Muzeum Prado

Złoty Trójkąt Sztuki, czyli 3 najciekawsze muzea w Madrycie

Picasso, Velazquez, Goya – te nazwiska są znane nie tylko miłośnikom malarstwa. A gdyby tak zobaczyć dzieła tych artystów na własne oczy? To możliwe w tzw. Złotym Trójkącie Sztuki, czyli trzech muzeach, znajdujących się na Paseo del Prado, jednej z najdłuższych i najważniejszych ulic przecinających centrum Madrytu. 

Muzeum Prado

Nawet jeśli nie jest się miłośnikiem sztuki trudno odpuścić sobie wizytę w tym miejscu, to bowiem jedno z najbogatszych muzeów na świecie. Można tam zobaczyć najznamienitsze przykłady sztuki hiszpańskiej, włoskiej, flamandzkiej, niemieckiej, francuskiej i brytyjskiej z wieków od XII do XVIII. Ściany sal wystawowych pokrywa 7 600 dzieł wybitnych mistrzów pędzla, m.in. “Panny dworskie” Velazqueza, “Maja naga” i “Maja ubrana” Goi, “Portret szlachcica z ręką złożoną na piersi” El Greca, “Ogród ziemskich rozkoszy” Boscha czy “Trzy Gracje” Rubensa. Poza malarstwem w muzeum znajdują się także: rzeźby, rysunki, grafiki, monety, medale. Większość zbiorów stanowi element królewskiej kolekcji gromadzonej na przestrzeni wieków, od XVI do XX. Nie sposób obejrzeć ich w całości, dlatego najlepiej zdecydować się na przejście jednej z kilku wytyczonych tras tematycznych.

Muzeum Prado
Muzeum Prado jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem kulturalnym w Madrycie, foto: Flickr by Andrea Puggioni

Muzeum Prado zostało otwarte w budynku Edificio Villanueva w 1819r., a niespełna 200 lat później, w 2007 r. powiększyło się o połowę. Dobudowane zostały w tym czasie cztery sale wystaw tymczasowych, odrestaurowany dziedziniec kościoła Jerónimos, duży hall wejściowy dla odwiedzających, audytorium na 438 osób oraz obiekty przeznaczone do depozytu i restaurowania dzieł sztuki. Do budynku prowadzą masywne drzwi z brązu, zaprojektowane przez Cristinę Iglesias. Nie mniej urzekające jest otoczenie muzeum, które wzbogaca bukszpanowy ogród z Toskanii, gdzie można odpocząć po długim zwiedzaniu.

Gdzie? Paseo del Prado

Kiedy? Poniedziałek – sobota 10:00 – 20:00, niedziela 10:00 – 19:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 16 €, ulgowy 8 €, dzieci i studenci do 25 r.ż, niepełnosprawni. – wstęp wolny; poniedziałek – sobota 18:00 – 20:00; niedziela 17:00 – 19:00 – wstęp wolny

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki im. Królowej Zofii

Muzeum istnieje dopiero od 1992 r.,w miejscu dawnego szpitala. Prezentuje najbardziej wartościowe dzieła sztuki nowoczesnej. Kolekcja dzieli się na trzy kategorie: „Nadejście XX Wieku. Utopia i Konflikt (1900 – 1945)”, „Czy Wojna już się Skończyła? Sztuka w Podzielonym Świecie (1945 – 1968)” i „Od Rewolty do Postmodernizmu (1962 – 1982)”. Tworzą je obrazy przede wszystkim hiszpańskich artystów, takich jak: Salvador Dali, Pablo Picasso czy też Joan Miró. Szczególnie ciekawy wydaje się ostatni dzieł, podejmujący problemy współczesnych zjawisk społecznych, takich jak: globalizacja, kultura masowa, gender. Choć jeden z najważniejszych obrazów znajduje się w części pierwszej. Jest to słynna Guernica Picassa.

Muzeum Królowej Zofii Madryt
Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, foto: Flickr by Matthew Black

By nie zgubić się pośród 18 000 eksponatów dla zwiedzających została przygotowana trasa zwiedzania, obejmująca m.in. pawilon Republiki z 1937 roku oraz hiszpański art informel z lat 50.

Poza stałą wystawą w muzeum organizuje się koncerty, konferencje, przedstawienia, badania, ekspozycje czasowe oraz wydarzenia skupione wokół tematu współczesnej kultury i sztuki, aktywizujące odwiedzających.

Gdzie? Paseo del Prado

Kiedy? Poniedziałek  i środa – sobota 10:00 – 21:00, niedziela 10:00 – 19:00, wtorek – nieczynne

W jakiej cenie? Wystawa stała 8,00 €, wystawa czasowa 4,00 €, poniedziałek i środa – piątek 19:00-21:00; sobota 14:30-21:00, niedziela 10:00 – 14:00 – wstęp wolny

Muzeum Tyssen – Bornemisza

Jeśli zabraknie czasu na odwiedzenie dwóch poprzednich muzeów, Muzeum Tyssen-Bornemisza zaspokoi niedosyt. Może się bowiem pochwalić jedną z najbogatszych na świecie prywatnych kolekcji, należącą do niemiecko-węgierskiej rodziny magnatów przemysłowych. Składają się na nią dzieła zarówno klasyczne, jak i współczesne. Zbiory obejmują obrazy pochodzące z okresu od XIII do początków XX w. To przykłady sztuki różnych kierunków i stylów: szkoły flamandzkiej, amerykańskiej, europejskiego romantyzmu, realizmu czy impresjonizmu. Zobaczymy tam ponad 700 dzieł wybitnych artystów takich jak: El Greco, Velazquez, Durer, Rembrandt, Watteau, Canaletto, Caravaggio, Hals, Memling i Goya.

Muzeum Tyssen - Bornemisza
Muzeum Tyssen – Bornemisza, foto: Wikipedia Commons by Luis García

Muzeum mieści się w neoklasycznym pałacu z początków XIX w. Palacio de Villahermosa.

Gdzie? Paseo del Prado 8

Kiedy? Wtorek – sobota 9:00 – 19:00, niedziela 9:00 – 14:00, poniedziałek – nieczynne

W jakiej cenie? Bilet normalny 10 €, ulgowy 8 €,

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!