Livigno narty Włochy

Gdzie na narty we Włoszech? Wypróbuj 3 popularne ośrodki

Zima zbliża się wielkimi krokami. Przed nami przerwa świąteczna, tuż po niej okres ferii zimowych. To dobry moment na zasmakowanie w śniegowym szaleństwie. Może we Włoszech?

Malownicze pasma górskie i wielość ośrodków narciarskich czynią ten kraj atrakcyjnym także w porze zimowej. Miłośnicy szusowania po stokach i zabawy w białym puchu za miejsce do wypoczynku chętnie obierają różne rejony Alp. My wybraliśmy trzy najpopularniejsze ośrodki o wysokim standardzie. Pobyt w tych miejscach oczywiście równa się tłumom wczasowiczów, jednak wielość atrakcji, wygoda i dobrze zorganizowana infrastruktura w pełni rekompensują tę niedogodność.

Livigno

Ten najpopularniejszy dzisiaj alpejski ośrodek narciarski we Włoszech, był aż do końca lat 50 XX w. nieznaną wioską, uwięzioną w dolinie między Passo di Stelvio a grupą górską Bernina. Do rozwoju miejscowości przyczyniło się wybudowanie w 1964 r. tunelu pod Alpami Munt La Schera. Od tej pory Livigno zaczęło pojawiać się w planach urlopowych miłośników narciarstwa z całej Europy. Choć może rzadziej zaglądają tu wytrawni narciarze, dla nich przygotowano bowiem mniej tras, niż dla słabiej doświadczonych wczasowiczów. Jednak i oni często nie mogą sobie odmówić zjazdu najdłuższą i położoną najwyżej, bo aż na wysokości 2700 m.n.p.m. trasą „Scoiattolo”.

Livigno narty we Włoszech
Livigno co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem narciarzy, foto: Flickr by Jakob Montrasio

Poza tym ośrodek oferuje przede wszystkim trasy o łatwym (29) i średnim (37) poziomie trudności. Łącznie obejmują one ok. 110 km długości. Ponadto amatorzy narciarstwa biegowego mają do dyspozycji 40 km ścieżek, z czego 10 km jest przeznaczonych dla osób o wysokim stopniu umiejętności. Trasy biegną po obu stronach doliny, nasłonecznionej blisko 322 dni w roku. Klimat jest tu zatem suchy i zimny, co sprawia, że śnieg utrzymuje się od końca listopada aż do początku maja. Nic więc dziwnego, że Livigno zasłużyło sobie na miano “włoskiego Tybetu”.

Karty Skipass są dostępne w dwóch opcjach: “Livigno”- uprawnia do korzystania wyłącznie z atrakcji ośrodka oraz “Alta Valtellina” rozszerzona o stoki narciarskie w Bormio, S. Caterina, Validentro, S. Colombano. Z oferty można skorzystać w okresie między 24 grudnia a 14 kwietnia. Cena jest zależna od długości oraz terminu pobytu i waha się w granicach od 33 EUR do 363 EUR.

Livigno narty Włochy
Livigno o zmroku. Miasteczko przygotowało wiele atrakcji dla przyjezdnych, foto: Flickr by Evgeniy Isaev

Poza jazdą na nartach ośrodek zapewnia wiele dodatkowych atrakcji, takich jak: snowboard, wędrówki na rakietach śnieżnych, przejażdżki skuterem śnieżnym czy psimi zaprzęgami oraz basen, lodowisko i centra fitness. A po śniegowym szaleństwie warto pozwolić sobie na odpoczynek w samej miejscowości Livigno, urzekającej malowniczym krajobrazem usianym typowymi dla alpejskiej zabudowy drewnianymi domkami. Można zajść do baru na słynnego drinka Bombardino, a także zrobić zakupy w sklepach z produktami bezcłowymi.

Cortina d’Ampezzo

“Królowa włoskich Dolomitów”, leży w samym sercu tego pasma górskiego. I jak na królową przystało gości śmietankę towarzyską z całego świata: celebrytów, aktorów, piosenkarzy, intelektualistów, rosyjskich oligarchów, arabskich bogaczy. Nic zatem dziwnego, że zyskała sobie wśród Włochów miano najbardziej snobistycznego ośrodka narciarskiego.

