gran canaria plaza

Wakacje w Hiszpanii. Gdzie znaleźć najpiękniejsze plaże?

Do Hiszpanii na plażę! W zasadzie nic prostszego: zapakować ręcznik, strój kąpielowy i zabukować samolot do…No właśnie, jak znaleźć skrawek wybrzeża dla siebie, skoro do wyboru jest ponad 800 km w samym kraju, o wyspach nie wspominając? Podpowiadamy! 

Jeśli zimno wam doskwiera i stęskniliście się za słońcem ruszajcie z nami odpocząć na siedmiu, według nas, najpiękniejszych plażach Hiszpanii.

Alcudia

To miasteczko nie bez powodu ma słowo cud w nazwie. Bo jak określić miejsce, nieopodal którego rozciąga się długa na 10 km przejrzysta plaża? Jej wody są czyste i płytkie, a piasek drobny, czysty i delikatny. Chętnie spędzają tu czas rodziny z dziećmi i miłośnicy sportów wodnych, takich jak żeglarstwo czy surfing. A w samym mieście znajduje się Alcudia Hidropark z ogromnymi zjeżdżalniami i basenami. Ośrodek jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów. Wzdłuż wybrzeża ciągną się bary i restauracje z najlepszymi przysmakami Majorki.

Alcudia majorka

Poza wylegiwaniem się na plaży warto bliżej poznać samą Alcudię, pospacerować uliczkami Starego Miasta, przyjrzeć się zabytkom z czasów rzymskich: pozostałościom domów i najmniejszemu teatrowi z tamtego okresu w Hiszpanii.

Playa de Ingles i Maspalomas

Playa de Ingles, to prawdziwy skarb największego ośrodka turystycznego na Gran Canarii i w całej Hiszpanii. Plaża jest szeroka i niezbyt głęboka, dzięki czemu dzieci swobodnie się tu bawią. Są nawet specjalnie dla nich wyznaczone miejsca, w których maluchy mogą się oddać wodnemu szaleństwu. Na Playa de Ingles nie brakuje też amatorów sportów wodnych – sprzęt konieczny do ich uprawiania można wypożyczyć na miejscu.

gran canaria plaza

Z plażą sąsiaduje Maspalomas, której początek wyznacza XIX-wieczna latarnia morska Faro. Od niej biegnie tłumnie uczęszczana promenada z licznymi barami. Ta część wybrzeża wyspy to teren wyjątkowy, bo należy do Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas.

Niezwykłe plaże Gran Canarii można odwiedzać w zasadzie cały rok – słońce świeci tu bowiem niemal przez 365 dni!

La Concha

Chyba nie bez powodu zyskała miano najpiękniejszej plaży miejskiej Hiszpanii i zajęła zaszczytne miejsce wśród 12 skarbów tego kraju. Liczy ponad 1400 m długości, na której rozlokowane są bary restauracje i inne konieczne elementy turystycznej infrastruktury. Równolegle do niej biegnie promenada z ozdobną barierką. Pobyt na plaży w San Sebastian to gwarancja błogiego wypoczynku na delikatnym, złocistym piasku i kąpieli w ciepłych wodach Morza Kantabryjskiego. Warto tam zostać do wieczora, by zachwycić się widokiem zachodzącego słońca.

san sebastian

Playa de las Catedrales

Plaża Aguas Santas w Galicji zasłużyła sobie na miano plaży Katedr, ze względu na interesujący układ klifu, zbudowanego z wyrzeźbionych przez wiatr i wodę łuków i jaskiń, których wysokość sięga nawet 32 m. Co ciekawe są one widoczne, tylko podczas odpływu. W czasie przypływu najlepiej wspiąć się na ich szczyt i stamtąd podziwiać malowniczą plażę. Nie trzeba się jednak ograniczać do oglądania. Playa  de las Catedrales jest przeznaczona do kąpieli, choć warto zachować ostrożność. Do wody można się dostać przez niesamowite bloki skalne.

Playa de Isla Canela

Isla Canela, jak sama nazwa wskazuje, jest wyspą, choć nietypową, bo ulokowaną nie na morzu czy oceanie, a u ujścia rzeki Guadiany, oddzielającej andaluzyjskie wybrzeże Atlantyku od portugalskiego Algarve. Ten skrawek lądu łączy się za pomocą mostu z miastem Huelva, chętnie odwiedzanym przez Hiszpanów i Portugalczyków. Przyciąga ich przede wszystkim siedmiokilometrowa, złocista plaża. To odpowiednie miejsce dla uprawiania sportów wodnych: nurkowania, kajakarstwa, żeglarstwa, jazdy motorówką. Wypoczynek nad wodą urozmaici z pewnością partyjka w golfa, małe zakupy lub dłuższa chwila na przysmak kuchni andaluzyjskiej zamówiony w którejś z urokliwych restauracji.

Cabo de Gata

Cabo de Gata

Pozostajemy w Andaluzji, ale w jej dzikim i niezbyt skomercjalizowanym (tak, to możliwe!) regionie. Plaże z wydmami i niezwykłymi klifami ciągną się na długości 60 km i stanowią część parku narodowego. I choć te tereny zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, to wciąż rządzi tu nieokiełznana przyroda ze swoim bogactwem fauny i flory. Przyjemnie, bo w spokoju i z daleka od zgiełku można wypocząć na urokliwych plażach Monsul i Los Genoveses lub tych w kurorcie Agua Amarga. Te ostatnie są jednak wyposażone w turystyczną infrastrukturę: znajdują się tam wypożyczalnie leżaków, natryski, kiosk z napojami. Warto się tu zatrzymać także dla niezwykłego widoku wzgórza z ruinami Crgadero de Minerales – miejsca, gdzie w XIX w. załadowywano na statki minerały wydobyte z kopalni w prowincji Almeria.

Wybraliśmy siedem plaż, które z jakiegoś powodu nas zachwyciły. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że tę listę jeszcze długo można by mnożyć, bo to co opisaliśmy, to zaledwie ułamek tego, co można zobaczyć w Hiszpanii.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!