wyspa Zakynthos

Zakhyntos – jeden z ulubionych kierunków urlopowych Polaków

Obok Krety i Rodos jedną z najczęściej odwiedzanych greckich wysp jest Zakynthos. Charakter tego miejsca nieco odbiega od dwóch pozostałych dużych wysp w Grecji, jednak właśnie to czyni je tak wyjątkowym.

Wielu uważa Zakynthos za najpiękniejszą wyspę na morzu Jońskim, a Ci którzy dopiero planują tam urlop mogą liczyć na naprawdę niezapomniane wakacje. Pomimo zaledwie 40 km długości i maksymalnie 20 km szerokości, wysepka skrywa wiele ciekawych i tajemniczych zakątków. Warto jest wybrać się w podróż w głąb lądu, tym bardziej, że zwiedzenie Zakynthos jest możliwe w przeciągu jednego dnia.

grecki Zakynthos na Morzu Jońskim
Widok na Zakynthos, foto: pixabay.com

Krajobraz Zakynthos koncentruje się na piaszczystych plażach, krystalicznie czystej wodzie i białych o imponujących rozmiarach klifach. Taki widok może zapierać dech w piersiach i przenieść nas w prawdziwie bajkowy świat. Jest to miejsce, gdzie wakacje smakują inaczej, a czas płynie wolniej. Chcąc poznać ten zakątek Grecji, nie można jednak spędzić całego tygodnia na plaży. Atrakcji na wyspie nie brakuje, dlatego turyści tak chętnie tutaj powracają, nawet kilkakrotnie.

Zatoka Wraku, czyli krajobraz niczym kadr z filmu

Najbardziej znanym miejscem, które najczęściej kojarzone jest z wyspą Zakynthos jest właśnie Zatoka Wraku z plażą Panagiotis. Jej nazwa wzięła się od nazwy statku, którego wrak znajduje się w tamtejszej okolicy. Piaszczysto- żwirowa plaża znajduje się w otoczeniu wysokich wapiennych klifów. Pomimo, że sam wrak statku nie zachwyca swoim urokiem to jednak właśnie niemu zawdzięczamy ten wyjątkowy, nieco piracki charakter tego miejsca. Krystalicznie czysta woda sprzyja długim kąpielom i nurkowaniu. Codziennie przypływają tutaj dziesiątki niewielkich statków z turystami, którzy chcą napajać się tym imponującym widokiem. Morze tutaj jest nieco bardziej wzburzone, niż w innych częściach wyspy, jednak to nie przeszkadza, aby czerpać przyjemność z wypoczynku.

Zatoka najpiękniej prezentuje się ze szczytu klifu. Z góry widać również plażę, która oświetlana przez promienie słoneczne mieni się w różnych barwach.

Dafni i Gerakas Beach oraz…żółwie Caretta caretta

Symbolem wyspy jest żółw morski Caretta caretta. Gady te żyją obecnie jedynie w obrębie basenu Morza Śródziemnego, również w wodach oblewających Zakynthos. Niestety są zagrożone wyginięciem, a turyści nie ułatwiają ich ochrony. Pozostawione na plażach śmieci są dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Samica składa swoje jaja m.in. właśnie na plażach Dafni i Gerakas. Są to szerokie i piaszczyste plaże, które gromadzą również szerokie grono wczasowiczów. Obecność jaj żółwi zmusiła tamtejsze władze do wprowadzenia pewnych ograniczeń. W okresie letnim na Gerakas Beach, kiedy jaj gadów jest dużo więcej, można przebywać jedynie 3 godziny. Przy wejściu na plażę każdy otrzymuje karteczkę z zapisaną godziną. Tylko w ten sposób można uchronić to, co już niedługo może wyginąć.

Muzeum Bizantyjskie
Urokliwe Zante, stolica Zakynthos, foto: pixabay.com

Weneckie Zante

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos, zamiennie nazywane Zante. W 1953 roku zostało praktycznie całkowicie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wyspę. Dołożono jednak wszelkich starań, aby sprawnie odbudować miasto i zachować jego niezwykły wenecki charakter. Zwiedzając Zante, warto zacząć od centralnego jego punktu, czyli Solomos Squara. Na placu stoli pomnik autora Hymnu Narodowego Grecji Solomosa, od którego również pochodzi nazwa tego miejsca. Będąc tam dobrze jest również odwiedzić Kościół Świętego Mikołaja, Bibliotekę i Muzeum Bizantyjskie.

Zabytkiem, który przetrwał trzęsienie ziemi, jest Kościół Świętego Dionizosa. Wewnątrz można podziwiać piękne malowidła ścienne, ikony oraz bogate złocenia. Aby spojrzeć na miasto z góry, należy udać się na wzgórze, na którym znajdują się ruiny Twierdzy Bohali. Dla samego widoku, warto odwiedzić to miejsce.

Niezapomniany zachód słońca

Na południowym zachodzie wyspy znajduje się półwysep Keri, który charakteryzuje się wyjątkowo pięknym klifowym wybrzeżem. To tutaj możemy zobaczyć białe skały, które wprost wpadają do błękitnego morza. Jest kilka miejsc widokowych, skąd można podziwiać ten wspaniały widok, dlatego jadąc samochodem warto jest kilkakrotnie zatrzymać się, aby móc rozkoszować się tym krajobrazem. To właśnie tutaj w porze wieczornej możesz zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca, którego nie można porównać do niczego równie pięknego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!