skarby hiszpanii

12 skarbów Hiszpanii. Czy znasz je wszystkie?

W 2007 r. hiszpańska telewizja i sieć rozgłośni radiowych COPE zorganizowała konkurs na najpiękniejsze miejsca w Hiszpanii. Spośród 9 tysięcy zgłoszeń ostatecznie wybrano 12 skarbów.  Jakie obiekty znalazły się na tej liście? 

Wybierzcie się z nami w podróż szlakiem „Los 12 tesoros de España”.

Meczet w Kordobie

Zaszczytne, pierwsze miejsce przypadło w udziale meczetowi w Kordobie. To najbardziej znany i największy były meczet w Europie. Były, bo w XIII w. został przebudowany i zamieniony w kościół i obecnie pełni funkcję katedry rzymskokatolickiej diecezji Cordoba. Jego najbardziej rozpoznawalną częścią jest tzw. las kolumn, czyli ogromna sala pełna kolumn zwieńczonych dwukondygnacyjnymi arkadami. Poza tym jest tam jeszcze kaplica i najświętsze miejsce w meczecie – mihrab, czyli nisza modlitewna, dostępna do oglądania jedynie przez kratę. Przed nią znajduje się maksura, oddzielona od sal modlitw.

Kordoba sala kolumn
Sala Kolumn w meczecie w Kordobie, foto: pixabay.com

Gdzie? Calle del Cardenal Herrero, 1

Kiedy? Od listopada do lutego od poniedziałku do soboty między 10:00 a 18:00, w niedziele i święta od 8:30 do 10:15 i od 14:00 do 18:00; od marca do października od poniedziałku do soboty między 10:00 a 19:00, w niedziele i święta od 8:30 do 10:15 i od 14:00 do 19:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 8 EUR, ulgowy (dzieci i młodzież między 10 a 14 r.ż.) 4 EUR, dzieci poniżej 10 lat – wstęp wolny

Jaskinia w Altamirze

Niezwykła pamiątka z okresu prehistorii nazywana Kaplicą Syksytńską Paleolitu. Na takie miano zasłużyła sobie dzięki rytom i malowidłom, pozostawionych na jej ścianach przez naszych najwcześniejszych przodków między 30 000 a 11 000 lat p.n.e. Dzieło przedstawia wizerunki zwierząt: bizonów, koziorożców, jeleni oraz figury geometryczne. Jego odkrycia dokonał w 1879r. Marcelino Sanz de Sautuola.

Jaskinia dzisiaj jest niedostępna dla zwiedzających, ale w znajdującym się 300 m od niej Muzeum Altamiry znajduje się replika tego wartościowego obiektu oraz pozostałości z czasów paleolitu.

Freski w jaskini Altamira
Freski znalezione w jaskini Altamira, foto: pixabay.com

Museo de Altamira

Gdzie? Marcelino Sanz de Sautuola s / n Avda,  Santillana del Mar (Cantabria)

Kiedy? Od maja do października od wtorku do soboty 9.30 do 20.00, w niedziele i święta od 9.30 do 15.00 ; od listopada do kwietnia od wtorku do soboty od 9.30 do 18.00, w niedziele i święta od 9.30 do 15.00.

W jakiej cenie? Bilet normalny 3 EUR, ulgowy 1,5 EUR, w soboty i niedziele od 14:00, 18 kwietnia,  18 maja, 12 października, 06 grudnia – wstęp wolny!

