany na całym świecie Festiwal Filmowy. Z dziećmi warto udać się do Oceanarium - Tropikarium, w którym z bliska można przyjrzeć się dzikim zwierzętom, rekinom oraz morskiej roślinności. Na sztucznie stworzonej Wyspie Świętej Małgorzaty zlokalizowane są baseny (kryte i otwarte), obiekty sportowe a także Miejski Park. Jest to miejsce, w którym można odpocząć po całodziennym zwiedzaniu, bowiem to właśnie tam mieszkańcy Budapesztu najchętniej urządzają pikniki i spacerują z rodzinami. Zamek Królewski to wizytówka metropolii, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Legenda głosi, iż posąg na dziedzińcu, przedstawia ptaka Turula  - któremu Węgrzy zawdzięczają powstanie swego państwa. Drugim, równie ważnym symbolem, jest Budynek Parlamentu. Jest to jeden z największych, tego typu obiektów na świecie. Od strony Dunaju można podziwiać jego główną elewację. W środku przechowywane są relikwie świętego Stefana, byłego króla Węgier.

Ciekawostki

W Budapeszcie znajduje się największa synagoga w Europie. Corocznie jest obchodzony tu Festiwal Kultury Żydowskiej. W stolicy Węgier powstała druga linia metra na świecie. Dla Polaków istotne znaczenie ma pomnik “Przemyśl” upamiętniający walkę Węgrów w obronie naszego miasta. Nie bez przyczyny mówi się: “Polak, Węgier dwa bratanki...:”.