Turcja Bodrum

6 najlepszych kurortów Turcji

Piaszczyste nabrzeże, przejrzysta woda morska i niezmiennie słoneczna pogoda – w tureckich kurortach turystycznych znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do tego, aby dobrze spędzić wakacje. Beztroskie leniuchowanie na plaży możemy urozmaicić sobie uprawianiem sportów wodnych lub zwiedzeniem miast o orientalnym charakterze. Które regiony Turcji są najciekawsze dla urlopowiczów?

Przedstawiamy nasz subiektywny ranking 6 najlepszych kurortów w kraju półksiężyca.

Alanya

Alanya jest jednym z najpiękniejszych i przy okazji najbardziej zatłoczonych kurortów na całej Riwierze Tureckiej. Nabrzeże w tej okolicy jest wyjątkowo malownicze: z jednej strony rozpościera się widok na intensywnie błękitne wody Morza Śródziemnego, z drugiej strony – na skaliste szczyty Gór Taurus. O wolne miejsce na którejś z plaż możemy być jednak spokojni, gdyż te ciągną się wzdłuż wybrzeża długimi kilometrami. Najsłynniejsza z nich, plaża Kleopatry, bywa oblężona przez turystów, za to nieco luźniej będzie na równie urokliwej plaży Kejkubada.

Plaża w Turcji
Alanya jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Turcji, foto:pixabay.com

Na wczasowiczów czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji. W mieście mogą zobaczyć ciekawe zabytki kultury bizantyjskiej i seldżuckiej, a w jego najbliższej okolicy – zjawiskowe jaskinie skalne.

Baza hotelarska i gastronomiczna w Alanyi jest doskonale rozwinięta, dlatego nie stanowi problemu znalezienie noclegu w ustalonych widełkach cenowych. Co więcej, kurort słynie z niezliczonej ilości barów i klubów muzycznych, dlatego uchodzi za idealne miejsce wypoczynku dla osób młodych i rozrywkowych.

Kusadasi

Kusadasi ma podobny charakter co Alanya. Jest malowniczo położoną miejscowością wypoczynkową, pełną hoteli, restauracji, barów i klubów nocnych. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych alei kurortu jest „ulica barowa”, przy której życie towarzyskie kwitnie do wczesnych godzin porannych.

Tym, co przyciąga tutaj rzesze turystów, jest szerokie, piaszczyste nabrzeże. Long Beach, czyli podmiejska plaża, zajmuje pas nabrzeża o imponującej długości aż 22 kilometrów. Ciepłe wody Morza Egejskiego sprzyjają uprawnianiu sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu. Jakby tego było w mało, w pobliżu miasta funkcjonuje kilka aquaparków oraz delifinarium, co czyni z Kusadasi wymarzone miejsce na rodzinne wczasy. Z pobytu będą też zadowoleni fani historii starożytnej, gdyż łatwo stąd dostać się do Efezu, Miletu oraz innych miast, których początki sięgają czasów przed naszą erą.

Bodrum

Bodrum jest nie tylko kolejnym kurortem Turcji Egejskiej, lecz także wyjątkowo urokliwym miastem. Niska, małomiasteczkowa zabudowa, w której dominuje biel sprawia, że mówi się o nim „tureckie Santorini”. Podobieństwo jest naprawdę widoczne, a jednym z najbardziej klimatycznych miejsc jest górujący nad miastem XV-wieczny zamek św. Piotra. Warto zajrzeć też do portu, z którego odpływają statki pasażerskie na greckie wyspy Kos i Rodos.

Turcja Bodrum
Bodrum to urokliwy i rozrywkowy turecki kurort, foto:pixabay.com

Samo Bodrum jest gwarną i tętniąca życiem miejscowością wypoczynkową, natomiast jego okolice mają zupełnie inny charakter i oferują możliwość wypoczynku na kameralnych plażach. Niezwykle przejrzyste wody morskie przyciągają tu miłośników nurkowania.

Marmaris

Marmaris jest znanym i chętnie odwiedzanym kurortem wczasowym, położonym na styku Morza Egejskiego i Śródziemnego. Może pochwalić się malowniczym nabrzeżem oraz pięknymi zabytkami kultury antycznej i średniowiecznej. Często mówi się, że jest to raj dla plażowiczów i miłośników imprez do białego rana. Najsłynniejsza ulica miasta, nazywana Bar Street, jest przepełniona knajpami i dyskotekami, a odgłosy dobrej zabawy słychać niemal każdej nocy wakacyjnego sezonu.

Marmaris, czerpiące coraz większe zyski z turystki, jest też znakomitą bazą wypadową do zwiedzania różnych zakątków Turcji (organizowane są stąd wycieczki fakultatywne między innymi do Efezu czy Pumakkale).

Icmeler

Alternatywą dla wakacji w rozrywkowym Marmaris są wczasy w niezwykle spokojnym Icmeler, położonym zaledwie 8 kilometrów dalej, u wybrzeży Morza Egejskiego. Jego rozległe, piaszczyste plaże są otoczone przez zielone wzgórza, co nadaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku i jest zachętą do długich spacerów po okolicy.

Icmeler Turcja
Plaża w Icmeler, foto:fotolia.com

Wszystko to sprawia, że Icmeler jest wspaniałym kierunkiem urlopowym dla tych, którzy cenią bezpośredni kontakt z naturą i marzą o błogim wypoczynku w ustronnym miejscu. A jeśli zatęsknią za miejskim zgiełkiem, to do Marmaris mogą dostać się choćby na pieszo, wędrując nadmorskim nabrzeżem.

Ceşme

Zestawienie najlepszych kurortów Turcji zamyka Ceşme, niewielka miejscowość wypoczynkowa u wybrzeży Morza Egejskiego, która zyskuje na popularności w ostatnich latach. Jak magnes przyciąga miłośników plażowania oraz amatorów sportów wodnych, zwłaszcza windsurfingu i kitesurfingu.

W mieście zachowało się wiele zabytkowych zabudowań osmańskich, a przechadzka po jego najstarszych dzielnicach może być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Ceşme bowiem udało się zachować klimat sprzed lat, klimat tureckiej prowincji. Na szczęście, nie powstały tu ogromne, wielopiętrowe hotele, a turyści nocują w przytulnych pensjonatach i na ustronnych kempingach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!