Tarasy wapienne

Pamukkale – pamiętaj zanim pojedziesz

Pamukkale to jedna z najpiękniejszych turystycznych miejscowości w Turcji, znana przede wszystkim ze zjawiskowych tarasów wapiennych. Sprawdź o czym powinieneś pamiętać wybierając się do tego miejsca.

Do Pamukkale najłatwiej jest dojechać z Turcji Egejskiej. Co prawda w będących wizytówką Pamukkale naturalnych tarasach wapiennych nie wolno się kąpać, ale jest to możliwe w przypadku sztucznych basenów stworzonych na potrzeby turystyczne. W związku z tym nieodzowne jest zabranie ze sobą wygodnych strojów kąpielowych oraz ręczników. Należy również pamiętać o lekkich przewiewnych ubraniach, wygodnych butach oraz o tym, ze chcąc chodzić po wapiennych skałkach będziemy poproszeni o ich zdjęcie.

Bezpieczne zwiedzanie

Po tarasach turyści mogą się poruszać jedynie wyznaczonymi ścieżkami, z zachowaniem dużej ostrożności, ponieważ w niektórych miejscach jest naprawdę bardzo ślisko. W Pamukkale zwykle panuje upalna pogoda, a ponadto trudno tam znaleźć choćby odrobinę cienia, dlatego trzeba wziąć ze sobą zimne napoje oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne chroniące oczy, a także olejki i kremy do opalania. Pamukkale to nie tylko zjawiskowe wapienne tarasy, ale również ruiny starożytnego uzdrowiska Hierapolis, które warto zwiedzać będąc wyposażonym w sprawny aparat fotograficzny, bo szkoda byłoby nie uwiecznić widoku starożytnej świątyni czy teatru.

Tarasy wapienne
Tarasy wapienne w Pamukkale w Turcji, foto: pixabay.com

Atrakcje w Pamukkale są oczywiście płatne i dlatego musimy pamiętać o zabraniu ze sobą większej ilości gotówki. Wstęp do kompleksu Pamukkale – Hierapolis kosztuje 25 tureckich lirów. Dodatkowo należy zapłacić 5 TL za zwiedzanie muzeum archeologicznego. Niemało trzeba również wydać za przyjemność wykapania się w słynnym Basenie Antycznym (dorośli – 32 TL, dzieci do lat 12 – 12 TL), choć jeśli chcemy jedynie się poopalać przy wodzie to wtedy nie musimy za nic płacić. Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji warto zagospodarować sobie na wyprawę jeden dzień, bo teren obejmujący Pamukkale jest dość rozległy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!