Cortina d’Ampezzo narty
Cortina d’Ampezzo, foto: Flickr by Gian Cornachini

Cortina d’Ampezzo ma wartość szczególnie ze względu na malownicze, nasłonecznione trasy zjazdowe i biegowe. Na całym jej terenie jest sześć obszarów narciarskich przeznaczonych dla sportowców o różnym poziomie zaawansowania. Ci najlepsi próbują zjazdu z Forcella Staunies czy Monte Cristallo. Raz do roku można się też zamienić w biernego obserwatora narciarskich zmagań, podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Nie trzeba być jednak ani wytrawnym narciarzem, ani zaciętym kibicem, by doskonale spędzić czas w Cortina d’Ampezzo. Wspinaczka lodowa, snow-rafting, tory saneczkowe, łyżwiarstwo – to tylko niektóre z wielu atrakcji regionu. Połączeniem niewymagającej aktywności z poznawczą wycieczką jest Skitour Olimpia, czyli narciarski szlak przez Dolomity prowadzący do miejsc interesujących pod względem historycznym i kulturalnym. Samo miasteczko Cortina jest gratką dla miłośników kultury. Odbywają się tu wystawy sztuki, spotkania literackie i inne tego typu wydarzenia. Warto odwiedzić Pinacotecę Rimoldi z kolekcją dwudziestowiecznej sztuki włoskiej oraz muzeum paleontologiczne i etnograficzne. A na amatorów zakupów czekają ekskluzywne sklepy na Corso Italia.

Kronplatz

Na 2 275 m n.p.m. wznosi się Plan de Corones, Królowa Gór, najwyższa w Tyrolu Południowym, jedna z najpiękniejszych w Europie. Na to miano zasłużyła sobie zapewne dzięki nietypowemu ukształtowaniu – jej szczyt jej ścięty, bezdrzewny, pokryty za to tarasami panoramicznymi i restauracjami. Rozciąga się z niego niezwykły widok na Dolomity i Alpy Zillertalskie. U stóp góry znajduje się dolina Val Pusteria. Na jej terenie leży trzynaście ośrodków narciarskich, z których najpopularniejszymi są: średniowieczne miasteczko Brunico, Monguelfo czy Riscone.

Kronplatz Wlochy narty
Ośrodek w Kronplatz, foto: Flickr by Simon Bierwald

Cały region dysponuje 114 km tras zjazdowych i 200 km ścieżek biegowych, a także dobrze oznakowanymi szlakami górskimi. Te pierwsze podzielone są według stopnia trudności, tak by odpowiednie dla siebie stoki mogli znaleźć narciarze o różnych umiejętnościach. Ci najlepsi sprawdzają swoje siły na 5 ekstremalnych trasach: Sylvester, Hernegg, Pre da Peres, Erta i Piculin.

Jeśli odwiedza się Kronplatz w styczniu można się natknąć na maraton narciarstwa biegowego, a w lutym na zawody w Valle de Casies. Nawet w wysokim sezonie nie trzeba martwić się o nadmierne kolejki do wjazdu, gdyż przepływ narciarzy doskonale reguluje działanie 33 wyciągów, w tym 22 gondolowych, które w ciągu godziny mogą przewieźć 63900 osób.

Trasy narciarske to tylko jedna z licznych atrakcji, w jakie obfituje Kronplatz. To raj dla snowboardzistów. Czekają tu na nich: funparki, halfpipy, raile, pipedragon. Świetną zabawę oferują snowparki: Easy Park, Jib Park czy Kids Safety Park. Poza tym można skorzystać ze zjazdów saneczkowych, lodowiska, basenów, hal tenisowych, przejażdżek saniami.

Kronplatz narty we Włoszech
Wyciąg narciarski w Kronplatz, foto: Flickr by Simon Bierwald

Dla narciarzy przygotowano dwa rodzaje karnetów: Kronplatz, obejmujący 116 km tras w okolicy Bruneck, Olang i S. Vigilio oraz Dolomiti Superski ski pass, uprawniający do korzystania z atrakcji ośrodków: Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, Alta Badia, Gröden, Seiseralm, Fassatal, Karersee, Arabba, Marmolada, Hochpustertal, Fleimstal, Obereggen, San Martino di Castrozza-Rollepass, Eisacktal, Trevalli, Civetta.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!