La Seo Saragossa

Odkrywamy Aragonię. Jakie 3 miasta warto zwiedzić?

Północno-wschodnią część Hiszpanii zajmuje historyczna kraina Aragonia. Teren to jeszcze mało rozpoznany, zdecydowanie mniej popularny turystycznie od pozostałych regionów Hiszpanii. Dziwi ten fakt, biorąc pod uwagę, jak wiele wspomniany rejon ma do zaoferowania.

Przyjrzyjmy się bliżej Aragonii, zaglądając do trzech, największych pod względem liczby ludności miast. Potraktujmy je jednak jedynie jako namiastkę krainy, której urok dopełniają malownicze, niewielkie, pełne zieleni wioski.

Saragossa

Można powiedzieć, że zaczynamy banalnie, bo od stolicy. Wystarczy jednak spojrzeć choćby na jedną fotografię miasta, by stwierdzić, że po przylocie do Hiszpanii, Saragossa nie pozwoli na siebie długo czekać. Punktem, jaki przyciąga uwagę jest dumnie górująca ponad miastem Bazylika Pilar, w tłumaczeniu Matki Boskiej na Kolumnie. Skąd ta nazwa? O otóż we wnętrzu budowli znajduje się słup, na którym Maryja miała się objawić apostołowi Jakubowi. O niezwykłości tego miejsca świadczy też fakt, że to największa, barokowa świątynia w całej Hiszpanii. Jej majestat możemy dostrzec nie tylko nad miastem, ale też w odbiciu w wodach przepływającej obok rzeki Ebro. 12 października hucznie obchodzone jest święto patronki bazyliki. Z tej okazji w Saragossie odbywają się w tym czasie: procesje, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Saragossa katedra
Majestatyczna Bazylika Pilar o zmroku, foto: pixabay.com

Gdzie? Plaza del Pilar, s/n, 50003

Kiedy? 16 września – 15 czerwca od poniedziałku do soboty 6:45 – 20:30, niedziela i święta 6:45 – 21:30 ; 16 czerwca – 15 września od poniedziałku do piątku 10:00 – 14:00 ,16:00 – 20:00, sobota 10:00 – 14:00 , niedziela i święta – nieczynne

W jakiej cenie? Wstęp wolny, płatne wejście na wieżę 3 EUR i muzeum 2 EUR

Saragossę najlepiej przemierzyć na własnych nogach, pobłądzić jej urokliwymi uliczkami, przy których co krok można napotkać na obiekty w hiszpańskim stylu Mudejar. Przykładem tej sztuki architektonicznej jest chociażby katedra del Salvador, być może lepiej znana pod potoczną nazwą La Seo. Dawniej na jej miejscu stał meczet, później kościół romański. Elementy tych budowli do dzisiaj zachowały się w murach świątyni i poza nią, jak wieża pełniąca niegdyś funkcję minaretu. La Seo zachwyca niezwykłymi zdobieniami, misternie wykonanymi mozaikami na ścianach zewnętrznych. Stanowi połączenie kilku stylów architektonicznych: gotyckiego, renesansowego, barokowego i wspomnianego już Mudejaru.

La Seo Saragossa
Katedra del Salvador w Saragossie, foto: Flickr by Juanedc

Gdzie? Plaza de la Seo 2

Kiedy? Od 15 czerwca do 15 września poniedziałek – czwartek od 10:00 do 18:00 i od 20:00 do 20:30, piątek od 10:00 do 18:00, sobota od 10:00 do 12:00 i od 13:00 do 20:30, niedziela od 10:00 do 11:30 i od 13:30 do 20:30; od 16 czerwca do 14 września poniedziałek – piątek
od 10:00 do 14:00, od 16:00 do 18:30, sobota od 10:00 do 12:30 i od 16:00 do 18:30, niedziela od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:30

W jakiej cenie? Bilet normalny 4 EUR, ulgowy 3 EUR, dzieci – wstęp wolny!

W tym samym, ostatnim z wymienionych stylów został wzniesiony także pałac mauretański Aljaferia. Pod względem okazałości może ustępować jedynie alkazarowi w Andaluzji. Wzniesiony w XI w. obiekt pełni dzisiaj rolę siedziby Kortezów, lokalnego parlamentu, ale jest także dostępny dla zwiedzających. Warto zobaczyć m.in. Wieżę Trubadurów, otoczony arkadami dziedziniec św. Izabeli oraz bogato zdobiony Złoty Salon.

