Wenecja Canale Grande

Wenecja na weekend. Co zwiedzić w mieście gondoli?

Kanały, gondole, kolorowy karnawał – to zwykle pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o Wenecji. To miasto w północnych Włoszech jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Co świadczy o jego popularności?

Wizytówką Wenecji jest z pewnością niezwykłe położenie. Jej starsza część zajmuje 118 wysepek, poprzecinanych 150 kanałami, które łączy aż 400 mostów. Te liczby robią wrażenie, podobnie jak samo miasto ze swoimi niesamowitymi zabytkami. Te najważniejsze zajmują obszar wokół centralnego punktu Wenecji – Placu św. Marka.

Wenecja zachód słońca
Romantyczna Wenecja o zachodzie słońca, foto:pixabay.com

Dlatego to właśnie z tego miejsca najlepiej rozpocząć zwiedzanie, a w jego trakcie przysiąść w jednej z eleganckich kawiarenek i rozkoszować się smakiem włoskiego espresso, cappuccino czy caffe latte.

Sprawdź także: Nie tylko gondole. Co, jak i kiedy zobaczyć w Wenecji

Bazylika św. Marka

Jeden z najważniejszych obiektów przy placu, powstały na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń z IX i XI w. Pierwotnie bazylika miała posłużyć za miejsce pochówku relikwii św. Marka. Jej budowa rozpoczęła się 1063r., ale samo wykończenie trwało długo – każdy kolejny władca chciał zaakcentować swój wkład w powstawanie budowli. Dopiero na początku XIX w., kiedy dożowie stracili moc decydowania o świątyni, zyskała ona status miejskiej katedry.

Najlepiej prezentuje się od strony placu św. Marka, skąd widoczna jest jej szeroka fasada z pięcioma portalami, nad którymi znajduje się galeria Loggia dei Cavalli, możliwa do zwiedzania. Wnętrze bazyliki zdobią marmurowe kolumny, złote mozaiki, płyty z marmuru na ścianach i filarach. Podczas zwiedzania warto obejrzeć baptysterium i ambony z XIV w. oraz Złoty Ołtarz.

Wenecja Bazylika świętego Marka
Bazylika św. Marka, foto; pixabay.com

Gdzie? San Marco, 328

Jak dojechać? Tramwaj wodny linii 1,51,2 z przystanku Piazzale Roma lub przystanek kolejowy Santa Lucia

Kiedy? Listopad – marzec/kwiecień (Wielkanoc); poniedziałek – sobota 9:30 – 17:00, niedziele i święta 14:00 – 16:00 ; marzec/kwiecień (Wielkanoc)- listopad, poniedziałek- sobota 9:45 – 17:00, niedziele i święta 14:00 – 17:00

W jakiej cenie? Wstęp wolny!

Dzwonnica św. Marka

Na przeciwko Bazyliki znajduje się najwyższy obiekt miasta, wznoszący się na wysokość 99 metrów. Potężny i prosty, może nieco surowy w stylu góruje nad miastem. Budowę dzwonnicy rozpoczęto w XI w., w kolejnym została ona podwyższona, by uzyskać swój obecny kształt w XVI w. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie oglądamy ją w wersji zrekonstruowanej – oryginalna zawaliła się na początku XX w. Dzwonnica początkowo pełniła różne funkcje: latarni, wieży obserwacyjnej i strzelniczej, wiatrowskazu. Dzisiaj jest doskonałym punktem widokowym na plac św. Marka, Pałac Dożów, kopułę bazyliki, panoramę miasta i lagunę.

Dzwonnica św. Marka
Dzwonnica św. Marka, foto: pixabay.com

Gdzie? Piazza San Marco, 30124

Jak dojechać? Tramwaj wodny linii 1,51,2 z przystanku Piazzale Roma lub przystanek kolejowy Santa Lucia

Kiedy? październik i marzec/kwiecień (Wielkanoc) – czerwiec

9 :00 – 19:00 ; listopad – marzec/kwiecień (Wielkanoc) 9:30 – 15:45 ; 13 czerwca – 12 września 8:30 – 21:30

W jakiej cenie? 8 euro

Pałac Dożów

Jeden z symboli Wenecji, początkowo punkt obronny miasta, później siedziba dożów, czyli najwyższych urzędników w Republice Weneckiej. Mieściły się też tam instytucje polityczne. Obiekt został wzniesiony w IX w., w stylu gotyckim. Do jego budowy wykorzystano różowy i biały marmur.

