• państwo: Turcja
  • powierzchnia: 1538,77 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 13,85 mln
  • Stambuł składa się z 34 dzielnic
  • Jego wcześniejsze nazwy to: Bizancjum i Konstantynopol
 

Stambuł

Stolica Turcji, położona nad cieśniną Bosfor oraz Morzem Marmara. Liczy ok 13,9 mln mieszkańców, jako jedno z dwóch miast na świecie mieszczące się na dwóch kontynentach: Azji i Europie. Kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę, w przeszłości nazywano go Bizancjum, Nowym Rzymem czy Konstantynopolem. Metropolia jest bardzo dobrze skomunikowana, znajdują się w nim 3 lotniska, szeroka sieć połączeń kolejowych oraz rozwinięty transport morski. Dzięki takim rozwiązaniom w Stambule znajduje się największy port morski w kraju.

Atrakcje Stambułu

Stambuł słynie z monumentalnych, zapierających dech w piersiach meczetów. Mówi się, że jest ich 2600. Najsłynniejszym z nich jest Hagia Sophia, uznawana jest za arcydzieło sztuki bizantyjskiej,  mieszcząca w sobie słynne mozaiki  np. Komnenów czy cesarza Aleksandra. Popularnością cieszy się także najwystawniejszy Błękitny Meczet, z sześcioma minaretami oraz Meczet Sulejmana Wspaniałego. Będąc w Stambule warto udać się do Pałacu Dolmabahçe, którego budowa pochłonęła równowartość ponad 35 ton złota. Gościł w nim sam cesarz Wilhelm II. W środku znajduje się największa kolekcja bogato zdobionych żyrandoli, największy z nich waży ponad 4,5 tony. Aby móc podziwiać panoramę miasta warto w tym celu udać się na Wieżę Galata. Dla miłośników zakupów obowiązkowym punktem powinien być Grand Bazar, największe, kryte targowisko w Turcji. Również Egipski Bazar Przypraw jest nie lada turystyczną atrakcją, to właśnie w takich miejscach jak te, najlepiej poczujemy klimat miasta, obcując i targując się z miejscową ludnością.

Ciekawostki

W Stambule znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Mieści się w jego byłej posiadłości, w której 26 listopada 1855 roku zmarł. W Muzeum Pera, byłym hotelu, znana autorka kryminałów, napisała swą powieść “Morderstwo w Orient Expresie”.