Aljaferia Saragossa
Pałac mauretański Aljaferia, foto: Flickr by Lamuga

Gdzie? Calle de los Diputados s/n 50071

Kiedy? Od 01 kwietnia do 31 października poniedziałek – niedziela od 10:00 do 14:00 i od 16:30 do 20:00, od 01 listopada do 31 marca poniedziałek – sobota od 10:00 do 14:00 i od 16:00 do 18:30, niedziela od 10:00 do 14:00

W jakiej cenie? Bilet normalny: 5€, ulgowy: 1€ dzieci: Wstęp wolny, grupy: 4€, niedziela- wstęp wolny!

W Saragossie można napotkać na ślady wcześniejszej historii miasta, sięgającej czasów rzymskich. Zachowały się: ruiny teatru, rzymskie łaźnie, port rzeczny, pozostałości po fortyfikacji Cezara Augusta. Większość z tych cennych pamiątek jest zlokalizowana w Centrum Historycznym.

Huesca

To malowniczo położone miasto w pobliżu Pirenejów Aragońskich, co sprawia, że ściągają tu miłośnicy sportów zimowych i wspinaczki górskiej. W ten rejon przyjeżdżają też amatorzy trekkingu, zwabieni możliwością wędrówek po dnie kanionu i skalistych przełęczach w parku narodowym Ordesa y Monte Perdido. Sama Huesca może się poszczycić kilkoma interesującymi zabytkami. Najważniejszym miejscem jest otoczona murami obronnymi starówka. Obmurowania wznieśli w IX w. Maurowie, w celu obrony przed atakami rycerzy chrześcijańskich.

Ordesa y Monte Perdido
Park Narodowy Ordesa y Monte Perdido, foto: Pintafontes Senapelido

Za tymi obiektami, w sercu miasta wznosi się katedra późnogotycka z przełomu XIII i XIV w. Gotyk miesza się w niej ze stylem mudejar i izabelińskim, tworząc niesamowitą kompozycję architektoniczną. We wnętrzu świątyni koniecznie trzeba zwrócić uwagę na retabulum Damiana Formenta, przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa i złożenie jego ciała do grobowca. Na zabytki Huesca składają się przede wszystkim kościoły. Ich zwiedzanie to podróż przez epoki i style, począwszy od średniowiecznych Iglesia de Santa Maria de Salas i Iglesia de San Miguel przez barokowe Iglesia de Santo Domingo i bazylikę de San Lorenzo po XVIII-wieczny Iglesia de San Vicente.

Poza szlakiem sakralnym na pewno warto zajrzeć do muzeum archeologicznego ze zbiorami pozostałości z czasów rzymskich oraz kolekcją malarstwa z okresu od XV do XX w.

Teruel

Nazwanie Teruel mianem miasta tragicznie zakochanych byłoby zapewne przesadą, trudno się jednak oprzeć takiemu skojarzeniu docierając do jednego z ciekawszych obiektów, mianowicie mauzoleum średniowiecznych kochanków Amantes de Teruel. Sarkofagi z rzeźbionymi postaciami znajdują się w kaplicy kościoła San Pedro. Za streszczenie historii tragicznie zmarłych bohaterów niech posłuży stwierdzenie, że ich losy stały się inspiracją dla dramatu Szekspira “Romeo i Julia”.

Amantes de Teruel
Mauzoleum średniowiecznych kochanków Amantes de Teruel, foto: Turol Jones

O wartości Teurel świadczą przede wszystkim liczne zabytki sztuki Mudejar. Najokazalszym przykładem tej architektury, pozbawionym wpływów innych stylów jest Katedra de Santa Maria, wybudowana w XII w. w miejscu wcześniejszego kościoła. Obiekt można rozpoznać dzięki jego kwadratowej wieży, ozdobionej ceramiką.

Podczas zwiedzania Teruel warto zajrzeć na Plaza del Torico. Jeśli zobaczycie kolumnę zakończoną małą figurką byka to znak, że jesteście na miejscu. Przyjrzyjcie się otaczającym plac modernistycznym budynkom, takim jak: Casa Ferrán czy La Madrilene oraz renesansowemu obiektowi Casa de la Comunidad, gdzie mieści się Muzeum Prowincji z kolekcją znalezisk archeologicznych i ceramik.

Aragonia, ta niezwykle malownicza i ciekawa kraina, wciąż omijana przez większość turystów niemalże domaga się poznania, zanurzenia się w jej przestrzeni i interesującej historii.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!