Plaża Sardynia Włochy

Kierunek Sardynia. Co zobaczyć?

Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć nuragi, przejść jednym z najgłębszych wąwozów w Europie lub zawisnąć 200 m n.p.m. wybierz się do Sardynii i sprawdź, co jeszcze ta druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym ma do zaoferowania.

Można by z tego utworzyć długą listę cudów natury, krajobrazów i miast z ich niezwykłymi zabytkami. My ograniczamy się do pięciu, naszym zdaniem, najbardziej reprezentatywnych i najciekawszych miejsc.

Su-Nuraxi

Zaczynamy od podróży w przeszłość, do połowy II tysiąclecia p.n.e. To wtedy bowiem powstały nuragi, czyli kamienne wieże obserwacyjne. Budowano je na wzniesieniach bez użycia zaprawy na wysokość nawet 20 m. Są one dziełem Nurgagijczyków, którzy między XVII a XII w.p.n.e. zamieszkiwali Sardynię. W tym czasie udało im się zbudować 7 tysięcy nuragów, a przynajmniej tyle, zdaje się, pozostało do naszych czasów.

Su-Nuraxi Włochy
Su-Nuraxi , foto: Flickr by Michal Kosacky

Do najpopularniejszych należy kompleks Su-Nuraxi niedaleko Barumini. Tworzą go pojedyncze cztery wieże w rogach i jedna centralna, mur obronny, studnia. Co ciekawe, wejście na teren obiektu znajduje się 7 m nad ziemią. Z tej perspektywy doskonale są widoczne ruiny starożytnej wioski, zbudowanej wokół nuragów. Ich przeznaczenie wciąż pozostaje niejasne. Czy to fortyfikacja, miejsce obrad parlamentu, siedziba władcy wioski, a może obiekt o znaczeniu religijnym? Nie wiadomo. Warto jednak zauważyć, że bez względu na znaczenie tych niezwykłych budowli, niektórzy badacze doszukują się w nich potwierdzenia teorii, jakoby to Sardynia miała być zaginioną Atlantydą.

Gdzie? 9021 Barumini Province of Medio Campidano

Kiedy? styczeń luty od 9:00 do 16:00, marzec od 9:00 do 16:30, kwiecień 9:00 – 18:00, maj-sierpień od 9:00 do 19:00, wrzesień 9:00 – 18:30, październik 9:00 – 17:30, listopad 9:00 – 16:30, grudzień 9:00 – 16:00

W jakiej cenie? 10 EUR, młodzież od 13 do 17 r.ż. 8 EUR, dzieci od 7 do 12 r.ż. 6,5 EUR, dzieci do 6 r.ż. wstęp wolny

Capo Caccia

Sardynia przyciąga nie tylko miłośników historii antycznej. Swoją pasję rozwijają tu także miłośnicy wspinaczki i nurkowania. Taką możliwość daje im półwysep Capo Caccia, który tworzą zanurzone w morzu wapienne skały z licznymi grotami i wąwozami. Rządzi tu nienaruszona cywilizacją natura, chroniona na zajmującym trzy tysiące hektarów terenie rezerwatu przyrody Parco di Porto Conte. To niezwykłe miejsce na trekking w otoczeniu fauny i flory. Na drodze można spotkać unikalną roślinność oraz przedstawicieli różnych gatunków zwierząt: białe osły, dzikie konie, daniele, lisy. A gdyby tak spenetrować półwysep z perspektywy wody? Trzeba by się zdecydować na wyprawę nurkową, możliwą do odbycia z przewodnikiem w dwudziestu różnych punktach. Na śmiałków czeka całe bogactwo podwodnego świata: ryby, rośliny morskie i najbardziej pożądana atrakcja: Nereo, czyli sięgająca 33 m w głąb morza największa na świecie jaskinia, znajdująca się pod wodą. Na Capo Caccia niezwykłych emocji doznają też amatorzy wspinaczki skałkowej. Via Ferrata del Caribol usytowana 200 m nad taflą morza gwarantuje skok adrenaliny. Do przejścia tej skalnej drogi potrzebne będą: uprząż, lonża i kask oraz dobra kondycja i doświadczenie we wspinaczce.

Capo Caccia Włochy
Capo Caccia, foto: Flickr by arianta

Wąwóz Su Gorroppu

I jeszcze trochę spaceru wśród skał, tym razem w jednym z najgłębszych kanionów w Europie, wyżłobionym przez wody rzeki Rio Flumineddu. Czeka nas półtorakilometrowa wędrówka na trzech trasach zróżnicowanych pod względem trudności, począwszy od najmniej wymagającej niebieskiej przez żółtą do czarnej, która wymaga podążania za przewodnikiem i odpowiedniego sprzętu. Z kolei na każdym z etapów może okazać się pomocna kondycja i ostrożność, gdy będzie trzeba przeciskać się przez wąskie szczeliny, podciągać na linie czy schodzić po stromych głazach. A to wszystko przy świergocie ptaków i w otoczeniu monumentalnych, sięgających nawet 500 m skał. Niezapomniane doświadczenia gwarantowane!

