Merida teatr rzymski

Merida prawie jak Rzym. To trzeba zobaczyć!

Merida jest nazywana  “hiszpańskim Rzymem”. Nic dziwnego, sporo tu pamiątek z czasów Imperium Rzymskiego: teatrów, amfiteatrów, świątyń, mostów. Sięgnijmy zatem do początków miasta, idąc śladem najważniejszych zabytków starożytności.

Merida zawdzięcza swoje powstanie Oktawianowi Augustowi. Cesarz nakazał ją wznieść w 25 r.p.n.e. jako miejsce odpoczynku dla żołnierzy – weteranów walczących w dwóch legionach na wojnie kantabryjskiej. Do dzisiaj zachowało się kilka świadectw po tamtym okresie. Część z nich składa się na zespół archeologiczny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Teatr Rzymski

Teatro Romano jest jednym z dwunastu skarbów Hiszpanii, wyłonionych w konkursie przeprowadzonym w 2007 r. przez hiszpańską telewizję i rozgłośnie radiowe COPE . Zabytek powstał w okresie między 16 a 15 r.p.n.e., na polecenie konsula rzymskiego Marka Wipsaniusza Agryppy. Pozostałości tego niezwykłego obiektu, w części zrekonstruowanego, do dzisiaj dumnie wznoszą się na zboczu wzgórza San Albin. Położenie to było nieprzypadkowe, zapewniało bowiem doskonałą akustykę. Teatr przypomina inne budowle tego typu, wznoszone przez Rzymian, choć tę, którą można oglądać w Pompejach. Składa się z trybuny na 6000 widzów, orchestry, gdzie występował chór, proscenium, skene oraz kolumn i posągów, zdobiących całość konstrukcji. Współcześnie na terenie obiektu odbywa się każdego roku Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego.

Merida teatr rzymski

Warto wspomnieć, że tuż obok Teatro Romano znajdował się amfiteatr mogący pomieścić 15 tys. widzów. Mieszkańcy Meridy zbierali się tam, by śledzić przebieg walk gladiatorów i dzikich zwierząt.

Gdzie? Calle José Ramón Mélida s/n

Kiedy? 1 kwietnia – 30 września codziennie od 9:00 do 21:00 ; 1 października – 31 marca codziennie od 9:30 do 18:30

W jakiej cenie? Bilet normalny 12 €, ulgowy 6 €

Puente Romano

Najlepiej zachowany most rzymski na świecie. Powstał dwa tysiące lat temu, aby połączyć brzegi Gwadiany. Od tego czasu ulegał licznym przebudowom, koniecznym po zniszczeniach na skutek powodzi. Pierwotnie były to dwa mosty, prowadzące na wyspę pośrodku rzeki. W XVII w. zdecydowano się jednak je połączyć. Zachowana do dzisiaj konstrukcja liczy niespełna 800 m długości. Tworzy ją aż 60 łuków kołowych. Obecnie jest przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego. A zatem gotowi na krótki spacer?

Puente Romano

Basilica de Santa Eulalia

Kościół pochodzi co prawda z czasów panowania Wizygotów na terenie Meridy, ale posiada elementy, które łączą go z kulturą starożytnych Rzymian. Otóż do jego budowy użyto częściowo materiału z dawnej świątyni Marsa. Także w kryptach, jednym z ciekawszych elementów obiektu, odkrytym w czasie wykopalisk w 1990 r., znalazły się pozostałości z czasów rzymskich oraz wizygockich. Podziemia służyły do pochówku zmarłych od czasów wczesnochrześcijańskich do XIX w. Wiadomo też, że w miejscu, gdzie wznosi się bazylika znajdowało się kiedyś chrześcijańskie cmentarzysko.

Narodowe Muzeum Sztuki Romańskiej

Jeszcze jeden punkt, w którym możemy znaleźć świadectwa kultury materialnej starożytnych Rzymian. Zbierane od XVI w. eksponaty stworzyły pierwszą, stałą ekspozycję w 1838 r. Jednak obecne muzeum jest drugim, otwartym dopiero w 1975 r. centrum historycznym, zaprojektowanym przez Jose Rafaela Moneo. Jedna z ciekawszych instytucji tego typu w Hiszpanii może poszczycić się bogatym zbiorem przykładów sztuki rzymskiej, takich jak: rzeźby, mozaiki, monety, ceramika oraz rękodzieło ówczesnych rzemieślników, w tym wyroby z kości słoniowej. Wizyta w muzeum stanowi doskonałą okazję by poznać dzieje Meridy i okolic, stanąć oko w oko z historią.

Merida panorama

Kiedy? 1 października – 31 marca od wtorku do soboty od 9:30 do 18:30 ; 1 kwietnia – 30 września od wtorku do soboty od 9:30 do 20:00 ; niedziele i święta od 10:00 do 15:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 3 € ; ulgowy 1,5  € ; osoby do 18 r.ż., uczniowie w wieku 18-25 lat, seniorzy powyżej 65 r.ż., emeryci, niepełnosprawni, bezrobotni – wstęp wolny; Od 14:00 w sobotę i niedzielę, 06 grudnia (Dzień Konstytucji hiszpańskiej), 12 października (Święto Narodowe Hiszpanii), 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów), 16 listopada (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa) – wstęp wolny

W Meridzie można poczuć się jak w Rzymie, natknąć się na pozostałości przypominające o panowaniu starożytnych Rzymian na tym terenie. Zwiedzając stolicę Estremadury warto wejść w ten świat, któremu może brakuje “hiszpańskości”, ale który tchnie w zamian duchem świetności dawnych dziejów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!