karnawal w Chorwacji

Karnawałowa Rijeka

Pierwsze dwa miesiące roku są w Rijece okresem najbardziej radosnym i kolorowym. Trwa bowiem wtedy najpopularniejszy w Chorwacji i jeden z największych w całej Europie, karnawał. W tym roku odbędzie się on między 17 stycznia a 1 marca. To dobry powód, by odwiedzić w tym czasie Rijekę i dać się porwać wszechobecnej zabawie. 

Kiedy w początkach XVIII w., w Rio de Janeiro rodziła się tradycja, jak się później okazało, najbardziej znanego na świecie, karnawału, w Rijece od lat hucznie świętowano okres na przecięciu zimy i wiosny, określany tam mianem piątej pory roku. Do tradycji powrócono w 1982 r. – w zorganizowanej wtedy paradzie wzięły udział trzy grupy karnawałowe i łącznie 100 uczestników. Przez lata liczba tych ostatnich urosła do 10 tysięcy, co przyczyniło się do włączenia Rijeki do Europejskiego Zrzeszenia Miast Karnawałowych.

rijeka karnawał
Karnawałowe szaleństwo na ulicach miasta, foto: www.likecroatia.com

Parodia…

“Lepiej umrzeć niż się poddać”– to hasło od lat przyświeca festiwalowi. Także w tym roku, już po raz 35, będzie towarzyszyło postaciom, które wyjdą na ulice w kolorowych strojach i maskach na twarzach.  Napełni ich siłą, by odsunąć zmartwienia, doda optymizmu i energii.

Zabawę rozpocznie uroczyste przekazanie Mistrzowi Karnawału kluczy do miasta. Burmistrz na to wyjątkowe półtora miesiąca pozwoli, by Rijekę opanowało szaleństwo tańca, radości i koloru. Do oficjalnego rozpoczęcia zabawy zabraknie tylko Królowej Karnawału, która zostanie wyłoniona podczas specjalnego spektaklu muzycznego. W tym momencie świat przewróci się do góry nogami, nastąpi pomieszanie sacrum i profanum, powagi z żartem, czego znakiem będą maski na twarzach uczestników i wydarzenia znamionujące panowanie ironii i groteski. Dobrym tego przykładem jest wyścig Paryż -Bakar, parodia słynnego rajdu Paryż- Dakar. Kierowcy w maskach i przystrojonych samochodach zmierzą się w walce o miano najszybszego. To wyjątkowe w skali światowej wydarzenie odbędzie się 11 lutego, już po raz 27, z inicjatywy klubu automobilowego “Rijeka”.

Rijeka parada
Karnawałowe parady cieszą się dużą popularnością, foto: www.likecroatia.com

…i parada

Trudno wyobrazić sobie karnawał bez parady. Rzeczywiście to kluczowy punkt programu także rijeckiego świętowania. 18 lutego na ulicach miasta pojawią się różnobarwne postaci z bajek. Ten dzień będzie bowiem należał do najmłodszego pokolenia Chorwatów, którzy w przyszłości będą odpowiedzialni za podtrzymywanie karnawałowej tradycji. To jedynie przedsmak tego, co się wydarzy 26 lutego i co oficjalnie zakończy festiwal. Możliwe, że nawet 150 tys. widzów wypełni tego dnia ulice miasta, by przyjrzeć się Międzynarodowej Paradzie, wisience na karnawałowym torcie, eksplozji humoru i wyobraźni. To wydarzenie oparte na tradycji, a jednocześnie silnie zanurzone w nowoczesności. Nie brakuje w nim bowiem odniesień do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej. Daje wszak doskonałą okazję do wypowiedzenia zza maski tego, co wprawia w niezadowolenie, wywołuje rozgoryczenie.

Parada wypełni ostatnie chwile nieskrępowanej radości i zabawy, na krótko przed powrotem rzeczywistości do tradycyjnego porządku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!