Tarragona teatr

Tarragona. Rzymskie pamiątki

Miasto o wielowiekowej historii i spokojnej, ujmującej atmosferze – tak najkrócej można opisać Tarragonę. To stolica hiszpańskiej prowincji o tej samej nazwie, położona niezwykle malowniczo, na stromej skarpie nad brzegiem Morza Śródziemnego.

Od Barcelony dzieli ją odległość niecałych 100 kilometrów, dlatego, zwiedzając stolicę Katalonii, warto tu wpaść choćby tylko na popołudnie. Tyle wystarczy, aby przespacerować się wśród antycznych ruin i przenieść się w czasie o kilkanaście wieków wstecz…

Pamiątki po mieście Tarraco

Początki Tarragony sięgają czasów przed naszą erą: mieszkali tu Iberowie, potem Kartagińczycy, a od III wieku p.n.e. tereny te przeszły pod panowanie Rzymian. Starożytni założyli miasto o nazwie Tarraco, które szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i stolicą jednej z prowincji Cesarstwa Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim.

Teatr w Tarragonie
Pozostałości Teatru Rzymskiego w Tarragonie, foto:fotolia.com

O czasach świetności Tarraco przypomina rozległy kompleks archeologiczny, nazwany Passeig Arqueològic. Jego najważniejszą częścią jest Amfiteatr Rzymski, budowla o eliptycznym kształcie i niebagatelnych rozmiarach (109 metrów długości na 86,5 metra szerokości). W przeszłości była to arena walk gladiatorów, których zmagania na żywo mogła obserwować aż piętnastotysięczna publiczność. Obecnie to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Tarragonie.

W skład kompleksu wchodzą też ruiny antycznego cyrku, na którym odbywały się wyścigi rydwanów i inne zawody sportowe, pozostałości po forach rzymskich oraz fragmenty murów miejskich. Wartość historyczna zabytków jest bezdyskusyjna, dlatego Passeig Arqueològic został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby w pełni docenić kunszt i rozmach starożytnych budowniczych, warto spojrzeć na pozostałości starożytnego miasta z góry, a okazją ku temu jest odwiedzenie tarasu widokowego Balcón del Mediterráneo. Z tego miejsca możemy też podziwiać malownicze nabrzeże Tarragony oraz bezkresną taflę Morza Śródziemnego.

Nie tylko Passeig Arqueològic

Tarragona jest przesycona zabytkami z czasów rzymskich, a wiele z nich znajduje się na obrzeżach miasta. Warto wybrać się tam, aby zobaczyć dobrze zachowany, dwukondygnacyjny akwedukt, którego dolne piętro składa się z 11 łuków, górne – aż z 25. Akwedukt, który Hiszpanie nazywają Puento del Diablo, czyli Diabelski Most, zaskakuje swoimi imponującymi rozmiarami. Ciągnie się wszerz na długości 217 metrów i pnie się w górę aż do wysokości 27 metrów.

Tarragona most
Diabelski Most, foto:fotolia.com

Do czasów współczesnych przetrwały ponadto łuk triumfalny Arco de Bará i fragment wieży obronnej Torre de los Escipiones. Zarówno ilość zabytków z okresu panowania rzymskiego, jak i stan ich zachowania sprawiają, że wizytą w Tarragonie będą oczarowani wszyscy turyści, nie tylko pasjonaci historii starożytnej.

Średniowieczna La Part Alta

Centrum życia towarzyskiego stanowi średniowieczna starówka La Part Alta, powstała na gruzach rzymskiego miasta. Jej najokazalszym zabytkiem jest Katedra de Santa Maria de Tarragona, zbudowana w wiekach od XII do XIV, w miejscu, które w swojej dotychczasowej historii było już rzymską świątynią, kościołem wizygockim i arabskim meczetem. Jej fasada łączy styl romański i gotycki, a do katedry przylega okazała, 70-metrowa dzwonnica. Wewnątrz uwagę zwracają bogato zdobiony XV-wieczny ołtarz główny, renesansowe i barkowe kaplice boczne oraz piękne witraże i rozety.

Na głównych uliczkach i placach starego miasta znajdziemy wiele przytulnych kawiarenek i restauracji oraz pieczołowicie odrestaurowanych kamienic. Wśród nich wyróżnia się boczna ściana jednego z tych zabytkowych domów, która jest dziełem Carlesa Aroli Very. Kataloński malarz umieścił na niej kolorowe freski, przedstawiające XIX-wieczną fasadę kamienicy. I choć obraz jest dziełem sztuki współczesnej, to doskonale wpisuje się w zabytkowy klimat miasta.

Spokojna i ujmująca – oto Tarragona

Mimo iż Tarragona liczy sobie blisko 130 tysięcy mieszkańców, to zdecydowanie zachowała klimat małomiasteczkowej miejscowości. I to właśnie stanowi o jej wyjątkowości.

Plaża w Tarragonie
Tarragona oprócz imponujących zabytków posiada także piękne plaże, foto:pixabay.com

Nie tylko zabytki

Większość turystów przyjeżdża tu po to, aby delektować jej spokojnym klimatem, obejrzeć pozostałości starożytnego miasta i przespacerować pośród średniowiecznych zabytków. Nie można pomijać też Tarragony przy wyborze kierunku urlopowego. Wzdłuż jej brzegów ciągną piękne, piaszczyste plaże… Czemu by nie skorzystać z okazji wypoczynku na nich?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!