• państwo: Włochy
  • prowincja: Wenecja
  • liczba mieszkańców: 260 tys.
  • język urzędowy: włoski
  • powierzchnia: 412 km²
  • nr kierunkowy: 041
  • miasto zostało założone w 452 roku
  • patronem Wenecji jest św.Marek
 

Wenecja

Miasto położone w północno - wschodnich Włoszech, liczy ok. 266 tysięcy mieszkańców. Składa się z dwóch części: położonej na lądzie oraz na wyspie, a dokładnie 118 wysepkach, rozdzielonych kanałami (Wenecja właściwa). Znajduje się na liście UNESCO, jej znakiem rozpoznawczym są gondole oraz legendarny uwodziciel Casanova. Dzięki swojej wydatkowości uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Informacje ogólne

Wenecja jest największym producentem szkła kolorowego we Włoszech. Transport odbywa się wyłącznie drogą wodną, na próżno więc szukać typowej komunikacji miejskiej. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest tramwaj wodny zwany vaporetto. Patronem miasta jest święty Marek a  plac sygnowany jego imieniem to najchętniej odwiedzane miejsce przez turystów. Karnawał wenecjanie rozpoczynają już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.Jego charakterystycznym elementem jest wenecka maska. Warto podkreślić, że to właśnie tutaj powstała opera (gatunek muzyczny). Niestety oryginalność Wenecji jest także jej przekleństwem. Coraz częściej ulega ona podtopieniom, mimo budowania kolejnych falochronów.

Atrakcje

Najbardziej znanym zabytkiem jest Bazylika św. Marka, w której znajdują się jego relikwie. Niezwykle popularny jest także Most Westchnień, przez który więźniowie udawali się odsiedzieć swój wyrok. Na uwagę zasługuje Wieża Zegarowa oraz kościół San Giorgio Maggiore, w którym nadano godność papieską dla Piusa VII. Była siedziba władz Wenecji mieściła się w Pałacu Dożów. Obecnie znajduje się tam Muzeum dell’Opera, w którym podziwiać można wyjątkowe freski oraz portrety ówczesnych władz miasta. W okolicach budynku rozstawione są stragany, gdzie można zakupić lokalne pamiątki.  Pomimo swojego chrześcijańskiego charakteru, znajdziemy tam także aż cztery synagogi, najpopularniejszą z nich jest hiszpańska i włoska.