korcula port

5 pomysłów na to, co zobaczyć w Korczuli

Przenosimy się do miasta, którego historyczna część z lotu ptaka przypomina rybi szkielet. Takie wrażenie sprawia układ uliczek odchodzących od głównej alei. Mowa o starówce Korczuli, niespełna 6-tysięcznego miasteczka położonego w południowej Dalmacji.

Kluczyliśmy po jego zaułkach w poszukiwaniu interesujących zabytków. Tak powstała lista 5, naszym zdaniem, najbardziej interesujących obiektów. Zobaczcie, co przyciągnęło naszą uwagę!

Katedra św. Marka

Must-see wśród zabytkowych miejsc w Korczuli. Efekt ponad 200-letniej pracy chorwackich kamieniarzy. O ich kunszcie świadczą elementy architektoniczne, takie jak: wsporniki, zakończenia kolumn, oprawy okien. Uwagę przyciąga bogato zdobiony portal, który wieńczą lwy podpierane przez niewielkie postaci Adama i Ewy.  Katedra wyróżnia się na tle panoramy miasta, dumnie wznosi się ponad zabudowaniami.

Korczula Katedra sw, Marka
Korczula Katedra św. Marka

To zasługa Marka Andrijcy, architekta górującej nad Korczulą dzwonnicy z kopułą. W jej wnętrzu znajduje się loggia i cyborium w kształcie piramidy schodkowej, czyli ołtarz na kształt baldachimu podpartego czterema kolumnami. Warto dobrze mu się przyjrzeć, by nie przeoczyć obrazu weneckiego malarza Tintoretta. To niezwykłe dzieło przedstawia św. Marka i dwóch patronów Dalmacji: św. Hieronima i św. Bartłomieja. Są też inne malowidła przedstawiające m.in. scenę Zwiastowania, postać Madonny ze św. Piotrem i Sebastianem, oraz św. Wawrzyńca i św. Stefana. Katedra gości w swych murach wiernych, nieprzerwanie od połowy XVI w., kiedy to została ostatecznie ukończona.

Pałac Arneri

Nieco później, bo na przełomie XVI i XVII w. w Korczuli pojawił się kolejny obiekt, prywatna rezydencja rodziny Arneri. Uznawany był za jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście. Zajmuje zachodnie obrzeża Starego Miasta w kierunku Targu św. Marka, głównego placu Korczuli. Pałac powstał w stylu weneckiego gotyku. Przykuwa uwagę przede wszystkim zewnętrzem, ozdobionym kunsztownymi ornamentami architektonicznymi. Warto zobaczyć jego dziedziniec, przypatrzeć dekoracjom i elementom rzeźbiarskim okien i ścian od strony południowej ulicy.

Palac Gabrielis
Pałac Gabrielis, foto: Flickr by Richard Mortel

Pałac Gabrielis

Nieopodal znajduje się także pochodzący z XVI w. pałac Gabrielis, który jest siedzibą Muzeum Miejskiego. Wizyta w tym miejscu to świetna okazja by poznać historię Korczuli i regionu. Niezwykle cennym eksponatem jest kopia kamienia z Lumbardy z wyrytym na nim napisem o podziale ziemi między Grekami a Ilirami. To pierwszy tego typu dokument powstały na wybrzeżu Adriatyku. Jego oryginał można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu. Poza tym wśród muzealnych zbiorów są kolekcje przedmiotów codziennego użytku, pochodzące z różnych okresów historycznych oraz rzeźby Ivo Lozicy i obrazy lokalnych artystów.

Korczula
Dom Marco Polo w Korczuli, foto: Flickr by Ramón

Dom Marco Polo

Wizytówkę Korczuli stanowi postać Marco Polo. Jest tu muzeum poświęcone wielkiemu podróżnikowi, gdzie prezentowane są figury woskowe tej sławnej postaci i osób z jej otoczenia oraz przedmioty związane z odkrywcą. Latem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Marco Polo.

Jednak do największych skarbów związanych z podróżnikiem jest należy jego dom, choć nie ma pewności, czy budynek rzeczywiście zasługuje na to miano. Brakuje bowiem niepodważalnych potwierdzających, że Marco Polo przyszedł tu na świat. Mieszkańcy miasta chcą jednak wierzyć, że w 1254 r. właśnie w tym domu urodził się i wychowywał słynny podróżnik, dopóki nie przeprowadził się do Wenecji. A może wcale nie musiał tego robić, wszak jak twierdzą Wenecjanie mieszkał tam od samego początku? Póki co pewnie się nie dowiemy po czyjej stronie jest racja. Mimo to warto odwiedzić domniemany dom Marco Polo i wspiąć się na przylegającą do niego basztę, z której rozciąga się widok na czerwone dachy zabudowań. Można też zatrzymać się na posiłek w przytulnej restauracji, pełnej obrazów rodzinnego domu podróżnika i pokrywających ściany fragmentów z opisów podróży.

Klasztor Wszystkich Świętych

Na zakończenie cofamy się do czasów średniowiecza, kiedy to powstał klasztor Wszystkich Świętych, który swój obecny kształt zyskał po przebudowie w XVIII w. W jego wnętrzu kryje się kamienne, renesansowe cyborium z drewnianą pietą wykonaną przez Rafaela Donnera. Poza tym jest jeszcze poliptyk przedstawiający Matkę Boską Bolesną pośród otaczających ją świętych. Jego autorem jest Blaž Trogiranin. Warto też zwrócić uwagę na krucyfiks z XV w. i podnieść głowę, by zobaczyć kasetony z freskami Tripo Kokolja.

W Korczuli warto też zobaczyć fortecę św. Vlaha wzniesioną na wzgórzu, kościół św. Piotra czy Ratusz. Długi spacer uliczkami Starego Miasta z pewnością okaże się niezwykle odkrywczy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!