kopalnia węgla (2)

Podziemne wędrówki, czyli zwiedzanie polskich kopalń

Polsce bardzo dobrze rozwija się turystyka podziemna. Jesteśmy krajem, który może pochwalić się niezwykłą różnorodnością obiektów podziemnych. Jednymi z najciekawszych są kopalnie i sztolnie, a wędrówka po ich wnętrzach może być naprawdę fascynującą przygodą. Które z nich warto odwiedzić?

Kopalnia Soli w Wieliczce

Podziemną wędrówką zaczynamy klasycznie – od Kopalni Soli w Wieliczce. Nie mogło być inaczej, skoro zabytkowa kopalnia stanowi atrakcję turystyczną już od ponad 600 lat i jest przy tym jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Polsce. Co roku po jej podziemnych szlakach spaceruje ponad milion turystów z kraju i zagranicy.

Największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się trasa turystyczna, wydrążona pod ziemią na wysokości od 64 do 135 metrów. W trakcie trzygodzinnego spaceru zobaczymy piękne komory i kaplice solne oraz solankowe jeziora. Dotrzemy do jedynego w swoim rodzaju solnego sanktuarium – kaplicy św. Kingi, której wnętrza oświetlają ozdobne żyrandole z kostkami halitu. Możemy wybrać się też na nieco krótszą trasę pielgrzymkową, której główną atrakcją są sakralne rzeźby wykute w soli.

Ekspedycja górnicza w Wieliczce
Alternatywną formą zwiedzania Wieliczki jest ekspedycja górnicza, foto: pixabay.com

Ekspedycja w Wieliczce

Ciekawą alternatywą dla zwykłej podziemnej przechadzki jest udział w ekspedycji górniczej, do której uprawnia zakup biletów na trasę górniczą. Członkowie wyprawy zjeżdżają pod ziemię w strojach roboczych, z kaskami i latarkami na głowach, oraz wykonują specjalne zadania, dzięki którym mogą poznać pracę górników od strony praktycznej.

Kopalnia Soli Kłodawa

Jak okazuje się, podziemne spacery są możliwe zarówno w zabytkowych, jak i działających kopalniach. Przykładem jest kopalnia soli w Kłodawie, która – w przeciwieństwie do Wieliczki – jest czynnym wyrobiskiem.

Trasa turystyczna znajduje się aż 600 metrów pod powierzchnią ziemi i składa się z ciągu wyeksploatowanych solnych korytarzy, na końcu których znajduje się podziemna kaplica św. Kingi. To, że kaplice w Wieliczce i Kłodawie mają tę samą patronkę nie jest dziełem przypadku, gdyż ta święta jest opiekunką wszystkich górników solnych. Jednak na tym kończą się podobieństwa – każda z tych kopalń jest inna, każda skrywa swoje tajemnice, dlatego warto odwiedzić zarówno jedną, jak i drugą.

Kopalnia GUIDO w Zabrzu

Wielu wrażeń dostarczy wizyta w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu, w której do dyspozycji zwiedzających udostępniono oryginalne XIX-wieczne wyrobiska kopalniane.

Podwieszana kolejka jest jedyną taką w Europie.

Jedno z nich znajduje się na poziomie 170 metrów, drugie – aż 320 metrów po ziemią, a na dół zwozi turystów podwieszana kolejka górnicza, jedyna tego typu kolejka w Europie. Już sama przejażdżka takim zabytkiem techniki jest nie lada atrakcją!

Zwiedzając podziemne wyrobiska, poznamy sposoby pracy dawnych i obecnych górników, przekonamy się, jaki potężny huk towarzyszy pracy maszyn górniczych oraz dowiemy się wiele o górniczych tradycjach i obrzędach.

Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie

Ciekawa podziemna trasa turystyczna czeka na odwiedzających nieczynną kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Spacer po jej podziemnych korytarzach, ciągnących się na długości ponad 700 metrów, zajmuje około półtorej godziny. W trakcie jego trwania możemy zajrzeć do oryginalnej sztolni oraz przyjrzeć się z bliska dawnym maszynom górniczym. Na górę wrócimy w wagonikach podziemnej kolejki, z których niegdyś korzystali sami górnicy.

Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie
Podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie liczą 700 m, foto: pixabay.com

Na tym nie koniec zwiedzania – warte uwagi są ekspozycje zgromadzone w nadziemnej części muzealnej. Możemy tam zobaczyć XIX-wieczne piece i wieże szybowe oraz górniczą dyspozytornię, która w przeszłości była centrum dowodzenia całej kopalni.

Sztolnie Kowary

Sztolnie w Kowarach przez wiele wieków były miejscem wydobyciem rud uranu i żelaza oraz kamieni półszlachetnych, obecnie znajduje się tam jedna z najlepiej zagospodarowanych podziemnych tras turystycznych w Polsce.

Wycieczka po kowarskich wyrobiskach jest doskonałą sposobnością do tego, aby poznać historię eksploatacji wymienionych kruszców. Zejście pod ziemię jest możliwe tylko w towarzystwie przewodnika, a jego opowieści o pracy górników i różnych technikach wydobycia złóż, z pewnością umilą podziemną wędrówkę.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Niezwykle interesująco zapowiada się wycieczka do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Główna trasa turystyczna zajmuje 500-metrowy odcinek Sztolni Gertrudy, dawnego miejsca wydobycia złota, a licznie zgromadzone ekspozycje opowiadają historię eksploatacji cennego kruszcu na przestrzeni wieków – od XVIII do XX wieku. Wśród eksponatów znalazły się m.in. dawne narzędzie górnicze i hutnicze, lampy górnicze czy laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto.

Wycieczkę możemy kontynuować w pobliskiej Sztolni Czarnej, w której znajduje jedyny w Polsce podziemny wodospad. Zwiedzając kopalnię, możemy też wstąpić do laboratorium produkcji arszeniku czy skarbca z 1066 sztabkami złota, które – żeby nie kusić losu – nie są prawdziwe. Wiele z atrakcji powstało z myślą o najmłodszych odwiedzających, dlatego kopalnia w Złotym Stoku jest idealnym miejscem na całodzienny rodzinny wypad!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!