Kapadocja nocą

7 atrakcji przyrodniczych Turcji

Turcja może się pochwalić niezliczoną ilością atrakcji, o różnym charakterze, kulturalnym czy przyrodniczym. Wśród tych ostatnich każdy powinien znaleźć coś dla siebie, dzięki bogactwu i zróżnicowaniu krajobrazu. Zapraszam na wycieczkę po siedmiu najciekawszych dziełach natury. 

Kapadocja

Pejzaż Kapadocji jest prawdziwie księżycowy. Składają się na niego bardzo liczne wąwozy i labirynty skał. Swoje dodała też ludzka ręka, drążąc skalne miasta. Cały kompleks leżący w Anatolii jest bardzo rozległy. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się loty balonem, dzięki którym z wysoka można podziwiać dzieła Matki Natury. Najlepiej przybyć tutaj wczesnym rankiem, by powitać wschodzące słońce razem z fantazyjnymi skałami. Fantasmagoria tego miejsca naprawdę robi wrażenie. Nic dziwnego, że Kapadocja jest obowiązkowym punktem każdej podróży do Turcji.

Kapadocja
Księżycowa kraina w Turcji – Kapadocja, foto:fotolia.com

Patara

Patara jest znana przede wszystkim za sprawą swoich starożytnych zabytków. Zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę, że znajduje się tutaj chyba najpiękniejsza plaża całej Turcji. Szeroka, piaszczysta, mało uczęszczana, oferuje piękne widoki na góry i czystą wodę. Może warto tu odpocząć od pełnych zgiełku kurortów?

Pamukkale

Pamukkale to wapienne tarasy, które stanowią popularną atrakcję przyrodniczą. W języku tureckim ich nazwa znaczy „bawełniany zamek”. Kto chociaż raz z daleka zobaczy tarasy, ten nie będzie już miał wątpliwości od czego nazwa ta pochodzi. Białe skały osadowe, czyli trawertyn, zostały ukształtowane przez działania ciepłych źródeł termalnych, wypływających tu na powierzchnie i tworzących prawdziwie lecznicze kąpielisko.

Wapienne tarasy Turcja
Wapienne tarasy w Turcji są prawdziwym, naturalnym dziełem sztuki, foto:pixabay.com

Jezioro Wan

Jezioro Wan jest największe w Turcji. To także jeden z najbardziej oryginalnych akwenów na świecie. Jego woda ma odczyn zasadowy, co umożliwia pranie odzieży bez użycia detergentów. Obszar dookoła jeziora jest dość jałowy. Urozmaicają go wulkaniczne stożki. Znajduje się tutaj sporo stanowisk archeologicznych, jednak do najciekawszych atrakcji w okolicy zdecydowanie należy miasto Wan.

Góry Kaçkar

Góry Kaçkar to część pasma Gór Pontyjskich, które charakteryzują się polodowcową rzeźbą. Nie jest to miejsce dla osób rozpoczynających swoją górską przygodę. Nie ma tu oznakowanych turystycznych tras, a wysokości są znaczne. Na skutek swoich ostrych, poszarpanych przez działanie żywiołów szczytów, przypominają one nieco krajobrazy alpejskie. Widoki urozmaicają liczne polodowcowe jeziora. Trzeba dodać, że miejsce to nie jest kompletnie jałowe. Góry są porośnięte przez bujną roślinność, ponieważ Kaçkar to najwilgotniejszy punkt Turcji. Idealny trekking powinien trwać kilka dni.

Alpejskie krajobrazy gór kackar
Alpejski pejzaż Gór Kackar w Turcji, foto:fotolia.com

Ararat

Ararat to góra znana przede wszystkim z Biblii. Według niej to właśnie w tym miejscu stały ląd odnalazła Arka Noego. Tak naprawdę Ararat to wulkan. Najpiękniej prezentuje się on w ciągu godziny od momentu wschodu słońca, zanim jego szczyt spowiją gęste chmury. Wówczas widać potęgę tej góry. Nic dziwnego, że było to miejsce kultu religijnego już przed wieloma wiekami. Szczyt wznosi się na wysokość 5 137 metrów nad poziom morza. Jest to najwyższa góra w całej Turcji i miejsce organizacji wielu wypraw. Obecnie Ararat ze względu na swoje położenie (Kurdystan) i napiętą sytuację polityczną, jest mniej bezpiecznym miejscem. Należy mieć tylko nadzieję, że zagrożenie w tym rejonie Turcji zniknie i znowu będziemy mogli bez obaw podziwiać monumentalną górę.

Szczyt Ararat
Wulkan Ararat w Turcji, foto:fotolia.com

Szlak Licyjski

Szlak Licyjski to trasa trekkingowa prowadząca przez góry Taurus wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Specjaliści oceniają ją jako jedną z najbardziej malowniczych na świecie. Całość szlaku wynosi 500 kilometrów. Różnica wysokości jest olbrzymia, ponieważ góry, przez które szlak wiedzie, mają około 3 tysiące metrów wysokości, a schodzi się z nim niemal do poziomu morza. Na przejście całości poświęcić należy około miesiąca. Nie warto wybierać się tam latem. Mordercze upały, braki naturalnych źródeł wody i rozległe pustkowia są niebezpieczne dla osób o mniejszym doświadczeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zobaczyć chociaż fragment szlaku. Widoki rekompensują wszelkie wysiłki.

Turcja nie jest jednorodna. Tak samo jak różnią się między sobą jej miasta, tak zróżnicowana jest również przyroda tego kraju. Dlatego najlepiej przekonać się na własnej skórze, które spośród przedstawionych atrakcji są najbardziej interesujące.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!