Alanyia

Alanya – tereny Pamfilii oferujące nie tylko słońce

Alanya jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych miejscowości Riwiery Tureckiej. To tutaj każdego roku napływają tysiące turystów, szukający pięknych plaż, ciągłego słońca i odrobiny rozrywki. W tym miejscu czeka na nas duża oferta różnego typu hoteli, kluby muzyczne czy bary z lokalnymi specjałami. Ale warto też pamiętać, że Alanya to nie tylko zabawa i słońce!

Prawda jest taka, że Alanya oferuje prawie 300 dni w roku ciągłego słońca! Pozostałe dni to pora deszczowa, która przypada na okres zimy oraz nieco niższe temperatury powietrza. Jest to też miejscowość, która poza niezwykłymi plażami i relaksem oferuje coś znaczne więcej – legendy, zabytki, widoki, góry, morze – czego więc więcej chcieć od życia, będąc w takim miejscu?

Plaża Kleopatry

Kleopatra zapisała się w historii świata, jako „słynna królowa”, w której każdy się zakochiwał i robił dla niej niemal wszystko. Dlatego warto dodać, że Alanya należała niegdyś do jej ulubionych miejsc, w których spędzała dużo czasu. Według legendy, w którą wierzą okoliczni mieszkańcy, królowa bardzo często kąpała się w morzu i odpoczywała na plaży. A przecież każdy z historii wie, ile dla Kleopatry znaczyła dobra kąpiel, która pomagała jej zachować piękną urodę, zapewniającą jej zwycięstwo w niejednej wojnie z mężczyzną.

Panorama Alanyi
Panorama Alanyi, foto: pixabay.com

Spacerem po mieście

Turcja charakteryzuje się zupełnie inną kulturą niż ta, którą mamy w Europie Zachodniej. Dlatego w wielu kurortach turystycznych rezydenci nie zalecają opuszczania hoteli i miejsc wyznaczonych dla zwiedzających. W Alanyi jest zupełnie inaczej – mieszkańcy są przyzwyczajeni do widoku nowoczesnych Europejczyków, którzy spacerują po mieście. A jest tutaj, co podziwiać – zadbane, zielone parki z fontannami, jaskinie lądowe i morskie, zabytki czy drobne „szaleństwa” dla tych, którzy lubią poczuć dreszcz emocji i uderzenie adrenaliny. Poza tym, można skorzystać też z oferty jeep safari, doświadczyć raftingów, skoczyć na bungee czy pograć w tenisa czy golfa. Ponadto na morzu czeka też wiele atrakcji – skutery, narty wodne itp.

Zabytki w Alanyi

Pierwszym zabytkiem, o którym trzeba powiedzieć jest Alanya Kalesi – czyli Zamek Alanyi (seldżucka twierdza). Powstał gdzieś na przestrzeni XIII wieku, a otacza go z trzech stron woda i stromy klif. Przez długi czas była centrum militarnym.

Czerwona wieża
Czerwona wieża w Alanyi, foto: pixabay.com

Czerwona Wieża

Obecnie jest jednak największą atrakcją miasta, a wokół znajdują się m. in. meczet, bizantyjska kaplica i Czerwona Wieża, która jednocześnie stanowi symbol miasta. Z tego powodu można ją znaleźć m.in. w herbie. Ma kształt ośmiokąta, a jej wysokość wynosi 33 metry. Mieści się w porcie. Początkowo po wybudowaniu po 1226 roku była używana w celach obronnych, ale dopiero po II Wojnie Światowej otworzono ją dla turystów, tworząc Muzeum Etnograficzne.

Jeszcze jednym ciekawym zabytkiem jest Tersane, była stocznia, która powstała w tym samym okresie co Czerwona Wieża. Posiada 5 doków. Miejsce na jej stworzenie zostało bardzo dokładnie przeanalizowane i wybrane. Aby jak najdłużej móc naprawiać łodzie, konieczna była duża ilość słońca, dlatego półwysep z największym i najdłuższym nasłonecznieniem stał się miejscem docelowym na stocznię.

Jaskinie

Kolejną atrakcją na mapie Alanyi są jaskinie – zarówno lądowe jak i morskie. Krąży wokół nich wiele legend i miejscowych historii. Podobno według niektórych z nich piraci przetrzymywali skarby i swoje niewolnice. W jednej ukryła się Niemka ze swoim tureckim kochankiem, a przez trzy miesiące szukała jej policja. Są też jaskinie, które dużo wniosły do nauki. W jednej z nich odkryto szczątki ludzi sprzed 20 tysięcy lat, inna ma właściwości lecznice dla osób cierpiących na astmę, a w innej ściany mienią się na zielono.

Jak widać, Alanya jest fascynującym miejscem. Dlatego wybierając się na Riwierę Turecką, warto zaplanować czas zarówno na plażowanie jak i zwiedzanie i odkrywanie naturalnego piękna i wiekowych atrakcji.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!