Sierra Nevada Hiszpania

Zimowe szaleństwo w Sierra Nevada

W 1996 r. w ośrodku narciarskim Sierra Nevada zorganizowano Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, a w 2015r. odbywała się tam zimowa uniwersjada. Już sam też fakt powinien wystarczyć jako gwarant jakości tego miejsca. Sprawdźcie, dlaczego jeszcze warto szusować na stokach gór Andaluzji.

Hiszpania jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Na nartach jeździ tam dwa razy więcej osób niż w Polsce. Zwykle wybierają oni położone na północnym-wschodzie Pireneje lub udają się na południe w Góry Betyckie. To właśnie ich część stanowi Sierra Nevada, z najwyższym szczytem na Półwyspie Iberyjskim, Mulhacén, wznoszącym się na wysokość 3478 m n.p.m. Niewiele ustępuje mu pod tym względem Teleta, u której stóp, na poziomie 2100 m n.p.m. leży centrum narciarskiego ośrodka Pradollano. To niewielkie urokliwe miasteczko, dobrze skomunikowane z oddaloną o zaledwie 40 km Granadą.

Sierra Nevada Hiszpania
Hiszpańskie Góry Sierra Nevada, foto: Flickr by Hernán Piñera

Znajduje się tam kilkanaście hoteli, zwykle usytuowanych blisko wyciągów, prowadzących na nartostrady. Jest ich 30, w tym 15 krzesełkowych, 4 taśmowe, 5 talerzykowych i 2 gondolowe. Łącznie w ciągu godziny mogą obsłużyć aż 47 000 narciarzy.

Najbardziej słoneczny ośrodek na świecie

Ci mają do wyboru 120 tras o różnych poziomach trudności i łącznej długości ponad 100 km. Dla tych, co dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem czeka dobrze przygotowane pod względem infrastruktury Borreguiles. Wokół tej części Pradollano skupiają się stoki oznaczone kolorem zielonym – najłatwiejsze, choć nie brakuje też zjazdów nieco bardziej wymagających, jak choćby niedługa i bardzo stroma Visera. Poza tym są tam bazy instruktorów, wypożyczalnie sprzętu, pogotowie górskie, liczne bary i restauracje serwujące lokalne dania, co sprawia, że to tutaj skupia się narciarskie życie. W sezonie spokojniejsza atmosfera panuje w zasadzie tylko wczesnymi przedpołudniami, gdy wczasowicze wybudzają się dopiero po całonocnych imprezach. Korzystają z tego głównie średniozaawansowani narciarze, by bez przeszkód cieszyć się niezatłoczonymi zjazdami, zapierającymi dech w piersiach widokami i pełnym słońcem, które w sezonie jest obecne przez ok. 80% dni. Jak widać niemal afrykański klimat Andaluzji nie daje o sobie zapomnieć nawet w górach – często się zdarza, że około południa, gdy promienie słoneczne padają na zbocza górskie ze wzmożoną siłą, staje się konieczne sztuczne naśnieżanie. 300 armatek śnieżnych produkuje nawet 1940 m kw. w ciągu godziny, obejmując swoim zasięgiem 32 trasy. Trzeba zatem przyznać, że ośrodek w Sierra Nevada, jest świetnie przygotowany na wypadek niespodziewanego braku naturalnego, białego puchu.

Góry w Hiszpanii
Sierra Nevada, foto: Flickr by Tom Hilton

Trasy narciarskie w Hiszpanii

Nie można mu nic zarzucić także pod względem przystosowania tras. Poza położonymi w centrum łatwymi ścieżkami, do wyboru są też trudne i bardzo trudne, zlokalizowane na południowo-zachodnich i północno-wschodnich zboczach. Większość z nich leży na trzecim co do wielkości wzniesieniu Serra Nevada, Veleta oraz  w Laguna de las Yeguas, na północnej, niemal pionowej ściany Telety. Przejazdy tymi nartostradami dostarczają najwięcej adrenaliny i wrażeń. Są bowiem wysoko usytuowane, nawet na poziomie 3300 m n.p.m. dzięki czemu dają widok na niesamowity krajobraz rozciągający się wokół. Przy dobrych warunkach można nawet wypatrzyć zarys północnych granic Afryki, kontury gór Rif w Maroku. Te ostatnie są najlepiej widoczne z liczącego 6 km zjazdu El Aquila.

Sierra Nevada Hiszpania
Sierra Nevada, foto: Flickr by Barry Mulling

Nie tylko narty. Granada

Z narciarskich atrakcji Sierra Nevada można korzystać mniej więcej od przełomu listopada i grudnia do końca kwietnia. Poza szusowaniem po stokach warto skusić się na zabawę w snowparku i w strefie aktywności Mirro Blanco. Nie sposób darować też sobie wizytę w pobliskiej Granadzie. Bogato zdobione zabytki w stylu Mudejar staną się miłym urozmaiceniem śniegowej bieli. Koniecznie trzeba zobaczyć imponujący kompleks pałacowy dynastii Nasrydów, Alhambrę, wraz z ogrodami Generalife. Ciekawym miejscem jest także położona na wzgórzu arabska dzielnica Albaicin. Warto dać się zagubić w pachnących jaśminem wąskich uliczkach tego rejonu miasta.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!