Katedra w Sewilli

Pierwszą trójkę zamyka Katedra Najświętszej Maryi Panny w Sewilli, największy i jeden z najpiękniejszych przykładów gotyckiej świątyni na świecie. Ten monumentalny kościół powstał na początku XVI w. w miejscu meczetu, o czym przypomina dzwonnica Giralda – dawny minaret. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na prezbiterium, kaplicę główną z największym ołtarzem w Hiszpanii, kaplicę królewską i grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Sewilla katedra
Katedra w Sewilli dumnie wznosi się nad miastem, foto: Flickr by Matteo X

Gdzie? Avenida de la Constitución

Kiedy? Poniedziałek 11:00 – 15:30; wtorek – sobota 11:00 – 17:00; niedziela 14:30 – 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 9 EUR, ulgowy 4 EUR

Alhambra w Granadzie

Warowny zespół pałacowy z XIII w, przykład sztuki arabskiej, dumnie wznoszący się ponad miastem na wzgórzu El-Sabika. Składa się z kilku, bogato zdobionych pałaców. Szczególnie warto zobaczyć ten, powstały w stylu renesansu toskańskiego, a poświęcony Karolowi V. Do Alhambry należy też otoczona ogrodami, letnia rezydencja emirów mauretańskich Generalife. Pałac zachwyca zarówno monumentalnością, jak i dekoracyjnymi detalami: gipsowymi sztukateriami czy płytkami azulejos, położonymi na ścianach w rozmaitych wzorach kwiatowych i geometrycznych.

Alhambra w Granadzie
Alhambra w Granadzie, foto: pixabay.com

Gdzie? Calle Real de la Alhambra

Kiedy? 15 marca – 14 października 8:30 – 20:00; 15 października – 14 marca 8:30 – 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 14 EUR, dzieci do 12 lat – wstęp wolny, dzieci od 12 do 15 lat i osoby niepełnosprawne 8 EUR, seniorzy 9 EUR

Katedra w Saragossie

Bazylika Pilar, czyli Matki Boskiej na Kolumnie to największa świątynia barokowa w Hiszpanii i pierwsza na świecie świątynia maryjna. Swoją nazwę wzięła od wydarzenia, w którym Maryja objawiła się na słupie apostołowi Jakubowi w 40 r. Święto ku czci tej patronki obchodzi się hucznie 12 października.

Sama katedra stanowi wizytówkę Saragossy, góruje ponad miastem nad brzegiem rzeki Ebro. Ma 3 nawy, 4 wieże i 11 kopuł. Za kunsztowną dekorację jej wnętrza odpowiada m.in. Goya, autor fresków takich jak: Anioły adorujące imię Boże czy Królowa Męczenników.

Katedra w Saragossie
Katedra w Saragossie po zmroku, foto: Flickr by Gregorio Puga Bailón

Gdzie? Plaza del Pilar, s/n, 50003

Kiedy? 16 września – 15 czerwca od poniedziałku do soboty 6:45 – 20:30, niedziela i święta 6:45 – 21:30 ; 16 czerwca – 15 września od poniedziałku do piątku 10:00 – 14:00 ,16:00 – 20:00, sobota 10:00 – 14:00 , niedziela i święta – nieczynne

W jakiej cenie? Wstęp wolny, płatne wejście na wieżę 3 EUR i muzeum 2 EUR

Park Narodowy Teide

Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Teneryfy otwarta w 1954r., a w 2007 wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jej obrębie znajduje się aktywny wulkan Pico del Teide, będący jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii. Park jest doskonałym miejscem na trekking. Dla turystów zostało udostępnionych 21 tras, biegnących wśród wyjątkowej roślinności, endemicznych kwiatów i zapierających dech w piersiach widoków.

El Teide Hiszpania
Naturalne piękno Hiszpańskiego Parku Narodowego Teide, foto: Flickr by Crowbared

Informacje praktyczne: Na wejście do Parku Narodowego Teide potrzebne jest pozwolenie, które można uzyskać w biurze parku w Santa Cruz lub przez internet.

Na punkt widokowy kursuje kolejka w godzinach od 9:00 do 16:00. Przejazd kosztuje 25 EUR w obie strony (dzieci do 14r.ż. 12,5 EUR), 12,5 EUR w jedną stronę (dzieci 8 EUR).

Teatr rzymski w Meridzie

Historia teatru sięga końca I w.p.n.e., kiedy to konsul rzymski Marek Wipsaniusz Agryppa nakazał wzniesienie budowli na wzór budowanych w tym czasie we Włoszech. I rzeczywiście posiada ona wszystkie, typowe dla teatru rzymskiego elementy: caveę, czyli widownię na 6000 osób, zbudowaną na zboczu wzgórza S.Albin, orchestrę (miejsce dla chóru), proskenium i skene (scena) z bogato dekorowanymi kolumnami korynckimi. Obiekt także dzisiaj spełnia swoją pierwotną funkcję – stanowi przestrzeń dla wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu Teatru Klasycznego. Ten zabytek z czasów rzymskich jest jednym z wielu zachowanych w Meridzie i tworzących największe na Półwyspie Iberyjskim stanowisko archeologiczne.

Teatr rzymski w Meridzie
Pozostałości rzymskiego teatru w Meridzie, foto: Flickr by Carlos Sánchez

Gdzie? Calle José Ramón Mélida s/n

Kiedy? 1 kwietnia – 30 września codziennie od 9:00 do 21:00 ; 1 października – 31 marca codziennie od 9:30 do 18:30

W jakiej cenie? Bilet normalny 12 €, ulgowy 6 €

Katedra w Santiago de Compostela

To ostatni punkt na szlaku św. Jakuba, upragniony cel pielgrzymów. Budowa katedry rozpoczęła się w XI w. i trwała przez kilka wieków, dzięki czemu obiekt nosi na sobie ślady różnych stylów od romańskiego do późnobarokowego. Do takich różnorodnych architektonicznie elementów należy choćby romański Portal Złotników na południowej fasadzie, romańsko-gotycki portal w przedsionku, gotycka kopuła nawy głównej i wreszcie późnobarokowa, ozdobna fasada główna. Poza tym warto zajrzeć do kaplic, zobaczyć słynną kadzielnicę czy figurę św. Jakuba, którą obowiązkowo obejmują przybywający do katedry pielgrzymi.

Katedra w Santiago de Compostela
Katedra w Santiago de Compostela, foto: Flickr by Jose Luis Cernadas Iglesias

Gdzie? Praza do Obradoiro, s/n, 15704

Kiedy? Codziennie przez cały rok od 7:00 do 20:30

W jakiej cenie? Wejście do muzeum i katedry jest płatne. Bilet normalny wynosi 6 EUR a ulgowy 4 EUR (bez przewodnika)

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu zwiedzania!

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji

Walencja może się poszczycić jednym z największych centrów popularno-naukowych i kulturalnych w Europie. Na długości niemal 2 km, w miejscu dawnego koryta rzeki Turia rozciąga się kompleks sześciu, niesamowitych obiektów. Należą do nich: Hemisfèric, czyli kino IMAX, w którym są wyświetlane projekcje cyfrowe, otoczony ogrodami punkt widokowy Umbracle, Muzeum Nauki im. Księcia Filipa, gdzie odbywają się zajęcia interaktywne, Oceanogràfic – akwarium z 500 gatunkami morskich stworzeń, co czyni ten ośrodek największym tego typu obiektem w Europie i jeszcze Pałac Sztuki im. Królowej Zofii oraz Agora – miejsce koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Miasto Sztuki i Nauki dysponuje bogatą ofertą konferencji, wystaw, warsztatów i zajęć o różnej tematyce, dostosowanych do gości w różnym wieku.

Maisteczko sztuki i nauki
Nowoczesne Miasto Sztuki i Nauki w Walencji, foto; pixabay.com

Gdzie? Avda. Autopista del Saler, n. 5 46013

Kiedy? Od 7 stycznia do 17 marca i od 13 października do 23 grudnia, od poniedziałku do czwartku między 10:00 a 18:00 i od piątku do niedzieli między 10:00 a 19:00) ; od 18 marca do 30 czerwca, od 19 września do 12 października od 10:00 do 19:00, od 1 lipca do 18 września między 10:00 a 21:00

W jakiej cenie? Hemisferic 8,8 EUR (ulgowy 6,85 EUR), Muzeum Nauki 8 EUR (ulgowy 6,20 EUR), Oceanografic 28,5 EUR (ulgowy 21,5 EUR)

