• państwo: Turcja
  • prowincja: Muğla
  • powierzchnia:  656,06 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 36 tys.

Bodrum

Tureckie miasto położone nad brzegiem Morza Egejskiego, w pobliżu greckiej wyspy Kos. Jest to niezwykle popularna miejscowość wypoczynkowa,posiadająca dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Atrakcje Bodrum

Oprócz słonecznej pogody, piaszczystych plaż oraz eleganckich restauracji, kurort może poszczycić się wieloma atrakcjami o historycznym charakterze. Pierwszą z nich jest Mauzoleum w Halikarnasie, uznawane za jeden z antycznych cudów świata. W przeszłości służył za grobowiec króla Mauzolosa. Niestety w wyniku trzęsienia ziemi oraz długich lat zaniedbań dziś pozostały jedynie szczątki tej wspaniałej budowli. Ciekawym miejscem w Bodrum jest również Zamek św. Piotra. Ciekawostką jest fakt, iż do jego budowy Joannici użyli materiałów pochodzących właśnie z wspomnianego mauzoleum. Prowadzi do niego siedem bram, wewnątrz zaś podziwiać można zapierające dech w piersiach Muzeum Podwodnej Archeologii. W jego zbiorach znajduje się m.in wraki statków, gliniane naczynia czy broń używana podczas wojennych wypraw turków. Jeśli chcemy popodziwiać panoramę miasta, idealnym miejscem może okazać się dobrze zachowany, antyczny Amfiteatr.

Ciekawe miejsca w okolicach Bodrum

Podczas wizyty w kurorcie warto wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Marmaris. Miasto słynie przede wszystkim z urokliwej “ulicy barów” , gdzie zlokalizowane są najlepsze restauracje, kluby i dyskoteki. Po nocnym szaleństwie, ciekawą propozycją wypoczynkową może okazać się wizyta w prawdziwej tureckiej łaźni. Warto zaznaczyć, iż z portu codziennie odpływają statki do pobliskiego Rodos czy wyspy Kos. To wspaniała okazja aby odwiedzić sąsiedni kraj, Grecję.