Wenecja
Pałac Dożów, foto: pixabay.com

Zabytek składa się z trzech pięter. Wejście znajduje się od strony Bazyliki św. Marka, prowadzi do niego brama Porta della Carta. Wewnątrz warto zobaczyć niezwykły, renesansowy dziedziniec z kolumnadą, łukiem i Schodami Gigantów, na których znajdują się posągi Marsa i Neptuna.

Obecnie Pałac Dożów jest siedzibą muzeum Museo dell’Opera, gdzie można oglądać wystawę 42 oryginalnych kapiteli z arkad na elewacjach zewnętrznych oraz pomieszczenia pałacowe dekorowane freskami m.in. Veronesego i Jacopo. Tintoretto.

Wenecja Włochy
Pałac Dożów, foto: pixabay.com

Pałac Dożów – wskazówki praktyczne

Gdzie? San Marco, 1, 30124 Venezia

Jak dojechać? Dworzec kolejowy Wenecja S. Lucia

( przystań vaporetto): Linia 1, Linia 2, Linia 51, Linia 41, do przystanku Vallaresso lub San Zaccaria

Kiedy? 3 listopada – 31 marca 9.00 – 17.00; 1 kwietnia – 2 listopada  9.00- 19.00 25 grudnia i 1 stycznia – zamknięte

W jakiej cenie? Bilet normalny 14 euro ; uczniowie i studenci do 29 lat – 8 euro;  dzieci 0/5 lat – wstęp wolny;  inwalidzi 75% + 1 opiekun.

Most Westchnień

Jeden z najpopularniejszych mostów nie tylko w Wenecji, ale i na świecie. Powstał na początku XVII w., według projektu Antoniego Contino. Wiedzie nad Kanałem Pałacowym od pierwszego piętra Pałacu Dożów do dawnego  więzienia. Dzisiaj wzdychamy tutaj nad pięknem tego miejsca, dawniej prowadzeni tą drogą skazańcy ostatnim westchnieniem żegnali utraconą wolność – stąd też nazwa mostu. Obecnie zapomniano już o nieprzyjemnym charakterze tego miejsca. Turyści wolą raczej wspominać o związanej z nim tradycji, zgodnie z którą pocałunek na moście gwarantuje szybki ożenek.  

Most Westchnień
Most Westchnień, foto; pixabay.com

Canale Grande

Cieśnina w kształcie litery S. Ciągnie się na niemal czterech kilometrach, dzieląc miasto na dwie części. Jej brzegi łączą cztery mosty: Akademii, Bosych, Konstytucji i Rialto. Podczas pobytu w Wenecji nie sposób zrezygnować z rejsu kanałem. Do wyboru są trzy środki komunikacji: gondola, która uczyni wycieczkę romantyczną i klimatyczną, tramwaj wodny – dostępny zarówno dla turystów jak i mieszkańców oraz taksówka wodna. To dobry sposób na zwiedzenie miasta z nieco innej perspektywy. Na drodze można zobaczyć m.in. pałac Ca’d’Oro, czyli Złoty Dom, kościół Santa Maria della Salute czy pałac Ca’ Da Mosto.

Wenecja Canale Grande
Rejs Canale Grande to cudowne przeżycie dla każdego turysty, foto: pixabay.com

Wybraliśmy kilka miejsc, które nazwalibyśmy symbolicznymi, bez których pobyt w Wenecji nie może się obyć. Na zobaczenie ich wszystkich i zapewne jeszcze kilku innych z pewnością wystarczą 2 dni. A zatem gotowi na weekend w mieście mostów, kanałów i gondoli?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!