Kolosy przyznane po raz 18. Podróżnicy i eksploratorzy jaskiń bez głównej nagrody

Miłośnicy podróży z całej Polski opanowali na trzy dni Gdynię, gdzie od 11 do 13 marca odbywały się 18 Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy. Cykl prelekcji, wystaw, pokazów filmowych i targów zakończył się uroczystą galą, podczas której wręczono nagrody w dziewięciu dziedzinach, w tym za wyczyn roku, podróże, alpinizm i żeglarstwo.

Kolosy Gdynia
W Gdyni po raz 18 przyznano Kolosy, nagrody dla podróżników, żeglarzy, alpinistów, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

O przyznaniu Kolosów, jak co roku, zadecydowało jury w składzie Piotr Chmieliński, Maciej Kuczyński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy i Janusz Janowski. 

Ich decyzją Super Kolos za całokształt osiągnięć żeglarskich trafił w ręce kapitana Wojciecha Jacobsona, który m.in. jako pierwszy Polak opłynął jachtem Amerykę Północną.  

Za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi „Hard Camping” w zachodnim Syczuanie uhonorowano alpinistów Marcina Rutkowskiego, Wojciecha Ryczera i Rafała Zająca.

Wśród żeglarzy główną nagrodę otrzymali Piotr Kuźniar i załoga jachtu “Selma Expeditions”, którzy w minionym roku odbyli rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus.

Za wyczyn roku uznano rowerową wyprawę Dawida Andresa i Huberta Kisińskiego po Amazonce.

Nagroda im. Andrzeja Zawady trafiła do Michała Worocha i Macieja Kamińskiego za podróż Wheelchairtrip_South America 2016, prowadzącą z Ziemi Ognistej do Kanału Panamskiego.

Publiczność nagrodziła Kamilę Kielar, Władysława Labudę i Cezarego Wyszyńskiego kolejno za najlepszą prezentację, najlepszą prezentację Fotoplastykonu i najlepsze zdjęcie wystawy Fotoblog.

Natomiast dziennikarze docenili 8-miesięczną wyprawę Tomasza Owsianego przez Filipiny. Podróżnik ten otrzymał także wyróżnienie w kategorii „Podróże”, w której, podobnie jak w przypadku „Eksploracji jaskiń”, dość nieoczekiwanie nie przyznano głównej nagrody.

Poza tym wyróżnieniami uhonorowano osoby startujące w każdej z wymienionych dziedzin.

Kolosy to największa w Europie impreza podróżnicza, która odbywa się w Gdyni od 2000 r.  Jej organizatorami są Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *