• państwo: Hiszpania
  • powierzchnia: 100,4 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 1,6 mln
  • W Barcelonie znajduje się największy stadion w Europie - Camp Nou

Barcelona

Jedno z największych miast Hiszpanii. Ważny ośrodek przemysłowy i turystycznych o dobrze rozwiniętej sieci połączeń drogowych, lotniczych czy kolejowych. Stolica autonomicznej wspólnoty Katalonii, którą zamieszkuje ok 1,6 mln osób.

Co warto zobaczyć w Barcelonie

Barcelona słynie z charakterystycznej architektury, stworzonej przez mistrza Antoniego Gaudiego. Aby zapoznać się z jego twórczością warto udać się do Parku Güell. Na 20 hektarowej powierzchni, podziwiać można kilka niezwykle malowniczych obiektów, z których najciekawszymi jest bez wątpienia sala kolumnowa, schody wejściowe oraz dom Gaudiego. Ciekawostką jest fakt, iż w parku znajduje się najdłuższa ławka na świecie, gdzie turyści mogą odpocząć po trudach zwiedzania. Kolejnym przykładem twórczości artysty jest Dom Mili (Casa Milà). Kamienica znajdująca się w środkowej części miasta, swoją fasadą przypomina wzburzone morskie fale. Na uwagę zasługuje również Casa Batlló, budynek mieszkalny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, o wyjątkowych rozwiązaniach architektonicznych.

Barcelona zabytki

Najsłynniejszym zabytkiem Barcelony jest secesyjna Świątynia Pokutna Świętej Rodziny (Sagrada Família). Największe dzieło Antoniego Gaudiego, które do dziś nie zostało całkowicie ukończone. Z pozostałych obiektów sakralnych warto wymienić także Katedrę św. Eulalii, Sagarat Cor czy Kościół Santa Maria del Mar. Miłośnicy sztuki swoje kroki powinni skierować do Pałacu Muzyki Katalońskiej. Jego wnętrze zapiera dech w piersiach a witraże zdobiące główną salę nadają jej wyjątkowy charakter.

Atrakcje Barcelony

Gwarny klimat metropolii doskonale oddaje spacer reprezentacyjną ulicą La Rambla. Znajdują się na niej najlepsze sklepy i restauracje, w które niejednokrotnie otwarte są całą dobę. Jeśli chcemy nabyć lokalne pamiątki, przyprawy czy skosztować dojrzewających w hiszpańskim słońcu warzyw i owoców, warto udać się do hali zakupowej La Boqueria. Fani piłki nożnej nie mogą przegapić wizyty na stadionie FC Barcelony, Camp Nou. Sklasyfikowany na 5 gwiazdek obiekt sportowy, spełnia najwyższe standardy światowe i jest w stanie pomieścić ok 100 tys. kibiców.