Chorwacja Makarska

Słoneczna Makarska. 5 niebanalnych pomysłów na wakacje

Między górskimi wierzchołkami Parku Przyrodniczego Biokovo a piaszczystymi plażami Dalmacji, powszechnie uważanymi za najpiękniejsze nad całym Adriatykiem, rozciąga się Riwiera Makarska. Swojemu malowniczemu położeniu zawdzięcza ogromną popularność wśród turystów. 

A ci przyjeżdżają tu nie tylko po to, aby beztrosko wylegiwać się nad wybrzeżem turkusowego morza, lecz także po to, aby próbować nowych form aktywności. Jakich? Oto lista 5 niebanalnych propozycji, które urozmaicą czas wakacyjnego wypoczynku.

Nurkowanie

Riwiera Makarska jest idealnym miejscem do tego, aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem lub rozwijać swoją pasję w tym zakresie. W kurortach wypoczynkowych znajduje się mnóstwo szkół nurkowania, a podwodna flora i fauna jest na tyle urozmaicona, że zachwyci zarówno początkujących, jak i doświadczonych nurków. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza słodkowodne źródła, które są zasilane podziemnymi rzekami gór Bikovo. Niezwykle ciekawie prezentują się też podwodne jaskinie i formacje skalne o nietypowych kształtach. Jakby tego było mało, pod wodą w tej okolicy Adriatyku żyją rozmaite gatunki ryb, ślimaków i jeżowców, na jakie z pewnością natkniemy się podczas naszej podwodnej przygody.

Nurkowanie za granicą
Nurkowanie to ciekawa alternatywa spędzania czasu na urlopie, foto: pixabay.com

Parasailing

Kolejną aktywnością, której warto spróbować podczas wakacji na Riwierze Makarskiej, jest parasiling, czyli lot na spadochronie ciągniętym przez motorówkę, sunącą po powierzchni Morza Adriatyckiego. W trakcie jego trwania możemy obserwować malownicze wybrzeże Dalmacji z wysokości ponad 400 metrów. I choć cena za taką niecodzienną atrakcję nie należy do najniższych, to chętnych nie brakuje. Tym bardziej, że przyjemność z lotu można dzielić z towarzyszem wakacji, dzięki czemu koszty okażą się sporo niższe, a widoki pozostaną tak samo zniewalające.

Parasailing Chorwacja
Parasailing cieszy się sporą popularnością, foto: pixabay.com

Rafting

Miłośników mocnych wrażeń zachęcamy do wypróbowania swoich sił w raftingu na rzece Cetlina, jednej z najczystszych rzek Chorwacji przepływającej na północ od Riwiery Makarskiej. Spływ odbywa się na 12-kilometrowym odcinku, a jego pokonanie zajmuje od 3 do 4 godzin. W pierwszej części trasy woda jest spokojna, co stanowi doskonałą sposobność do tego, aby podziwiać niezwykle urozmaiconą, dziewiczą przyrodę. W drugiej części nie ma już mowy o spokojnym obserwowaniu natury. Nurt rzeki staje się coraz bardziej rwący, a tym samym dawka adrenaliny – o wiele większa. Wówczas, o ile nie chcemy wypaść z pontonu, powinniśmy skoncentrować się na wiosłowaniu i wykonywaniu poleceń pilota.

Rafting
Rafting przeznaczony jest dla osób lubiących ekstremalną rozrywkę, foto: fotolia.com

Rafting na rzece Cetlina to sport dla każdego, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani posiadania dobrej kondycji fizycznej. Wystarczy jedynie odrobina odwagi, a niezapomniane doznania są gwarantowane!

Wędrówki górskie

Wakacje nad Riwierą Makarską spełnią oczekiwania amatorów wycieczek górskich, gdyż znajduje się tutaj największy chorwacki masyw górski – Biokovo. Jego wapienne, skaliste granie dumnie górują nad okolicą i czekają na śmiałków, którzy zechcą je zdobyć. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie specjalnie wymagające! Trasy trekkingowe są bowiem łatwe do pokonania zarówno pod względem kondycyjnym, jak i technicznym.

Wycieczki górskie Chorwacja
Wycieczki górskie są dobrą formą poznania innego oblicza Chorwacji, foto: Flickr by NH53

Do Parku Przyrodniczego Biokovo warto wybrać się z jeszcze jednego powodu. Region słynie z niesamowitego bogactwa przyrodniczego, co sprawia, że nawet w trakcie kilkugodzinnej przechadzki będziemy mieli okazję podziwiać endemiczne gatunki roślin i rzadko spotykane formy geomorfologicznie. Pamiętajmy tylko o zabraniu nakrycia głowy i dużej butelki z wodą, gdyż panujące tam upały mogą okazać się uciążliwe.

Wycieczki rowerowe

Doskonałą alternatywą dla wędrówek pieszych są wycieczki rowerowe, szczególnie że ukształtowanie terenu nad Riwierą Makarską sprzyja takiej formie aktywności. Najciekawsze i najbardziej malownicze trasy rowerowe znajdziemy oczywiście w górach Biokovo i ich okolicach. Ścieżki prowadzą to w górę, to w dół, a ich pokonanie wiąże się z niemałym wysiłkiem i koniecznością zachowania wyjątkowej ostrożności.

Wybrzeże Makarskiej
Wybrzeże Makarskiej, foto: Flickr by Ramón

Wiele z nich to bowiem typowe serpentyny górskie, pełne ostrych zakrętów, zza których wyłaniają się coraz piękniejsze widoki. Nie ma lepszego sposobu na podziwianie urokliwego wybrzeża Riwiery Makarskiej niż przejażdżka rowerowa!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!