Pamukkale

Niewielka miejscowość położona w południowo - zachodniej Turcji. Jedna z największych atrakcji turystycznych kraju, słynąca ze zjawiskowych tarasów wapiennych, nazywanych także Bawełnianą Twierdzą.

Pamukkale o czym powinniśmy pamiętać?

Baseny wody termalnej ukształtowały się ponad 14 tysięcy lat temu, proces ten trwa do dziś, wzbudzając zachwyt przyjezdnych z całego świata. Ciekawy może okazać się fakt, iż miejscowość Pamukkale zlokalizowana jest na lini pęknięć skorupy ziemskiej. Gorące źródła początkowo docenili tylko Rzymianie. Uważali, iż woda ma właściwości zdrowotne oraz spowalnia procesy starzenia się. Obecnie nie można się w nich kąpać, bowiem znajdują się na terenie tureckiego Parku Narodowego. Jest to możliwe jedynie w specjalnych, sztucznie utworzonych miejscach. Zwiedzający mogą poruszać się po specjalnie wytyczonych ścieżkach. Planując wizytę należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz dobrym kremie z filtrem UV. Zazwyczaj panują tam upalne temperatury a ciężko jest znaleźć chociażby kawałek cienia.

Pamukkale i atrakcje w okolicy

Nieopodal Bawełnianej Twierdzy znajduje się starożytne miasto Hierapolis. Jest to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników historii.  Podziwiać można w nim Wielkie Łaźnie, z II w. n.e., w których wypoczywali władcy Imperium Rzymskiego. Najlepiej zachowanym obiektem jest Teatr Rzymski, wybudowany z polecenia samego cesarza Hadriana. Znajdziemy tu także ruiny Świątyni Apolla, Nekropoli oraz Matrynium świętego Filipa.