Sagrada Familia w Barcelonie

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Barcelony, budowany nieprzerwanie od 1866 r. W 1883r. w projekt świątyni włączył się Antonio Gaudi. Odrzucił neogotycki plan na rzecz wizji bardziej monumentalnej i innowacyjnej w strukturze, formie i budowie, stąd kościół uznaje się za dzieło hiszpańskiego architekta. Choć przecież nie dożył on nawet jej wykończenia. Wznoszenie obiektu wciąż trwa, jego finał planuje się dopiero na 2026r. Zamysłem Gaudiego było połączenie chrześcijańskiej formy i ikonografii z własnym stylem inspirowanym figurami geometrycznymi i motywami pochodzącymi z natury. Każdy z elementów architektonicznych ma swoje symboliczne, biblijne znaczenie, na przykład wieże oznaczają 12 apostołów, Jezusa i Matkę Boską, a fasady przedstawiają sceny z życia Chrystusa: narodziny, mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Sagrada Familia
 Sagrada Familia w Barcelonie, foto: pixabay.com

Gdzie? Carrer de Mallorca, 401

Kiedy? Od listopada do lutego między 9:00 a 18:00, w marcu i październiku od 9:00 do 19:00, od kwietnia do września między 9:00 a 20:00, wyjątki: 25, 26 grudnia, 1,6 stycznia od 9:00 do 14:00

W jakiej cenie? 15 EUR (możliwość poszerzenia biletu o audioprzewodnik, muzeum, wieże)

Plaża “La Concha” w San Sebastian

Najpopularniejsza plaża miejska w Hiszpanii, jedna z najpiękniejszych w Europie.  Leży w zatoce La Concha między ujściem rzeki Urumea a górą Urgull. Jej złote, piaszczyste wybrzeże rozciąga się na długości niemal 1400 m. Wzdłuż niego biegnie szeroka promenada ograniczona białymi barierkami. Można tu pospacerować, zatrzymać się na obiad lub deser w restauracji z widokiem na zatokę. Warto zjawić się w tym miejscu wieczorem, by podziwiać niezwykły zachód słońca.

Plaża w San Sebastian
Plaża w San Sebastian o zachodzie słońca, foto: Flickr by sanfamedia.com

Muzeum Guggenheima w Bilbao

18 października 1997 r. na mapie Bilabo pojawiło się nietypowe, dekonstruktywistyczne dzieło Franka Gehry’ego. To zajmujący 24 000 m.kw. obiekt, którego ściany pokrywa 60 ton blachy, ukształtowanej w fale i krzywizny. Budowla może przypominać różę, statek, rybę w zależności od punktu, z jakiego się ją ogląda. Mieści się w niej Muzeum Sztuki Współczesnej z pracami takich wybitnych artystów, jak: Andy Warhol, Eduardo Chilida, Antoni Tàpies, Willem de Kooning, Jean-Michel Basquiat czy Yves Klein. Ekspozycja obejmuje też rzeźby znajdujące się na bulwarze przy muzeum.

Muzeum w Bilbao
Muzeum Guggenheima w Bilbao, foto: Fernando Jiménez

Gdzie? Abandoibarra Etorb., 2

Kiedy? Od wtorku do niedzieli między 10:00 a 20:00, 25 grudnia i 1 stycznia nieczynne, 24 i 31 grudnia do 17:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 13 EUR, studenci do 26r.ż i emeryci 7,5 EUR, grupy pow. 20 osób 12 EUR.

Lista 12 skarbów Hiszpanii w żaden sposób nie wyczerpuje całego bogactwa tego kraju. Nawet gdyby ją podwoić czy potroić i tak byłaby jedynie namiastką tego, co kraj na Półwyspie Iberyjskim ma do zaoferowania. To jednak dobra wskazówka dla tych, którzy podczas podróży do Hiszpanii nie chcieliby pominąć najważniejszych obiektów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!