Turcja to kraj bardzo rozległy. Nic dziwnego, że jest na jej obszarze wiele naprawdę dużych miast. Poniżej prezentuję wybór pięciu największych, wraz ze wskazaniem co warto zwiedzić w każdym z nich. Zapraszam w podróż!
Stambuł
Stambuł to największe pod względem powierzchni oraz najbardziej ludne miasto Turcji. Stanowi jego faktyczną stolicę kulturalną i finansową, chociaż oficjalne centrum kraju to Ankara. W swojej historii przeszło wiele zawirowań i zmian władzy. O wielu z tych wydarzeń przypominają zabytki, pochodzące sprzed wielu stuleci.
Najbardziej znana jest oczywiście świątynia Hagia Sofia. Cała bryła budynku przedstawia olbrzymie możliwości ludzkiej wyobraźni. Pod względem czysto architektonicznym stanowi bezsprzeczny majstersztyk. Jeżeli dodać do tego wspaniałe wyposażenie wnętrz, zwłaszcza mozaiki, całość prezentuje się wspaniale. Nie sposób pominąć ją podczas pobytu w Stambule. Islamskie ślady w mieście są równie widoczne. Składają się na niego liczne meczety. Najbardziej wystawnym jest Błękitny Meczet z XVII wieku. W Stambule nie brakuje też świątyń chrześcijańskich, z czasów Bizancjum. Wiele z nich sięga VI wieku. Warto zwiedzić również liczne muzea, na przykład interesujące Muzeum Mozaiki. Niemalże obowiązkowa jest także wizyta na Krytym Bazarze. To miejsce ma właściwy dla całej Turcji klimat.
Ankara
Ankara to stolica kraju i prawie czteromilionowa metropolia. W mieście znaleźć można ruiny budowli rzymskich, w tym świątynie bogini Romy i cesarza Augusta, z I wieku p.n.e. oraz łaźnie rzymskie z III wieku n.e. Ciekawe jest Mauzoleum połączone z Muzeum Atatürka. Miasto słynie z parków, które dają przyjemną ochłodę w upalnym słońcu środkowej Anatolii, bodaj najbardziej suchego rejonu Turcji.
Nie można oczywiście zapominać, że większość mieszkańców Ankary to muzułmanie, dlatego w mieście znajdują się bogate meczety, na przykład Arslanhane Camii z XIII wieku. Nie brakuje też miejsc związanych z kulturą (opery, teatry) oraz zakupami.
Izmir
Izmir to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Turcji. Właśnie bliskości Europy zawdzięcza on swój kosmopolityczny klimat i większy luz. W mieście trzeba zobaczyć Aksamitną Twierdzę, która góruje nad miastem. Ponieważ Izmir to antyczna Smyrna, nie mogło w nim zabraknąć pamiątek po starożytności. Nie ma ich zbyt wiele. Najbardziej wyróżnia się zarys czworobocznej agory. Pamiątki ze Smyrny podziwiać można w Muzeum Archeologicznym. Warto wybrać się na spacer do ogromnego portu, co pozwoli zaobserwować, jak nowoczesne zabudowania funkcjonują obok historycznych pamiątek.
Izmir to także miasto bazarów. Tutejsza dzielnica bazarowa ciągnie się od placu Konak Meydani. To miejsce, gdzie królują orientalne przyprawy, kolorowe materiały, złoto oraz… tombak. Klimat targowania się i zakupów jest tutaj niepowtarzalny.
Bursa
Bursa to zabytkowe, wiekowe miasto, stolica starożytnej krainy – Bitynii. Jej współczesnemu obliczu nie brakuje nowoczesności. Pomiędzy modernistycznymi zabudowaniami wyrastają tereny zielone, dodające uroku otoczeniu. Ponad metropolią wznosi się wysoka na ponad 2543 metry n.p.m. góra Uludağ. Jedną z turystycznych atrakcji jest wjazd na jej szczyt za pośrednictwem kolejki górskiej.
Do głównych zabytków należy Wielki Meczet z końca XIV wieku. Imponująco wygląda kompleks Zielonego Meczetu, w którym znalazło się miejsce na doczesne szczątki Mehmeda I. Ciekawy jest również Meczet Bajazyda Błyskawicy,. To tylko niektóre spośród wielu, rozsianych po całym mieście. Każdy z nich stanowi swoistą perełkę architektoniczną.
Adana
Adana to miasto zdecydowanie bardziej nowoczesne od swoich poprzedników, rozwinięte pod względem przemysłowym. Słynie przede wszystkim z powodów kulinarnych, tu bowiem można zjeść popularny kebab Adana.
Tureckie meczety
Sabancı Merkez Camii to największa atrakcja całego miasta, a jednocześnie największy meczet w Turcji, zdolny pomieścić 20 tysięcy wiernych. Otacza go rozległy kompleks parkowy, który daje ochłodę od zatłoczonego, gorącego miasta.
Kolejną atrakcją jest kamienny most z IV wieku, który do 2007 roku był jednym z najstarszych mostów dopuszczonych do ruchu kołowego. Przy starówce znajduje się zresztą bardzo wiele zabytków, głównie meczetów oraz Çarşı Hamamı, łaźnia z XVI wieku, działająca do dziś.
Przedstawione tureckie miasta wiele łączy, ale także różna jest ich atmosfera. Najlepiej po prostu odwiedzić niezależnie każde z nich, by przekonać się jak niejednorodna jest Turcja. Pomimo wydarzeń na świecie, zwłaszcza zamachów terrorystycznych, do Turcji nadal można jeździć, zapoznając się jednak przed odlotem ze szczegółowymi zaleceniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.