Primosten Chorwacja

3 mniej znane miasta Chorwacji. Dlaczego warto je odwiedzić?

Urlop w Chorwacji nie musi wcale oznaczać pobytu w najpopularniejszych ośrodkach turystycznych. Ten kraj ma do zaoferowania bardzo wiele także w mniejszych i mniej znanych miastach. Sprawdźcie, co warto odkryć w jednym z najbardziej lubianych przez Polaków wakacyjnych kierunków. 

Ośrodki, które wybraliśmy na pewno nie przychodzą na myśl o Chorwacji jako pierwsze. Pod względem popularności ustępują chociażby takim miastom jak: Split, Dubrownik, Szybenik czy Rijeka. A jednak domagają się odwiedzenia. Może przez tych, którzy nie lubią utartych szlaków i powracania do tych samych miejsc? Chcemy Was zabrać w odkrywczą podróż do 3 chorwackich miejscowości, by pokazać, że warto zbaczać z turystycznych ścieżek.

Primosten

Omijamy tym razem Szybenik, by udać się do oddalonego o zaledwie 27 km Primostenu. To dawniej rybackie, niewielkie miasteczko o średniowiecznej zabudowie. Kiedyś było położone na wyspie. Z lądem łączył je most, dzisiaj sztucznie usypana grobla.

Primosten Chorwacja
Primosten z lotu ptaka wygląda niesamowicie, foto: Flickr by Hotel Zora Primosten

Koniecznie trzeba pobłądzić krętymi uliczkami gęsto zabudowanego starego miasta, wspiąć się na sam jego szczyt, by podziwiać rozciągające się stamtąd widoki. Tam też warto zajrzeć do kościoła św. Jerzego z XV w., a także do innych, interesujących obiektów sakralnych takich jak kościół św. Rocha i Matki Bożej Łaskawej.

Urok Primostenu tkwi w malowniczym położeniu, na półwyspie wcinającym się w ląd dwiema zatokami. Turyści chętnie szukają wypoczynku na plażach: Raduca i Mała Raduca. Można się tam po prostu powylegiwać w promieniach słońca lub oddać kąpieli i sportom wodnym, takim jak nurkowanie czy żeglarstwo. W mieście organizowane są także wycieczki tematyczne, np. do Zlarin, Krapanj czy do Primosten Burnji szlakiem winnic, z których słynie okolica.

Cirkvenica

Ponad 100 lat temu miłośnicy podróży usłyszeli o Cirkvenicy, urokliwym miasteczku w Zatoce Kwarner. Wszystkiemu “winna” inwestycja, w ramach której klasztor Paulinów przebudowano na sanatorium wojskowe. I fakt, że w jego miejscu znajduje się dzisiaj hotel i restauracja, doskonale świadczy o tym, że ośrodek zachował swój wypoczynkowy charakter. Miłośnicy zabytków mogą się tutaj poczuć nieco rozczarowani. Pamiątek przeszłości jest niewiele, jedynie kilka kościołów: św. Antoniego czy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stary młyn Tos, muzeum miejskie. Popularną atrakcją jest Akwarium, w którym można zobaczyć 100 gatunków ryb z Adriatyku i 50 gatunków tropikalnych.  

Cirkvenica Chorwacja
Promenada w Cirkvenicy, foto: Google Mapy by Miljenko Susanj

Promenada w Cirkvenicy

Malownicze położenie, w najpiękniejszej części wybrzeża Adriatyku oraz mała liczba zabytków sprawiają, że turyści szczególnie szukają tu relaksu na łonie natury. Można go znaleźć na plażach położonych po obu stronach portów. Są piaszczysto-żwirowe i skaliste, zajmują łącznie ponad dwukilometrowy pas nabrzeża. Wzdłuż niego biegnie promenada porośnięta palmami i sosnami, pozwalającymi schronić się w ich cieniu w upalne dni.

Senj

To miasto o pięknym położeniu i ciekawej, długiej historii. Znajduje się przy zalesionym zboczu, u stóp pasma górskiego Velebit. Na pierwszy rzut oka może się wydać nieco zaniedbane, szybko się jednak okaże, że ta cecha tylko dodaje mu autentyzmu. Słynie przede wszystkim z interesujących zabytków, spośród których na czoło wysuwa się twierdza Nehaj. Powstała w drugiej połowie XVI w. do obrony miasta przed tureckimi najazdami. Do jej budowy posłużył budulec pozostały z świątyń i domostw znajdujących się poza murami miejskimi. Dzisiaj w tym obiekcie mieści się muzeum. Dziedziniec z kolei służy jako punkt organizacji letnich imprez kulturalnych. Wstęp do twierdzy jest płatny i wynosi 20 kun dla dorosłych i 10 dla dzieci.

Senj Chorwacja
Senj od strony morza, foto: Flickr by Tomislav Mavrovic

Zagadki i tajemnice historii Sejn prezentuje także muzeum w pałacu rodziny Vukasovic, gotycko renesansowym budynku z przełomu XIV i XV w. Przemierzając historyczny szlak warto zatrzymać się  w XVIII-wiecznym Pałacu Carina. Dzisiaj to probostwo, które skrywa w swoich murach cenne archiwum biskupie, bibliotekę i kolekcję dzieł sztuki sakralnej.

Podczas pobytu w Sejn nie sposób nie docenić jego walorów przyrodniczych. Blisko stamtąd do dziewiczych terenów Parku Narodowego Północego Velebit i Parku Przyrody Velebit. Są też czyste, urokliwe plaże, zapewniające wypoczynek po długim i intensywnym zwiedzaniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!