Blekitna Jaskinia

Jaskinie w Chorwacji. Odwiedzamy 5 najpiękniejszych

Chorwacja słynie z zapierających dech w piersiach tworów natury. Należą do nich m.in. jaskinie, których szczególnie dużo można zobaczyć na krasowym wybrzeżu Adriatyku. Przedstawiamy 5, naszym zdaniem, najpiękniejszych.

Jaskinia Odyseusza

Nazwa tej groty jest nieprzypadkowa. To tam miał bowiem ukrywać się słynny podróżnik z Itaki po rozbiciu się na wyspie Ogygia. Dzisiaj cumują tu łodzie rybackie mieszkańców pobliskiej wioski Babino Polje na wyspie Mljet, a turyści oddają się nurkowaniu, najchętniej w południe, bo wtedy promienie słoneczne wywołują na ścianach jaskini niezwykłe efekty wizualne. Jaskinia jest połączona z morzem otwartym tunelem. Ma owalny kształt, a swoim wyglądem przypomina studnię – jej górna część się zapadła. Leży u stóp góry Veli Grad.

Jaskinia Odyseusza
Jaskinia Odyseusza w okolicy Mljet, foto: Anna Darron

Nieopodal Babino Polje znajduje się jeszcze jednak jaskinia Rikavica, która powstała w wyniku erozji krasu. W dawnych czasach służyła za przystań dla łodzi. Stamtąd czerpano też wodę pitną, dopóki w okolicy nie powstały zbiorniki na wodę deszczową. Dalszy szlak grot prowadzi w góry w głąb wyspy Mlejt do jaskiń Ostasevica i Morvica.

Błękitna Jaskinia

Jeżeli na wyspę Bisevo nieopodal Vis przybywają tłumy turystów to głównie z powodu Błękitnej Groty, niebywałej atrakcji tego miejsca. Jest zbudowana ze skał wapiennych, które wydrążyły morskie fale, tworząc we wnętrzu niebywałą przestrzeń. Liczy ona 18 m długości 6 m głębokości i tyle samo wysokości.

Znana była już od starożytności, ale miłośnicy jaskiń ściągają tu dopiero od XIX w., kiedy wyżłobiono szerokie na 2,5 m i wysokie na 1,5 m wejście. Jest ono możliwe wyłącznie od strony morza, skąd wpływa się małą łodzią lub nurkuje. Najlepiej zrobić to w samo południe, kiedy promienie słoneczne wpadające do wnętrza przez otwór pod powierzchnią wody i rozświetlające skały wielością kolorów. W sezonie trzeba się jednak liczyć z kolejką jachtów i pontonów, oczekujących na wpłynięcie do Błękitnej Jaskini.

Blekitna Jaskinia
Błękitna Jaskinia, foto: Marco Klapper

JASKINIA VRANJAČA

U podnóża gór Mosor w miasteczku Kotlenice znajduje się jeden z najpiękniejszych i najważniejszych tworów geomorfologicznych regionu – Jaskinia Vranjaca. O jej istnieniu wiedziano już w XIX w., ale wejście do niej udało się odkryć dopiero na początku XX w. Przeprowadzono wtedy szczegółowe badania groty, z których wyniknęło, że była zamieszkiwana w neolicie, a  jej najstarsze punkty liczą nawet 65 mln lat.

W 1929 r., dzięki staraniom odkrywcy jaskini, udało się ją udostępnić zwiedzającym. Mogą oni poruszać się po 180 m trasie, choć cała długość jaskini liczy 350 m. Grota podzielona jest na 9 galerii, wypełnionych różnobarwnymi stalaktytami i stalagmitami, dzięki którym zyskała miano pomnika przyrody. O jej wyjątkowości świadczy jeszcze jeden fakt – to pierwsza w Chorwacji jaskinia, w jakiej zamontowano oświetlenie elektryczne.

Jaskinia Baredine

Pod powierzchnią miasteczka Nova Vas w Istrii skrywa się niezwykły skarb – jaskinia Baredine. Na początku XX w. dotarli do niej chorwaccy speleolodzy. Eksploracja terenu pozwoliła dowieść, że w czasach starożytnych mógł on być zamieszkiwany przez ludzi, o czym świadczą znalezione na miejscu pozostałości ceramiki. Odkrycie okazało się na tyle cenne, że grota w 1986 r. zyskała status pomnika przyrody. Jej wartością są przede wszystkim niezwykłe formy geologiczne, które można zaobserwować w pięciu komnatach, jezioro oraz występowanie odmieńca jaskiniowego. W 1995 r. gorta została udostępniona zwiedzającym, choć nie w całości. Turyści mogą się dostać jedynie na głębokość 60 m ze 132, jakie liczy jaskinia. Mają do przejścia 300 m trasę złożoną z 270 stopni, co zwykle zajmuje ok. 40 min.  Poruszanie się ułatwiają wytyczone ścieżki, poręcze i odpowiednie oświetlenie.

Jaskinia Baredine
Jaskinia Baredine, foto: Flickr by Shadowcate

Zwiedzanie Baredine odbywa się co pół godziny z przewodnikiem. Cena biletu wynosi 70 kun.

Jaskinie Cerovačke

Te jaskinie znajdują się na południu parku przyrody Velebit i należą do najpopularniejszych miejsc speleologicznych w Chorwacji. Tworzą je trzy jaskinie, połączone ze sobą szybami: Dolna, Środkowa i Górna. Ich korytarze liczą łącznie 4 km, ale dla zwiedzających udostępniono jedynie 700 m w Dolnej Jaskini, co i tak jest najdłuższą tego typu trasą w Chorwacji.

Historia jaskiń sięga prehistorii, kiedy to groty były schronieniem dla ówczesnych ludzi, o czym świadczą znalezione tam szczątki człowieka. Poza nimi odkryto także pozostałości po zwierzętach: dzikich koni, jeleni, lwów i niedźwiedzi jaskiniowych, którym poświęcono nawet nazwę holu w dolnej części jaskiń.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!