Ruiny teatru

Pamukkale – cud geologiczny ze starożytną przeszłością

Starożytne miasto Pamukkale słynące z unikalnych, białych wapiennych tarasów jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata miejsc w Turcji. Również wiele polskich biur podroży w ramach pobytów wakacyjnych w Turcji oferuje wycieczki do tej niezwykłej lokalizacji.

Pamukkale (po turecku „Bawełniana Twierdza”) jest położone w dolinie rzeki Menderes, około 18 km od miasta Denizili. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Nad Pamukkale wznoszą się dumnie zabytkowe ruiny starożytnego uzdrowiska Hieropolis założonego przez władcę Pergamonu w II w. p.n.e , a tuz za nimi znajduje się to, co najbardziej przyciąga turystów – wapienne tarasy tzw. trawertyny. Ich nazwa została nadana jeszcze przez starożytnych Rzymian, którzy docenili lecznicze właściwości trawertynów.

Wapienne tarasy

Baseny wody termalnej ukształtowane w specyficznej formie wapiennych tarasów powstały dzięki wypływającej ze źródeł wodzie zasobnej w liczne związki wapnia. Wielu turystom odwiedzającym to miejsce trawertyny przypominają zbocza górskie obsypane śniegiem lub wielkie połacie bawełny. Widok jest piękny, a kaskady stalaktytów powstałe z jonów wapnia niewątpliwie ten efekt jeszcze bardziej potęgują. Kiedyś w naturalnych basenach Pamukkale można było się kąpać. Jest to jednak zabronione odkąd to miejsce zostało objęte ochroną przez państwo tureckie i UNESCO. Obecnie możliwa jest jedynie kąpiel w sztucznych basenach napełnianych wodami termalnymi specjalnie udostępnianymi dla turystów (między innymi w słynnym „Antycznym Basenie” pochodzącym z czasów rzymskich, odrestaurowanym na potrzeby współczesnego kąpieliska).

Pozostałości po starożytnym teatrze w Hierapolis w Turcji
Ruiny teatru w Hierapolis, foto: fotolia.com

Podczas wycieczek do Pamukkale oprócz zwiedzania wapiennych tarasów, można również wybrać się do Hierapolis, które zadowoli turystów lubujących się w oglądaniu zabytków i interesujących się historią. Znaczną część tego miasta zajmuje starożytna nekropolia będąca jednym z największych cmentarzy w Anatolii. W Hierapolis ponadto można zobaczyć ruiny monumentalnego teatru, łaźni, świątyni Apollina, Bramy Donicjana, ulicy Fortiniusa oraz dawnego miejsca kultu o nazwie Plutonium. Będąc w Turcji, Pamukkale zwiedzić po prostu trzeba.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!