Su Gorroppu
Wąwóz Su Gorroppu, foto: Wikipedia Commons

Gdzie? Strada Statale 125 Orientale Sarda, Km 183, 08040 Urzulei OG, Włochy

Kiedy? Codziennie od 10:30 do 17:30

W jakiej cenie? Bilet normalny 5 EUR, ulgowy 3,5 EUR

Płaskowyż Golgo

Jeśli trekking Was jeszcze nie zmęczył, dajcie się zabrać na Płaskowyż Golgo. To stąd dojdziemy na Cala Goloritze, jedną z najpiękniejszych plaż Sardynii. Musimy polegać na własnych nogach, nie docierają tam bowiem samochody, nie dopływają łodzie. Zajmie nam to zaledwie godzinę, na miejscu z pewnością zostaniemy na kolejnych kilka, gdyż trudno się będzie oderwać od niezwykłych widoków krystalicznie czystej, mieniącej się w kolorach błękitu i zieleni wody. Mówi się, że to jedna z najchętniej fotografowanych plaż na wyspie. W jej pobliżu znajduje się jeszcze kilka innych plaż, które warto odwiedzić, takich jak: Cala Sisine, Cala Biriola, Pedra Longa. Spotkamy tu z pewnością wielu miłośników snorkellingu i innych sportów wodnych.

Plaża Sardynia Włochy
Cudowne plaże Sardynii, foto: Flickr by Franck ROUDET

To niejedyne atrakcje płaskowyżu. Spod kościoła św. Mikołaja w niewielkim, historycznym miasteczku Baunei wyruszamy na poszukiwanie największej dziury na świecie, Su Sterru. Zaczyna się na 400 m n.p.m. a kończy 270 m niżej, choć o tym nie będziemy mieli okazji przekonać się na własne oczy. Może wypatrzymy jedynie któreś ze stworzeń, zamieszkujących ten teren: salamandrę, pająka, stonogę. Na końcu naszej trasy znajduje się XVI-wieczny kościół św. Piotra. Niewielki, o surowej, niewyróżniającej się architekturze robi wrażenie swoim położeniem – wyrasta samotnie u stóp zalesionych wzniesień, nieopodal pastwisk, na których leniwie skubią trawę osiołki.

Cagliari

Po długich wędrówkach na łonie natury odczuwamy niedosyt zabytków, więc zaglądamy do stolicy wyspy, Cagliari. Perełką miasta jest rzymski amfiteatr z II w..n.e. Częściowo wykuty w skale, częściowo wybudowany z wapienia był w czasach antycznych areną potyczek gladiatorów, walk z dzikimi zwierzętami, egzekucji, którym przyglądało się 10 tys. widzów. Tak działo się do V w.n.e., kiedy to amfiteatr zaczął służyć jako kamieniołom. Obecnie odbywają się w tym miejscu widowiska kulturalne. Do historii Cagliari jeszcze bardziej zbliża Muzeum Archeologiczne. Zobaczymy tu m.in. wystawy prezentujące dzieje miasta od czasów prenuragijskich do bizantyjskich oraz te dotyczące fenickiej kolonizacji i punickiej dominacji. Poza tym przyjrzymy się także materialnym świadectwom z neolitu i epoki brązu czy kamiennym posągom bóstw.

Sprawdź także: Cagliari – podróż przez wieki

Gdzie? Piazza Arsenale

Kiedy? Od wtorku do niedzieli między 9:00 a 20:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 5 EUR ( + Pinacoteca 7 EUR), ulgowy 2,5 EURO (+ Pinacoteca 3,5 EUR)

Bazylika San Saturnino
Bazylika San Saturnino, foto: Wikipedia Commons

W Cagliari koniecznie trzeba jeszcze zwiedzić Bazylikę San Saturnino na Piazza San Cosimo. Wybudowana w stylu bizantyjskim, między V a XII w. jest najstarszym kościołem w mieście i, wraz z sąsiednim cmentarzem, jednym z najważniejszych świadectw wczesnego chrześcijaństwa na wyspie. Świątynia jest otwarta od wtorku do soboty od 9:00 do 13:00.  A skoro już wkroczyliśmy na szlak sakralny zwiedzimy jeszcze Bazylikę mniejszą i Sanktuarium Matki Bożej z Bonaria. To połączenie niewielkiego gotyckiego kościółka z większą świątynią z 1926r. Warto zobaczyć ołtarz z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz krypty. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających codziennie od 6:30 do 12 i od 16:30 do 19:30.

Całe mnóstwo obiektów sakralnych napotkamy w Stampace, najstarszej dzielnicy Cagliari: kościół św. Anny, Kapucynów, San Lorenzo i Pancrazio. Poza tym zobaczymy jeszcze Katedrę św. Marii. Powstała w XIII w. w stylu romańskim, cztery wieki później zyskała barokowy wygląd. Warto przyjrzeć się marmurowym ołtarzom, kaplicom i zejść do krypty, w której ścianach zamurowano szczątki 179 męczenników. Do katedry przylega Pałac Królewski wybudowany w XIVw., a następnie wielokrotnie przebudowywany. Urzędowała tu rodzina królewska na wygnaniu, później sąd i Napoleon Bonaparte. Wiszące na ścianach komnat i korytarzy freski przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Sardynii. Pałac można zwiedzać codziennie poza poniedziałkiem między 10:00 a 18:30.

panorama Cagliari
Panorama Cagliari, foto: Wikipedia Commons

Z tego samego okresu pochodzi Zamek San Michel. W jego murach zapisała się burzliwa historia. Był kolejno: siedzibą rodziny Carozza, szpitalem, fortyfikacją, koszarami, własnością markiza Roberti. Obecnie odbywają się tu imprezy kulturalne.

Gdzie? Via Sirai, via Cinquini, s.n.c., Castello di San Michele

Kiedy? Latem od 10:00 do 13:00 i od 16:00 do 19:00, zimą od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 3 EUR, ulgowy 2 EUR

Sardynia jest doskonałym miejscem na wylegiwanie się na plażach oraz aktywny wypoczynek, długie spacery na łonie natury połączone ze zwiedzaniem zabytków z różnych epok. Czegóż można chcieć więcej?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!