ruiny zamku tenczyn

Tajemnice polskich zamków

Polskie zamki często w ruinie, zrabowane lub po prostu naznaczone upływającym czasem. Każdy kryje w sobie jakąś historię, związaną z dziejami ziem, na których został zbudowany, z życiem zamieszkujących go ludzi, z wieloma wiążą się legendy o duchach i zjawach nawiedzających dziedzińce lub piwnice.

Wyjątkowym systemem zamków są tzw. Orle Gniazda, dawne budowle stawiane na skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z których strzeżono granic Królestwa Polskiego. Które szczególnie warto zobaczyć?

Ruiny, w których straszy?

Z pewnością Zamek Tenczyn w Rudnie – do dzisiejszych czasów pozostały niezwykle malownicze ruiny. Zachowały się fragmenty dwóch bastei, kształt dawnego zamku również bardzo łatwo można sobie wyobrazić.

Zamek Tenczyn w Rudnie
Ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie, foto: pixabay.com

Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał – prawdopodobnie w 1319 roku, jako budowla drewniana, stopniowo umacniana. Przebudowano go w okresie renesansu: powstały wtedy pomieszczenia mieszkalne oraz krużganki. Legenda mówi, że w księżycowe noce na zamku pojawia się duch kobiety, przepędzany dopiero odgłosem dzwonów z pobliskiego klasztoru. Podobno znajduje się w nim także skarb, pilnowany przez diabły. Dziś na zamku trwają prace zabezpieczające ruiny. Ponieważ nie został on dokładnie zbadany, ciężko go odtworzyć, jednak na pewno dzięki temu, jego niszczejące pozostałości niezwykle pobudzają wyobraźnię.

Mroczna historia Zamku w Bobolicach

Natomiast udało się odtworzyć wygląd Zamku w Bobolicach, bazując jedynie na ruinach, wiedzy historycznej oraz starych rysunkach. Dzięki temu zabytek zachwyca na nowo. Jego historia nie wyróżnia się spośród innych. Został założony przez króla Kazimierza Wielkiego, wielokrotnie zmieniał właścicieli, padał ofiarą wielu zniszczeń wojennych, żeby od XVIII wieku zacząć poważnie podupadać, aż do czasów odbudowy w wieku XXI. W XIX wieku znaleziono w zamku skarb – wiadomość ta przyciągnęła na miejsce kolejnych poszukiwaczy, którzy zniszczyli i tak naznaczoną trudną historią budowlę. Wiele osób nadal wierzy w to, że skarb wciąż nie został do końca odkryty i znajduje się w tunelu pomiędzy zamkiem bobolickim, a zamkiem w Mirowie. Według legendy, w tunelu ukrywali wojenne łupy właściciele zamków, bracia. Skarbów strzegła czarownica. Jedne z braci, ukrył kiedyś pod jej bokiem swoją brankę, bojąc się, że zainteresuje się nią drugi. Stało się tak, jak się obawiał – pod nieobecność czarownicy, w szale złości zabił brata a kobietę zamurował w lochach, gdzie do dziś straszy. Sam rozpił się z rozpaczy i zginął rażony piorunem.

Czarny pies z Zamku Ogrodzieniec

W latach siedemdziesiątych zakończyła się konserwacja ruin Zamku Ogrodzieniec. Sprawiają niezwykłe wrażenie – są majestatyczne i doskonale komponują się z otoczeniem. Biel kamienia zamkowego współgra z pobliskimi wapiennymi skałami.

Ruiny Zamku Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec, foto: pixabay.com

Losy Zamku Ogrodzieniec

Obecny zamek powstał w XIV wieku, na miejscu całkowicie zniszczonej warowni. Podobnie jak zamek w Bobolicach, zaczął mocno podupadać w XVIII wieku, kiedy nie odbudowano go po poważnych zniszczeniach spowodowanych pożarem.

Przechadzając się po zamku, można poszukać tu śladów wspaniałej przeszłości: pomieszczeń mieszkalnych, krużganków, biblioteki. Zamek w Ogrodzieńcu nie posiada swojej Białej Damy, posiada jednak czarnego psa, ciągnącego za sobą długi łańcuch – ma to być duch okrutnego kasztelana Warszyskiego.

(Czarna) magia Pieskowej Skały

Na tle zrujnowanych zamków wyróżnia się Pieskowa Skała – miejsce, które przed upadkiem ocalono w XIX wieku. W tym celu zawiązano specjalną Spółkę Akcyjną, która stworzyła tu pensjonat, dzięki któremu udało się utrzymać obiekt. Historia miejsca jest dość dobrze znana i niezwykle bogata. Według kronik Długosza, jeden z właścicieli zajmował się alchemią oraz czarną magią – mordował też rzekomo kupców, których zapraszał na uczty, a w podłogach ukrywał zapadnie, przez które rozbijali się oni o skały. Jego syn był rycerzem-rozbójnikiem, za co został ścięty.

Z zamkiem w Pieskowej Skale wiąże się mroczna historia
Zamek w Pieskowej Skale, foto: pixabay.com

Kolejny z właścicieli, Hieronim Wielopolski, pomimo swojego wysokiego urodzenia, zajmował się w zamku stolarstwem i kowalstwem. Według legendy, bod jedną z baszt – Dorotką – przetrzymywana była uwiedziona rzez jednego z właścicieli dziewczyna, którą ten głodem próbował zmusić do małżeństwa. Z tęsknoty za swoim ukochanym, Dorota skoczyła z wieży.

Legenda Zamku Korzkiew

Wyjątkowa legenda związana jest z Zamkiem Korzkiew – dlaczego wyjątkowa? Jej autentyczność potwierdził… współczesny bioenergoterapeuta. Pod dziedzińcem mają spoczywać uśpieni rycerze, którzy opiekują się gośćmi zamkowymi. Dziś znajduje się tu hotel, ciągle trwają też prace renowacyjne.

Z każdym zamkiem związane są liczne legendy, historie, większość pomimo licznych badań archeologicznych, wciąż posiada wiele do odkrycia. Organizowanie wycieczek szlakami najciekawszych czy też najstarszych zamków może być wspaniałą zabawą dla wszystkich: dla rodzin oraz samotnych wędrowców, którzy szukają miejsc, w których odnaleźć można ducha przeszłości – niekoniecznie kolejną Białą Damę.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!