Turcja narty

Do Turcji na narty

Włochy, Austria, Słowacja – to kraje, które Polacy najczęściej obierają za cel zimowych wyjazdów na narty. Nieco rzadziej na tej liście pojawia się Turcja, niekojarzona raczej, choć całkiem niesłusznie, z dobrymi ośrodkami narciarskimi. A wystarczy wspomnieć o Erzurum, stolicy śniegowego szaleństwa, by przekonać się o atrakcyjności zimowego oblicza Turcji.

Potrzeba zaledwie 3,5 godziny, by z Warszawy dostać się na lotnisko w pobliżu Erzurum, 360-tysięcznego miasta u stóp Gór Pontyjskich. Jego niezwykle malownicze położenie i doskonałe warunki atmosferyczne dały ok. 20 lat temu impuls do wybudowania w okolicy ośrodków narciarskich. Podjęto się wtedy budowy pierwszych hoteli, stoków, wyciągów. Z czasem Erzurum zaczęło się cieszyć rosnącą popularnością wśród Turków oraz gości z zagranicy: Ukrainy, Rosji, Iranu czy Azerbejdżanu. Prawdziwą sławę zyskało stosunkowo niedawno, bo w 2011 r., dzięki organizacji 25 zimowej uniwersjady i rok później, gdy przeprowadzono tam 45 Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym.

narty turcja
Turcja to nie tylko słoneczna pogoda i ciepłe plaże, to także idealne miejsce dla narciarzy, foto: pixabay.com

Na stokach w rejonie Erzurum można szusować od połowy grudnia do połowy maja. Śnieg jest gwarantowany, każdej zimy spada około 2-3 m wyjątkowo puszystego, drobnego i suchego, białego puchu. To sprawia, że tureckie Erzurum staje się dobrą alternatywą dla obleganych w Europie ośrodków narciarskich.

Palandoken

Najchętniej odwiedzane jest Palandoken. Zapewne dlatego, że łatwo się tu dostać z oddalonego o zaledwie 5 km Erzurum. Nie bez znaczenia jest też oferta noclegowa – aż 5 hoteli: Polat Renaissance, Dedeman Palandoken Ski Lodge, Dedeman Palandoken Ski Resort i najnowszy Xanadu Snow White oferuje miejsca w pokojach o wysokim standardzie. Bezpośrednio z nich można ruszać na stoki. Do wyboru są aż 22 trasy o różnych poziomach trudności, w tym dwie slalomowe FIS: Elder i Kapikaya. Położone są na wysokości 2220 – 3176 m n.p.m., a różnica poziomów między górną a dolną stacją wyciągów wynosi niemal 1000 m. Na miejscu można skorzystać z ponad trzykilometrowej gondoli, orczyka, 6 wyciągów krzesełkowych i 2 typu baby lift. Część z nich należy do hoteli – te są darmowe, natomiast za skorzystanie z pozostałych trzeba zapłacić.

Narty w Turcji
Niektóre wyciągi krzesełkowe w Turcji są darmowe, foto: pixabay.com

Konakli

W 2011 r. do ośrodka Palandoken dołączyło Konakli, wybudowane na potrzeby Zimowej Uniwersjady. Znajduje się ok. 18 km od Erzurum, jest dobrze skomunikowane z Palandoken.  Resort oferuje 16 tras zjazdowych, przeznaczonych zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami, jak i dla wytrawnych narciarzy. Można spróbować swoich sił w slalomie gigancie oraz w różnych kombinacjach narciarstwa alpejskiego. Trasy obsługuje łącznie 6 wyciągów, z których w ciągu godziny może skorzystać nawet 11 tys. osób.

narty z dziecmi
Tureckie stoki są także dostosowane do potrzeb najmłodszych narciarzy, foto: pixabay.com

Kandilli

Miłośnicy biathlonu czy biegów narciarskich chętnie zaglądają do oddalonego o 35 km od Erzurum Kandilli. To pierwszy w Turcji ośrodek, gdzie można uprawiać tego typu dyscypliny sportowe, na trasach położonych na wysokości ponad 1700 m n.p.m. Latem można tu z kolei trenować lekkoatletykę czy nartorolki.

Region Erzurum dysponuje łącznie 70 km tras, z których 38% ma łatwy poziom trudności, a 19% trudny.

Turcja narty
Tureckie stoki posiadają kilka poziomów trudności, foto: pixabay.com

Nie tylko narty w Turcji

To jednak nie wszystkie atrakcje, która ma do zaoferowania ta położona w Górach Pontyjskich okolica. Niedosyt sportowych wrażeń może zaspokoić Centrum Sportów Zimowych w Erzurum, dające możliwość spróbowania swoich sił w curlingu. Poza tym miasto jest pełne ciekawych zabytków, wśród nich są: stare domy, meczet, twierdza, szkoła koraniczna. Po zwiedzaniu warto zaopatrzyć się na bazarze w regionalne przysmaki, a następnie odpocząć przy chałwie i piwie Efes.  

Ważne informacje:

Wjazd do Turcji jest możliwy za okazaniem wizy. Można ją zdobyć na 90 dni, składając wniosek elektroniczny, w ambasadzie lub na lotnisku.

O tym jak zdobyć wizę do Turcji, pisaliśmy TUTAJ.

Koszt Skipass wynosi ok. 15-20 EUR za dzień.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!