panorama Lizbony

Sportowe oblicze Lizbony

Lizbona kojarzy się ze słonecznymi wakacjami. Co jednak zrobić, gdy zaskoczy nas deszcz? Odpowiedzi może być wiele. Polecamy przede wszystkim wszelkie aktywności sportowe, które można uprawiać samodzielnie lub tylko im się przyglądać. Niektóre z nich są odpowiednie na słoneczną pogodę, ale większość można uprawiać nawet w pochmurny dzień. 

Piłkarska królowa

Lizbona ma długą tradycję piłkarską. Miasto jest dobrze wyposażone w odpowiednią infrastrukturę. W 2004 roku było gospodarzem meczu finałowego podczas Euro. W samej Lizbonie grają aż trzy drużyny, które mogą się poszczycić najwyższym poziomem, o czym najlepiej świadczy fakt, że grają w portugalskiej pierwszej lidze. Są to: Sport Lisboa e Benfica, Sporting Clube de Portugal i C.F. Os Belenenses. Pierwsze dwa należą do utytułowane zespołów, po kilkanaście razy były mistrzami kraju.

Dużym przeżyciem, szczególnie dla fanów futbolu, jest zwiedzanie któregoś ze stadionów, połączone z oglądaniem meczu bezpośrednio z trybun. Estádio da Luz jest imponujący. Każdy mecz na nim rozgrywany to piłkarskie widowisko na najwyższym poziomie, dzięki któremu nawet pasywne podziwianie zmagań zawodników, zamienia się w emocjonujące wydarzenie. Co ważne, nie przeszkadza w tym niesprzyjająca pogoda, z jaką czasami można się spotkać nawet w portugalskiej stolicy. Stadion może pomieścić aż 65 000 widzów. Drugi, nieco mniejszy, bo przeznaczony dla 50 000 kibiców  należy do Sportingu i nazywa się Estádio José Alvalade. Najmniejsza arena to stadion Belenenses, Estádio do Restelo.

Portugalia stadion
Estádio da Luz, foto: wikimedia commons, zdjęcie autorstwa Steve Gardner, udostępnione na licencji  CC BY 2.0.

Sporty halowe

Lizbona ma wiele obiektów sportowych na najwyższym poziomie. Nic zatem dziwnego, że miasto było już gospodarzem zawodów o międzynarodowej randze. Odbywały się tutaj między innymi halowe, lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy w szermierce. Chociażby z tego powodu nie brakuje miejsc, w których można zarówno podziwiać sportowe zmagania, jak i w nich uczestniczyć. Piłka ręczna, tenis, squash, szermierka – niezależnie od indywidualnych preferencji możliwe jest uprawianie każdej z tych dyscyplin. Wówczas jednak najlepiej we własnym zakresie zorganizować swoją drużynę lub partnera do sportowych zmagań.

Świeże powietrze

Miłośnicy golfa znajdą na terenie Lizbony idealne warunki do jego uprawiania. Dobrze przystosowane pola golfowe zachęcają do tej eleganckiej formy aktywności. Jeżeli jednak ktoś woli nieco bardziej się spocić, powinien skorzystać z dobrze rozwiniętych tras rowerowych. Z wypożyczeniem jednośladu nie ma w mieście problemu. Trasy są różnorodne: od typowo rekreacyjnych aż po wyczynowe. Z wysokości siodełka bardzo przyjemnie zwiedza się miasto i jego okolice. Sama Lizbona słynie z usytuowania na wzniesieniach, także taka przejażdżka potrafi porządnie zmęczyć.

Impreza biegowa
W Lizbonie odbywają się cykliczne imprezy biegowe, zdjęcie ilustarcyjne, foto;pixabay.com

Biegowa Lizbona

Marzec to ten moment w ciągu roku, kiedy organizowane są słynne zawody biegowe, czyli Półmaraton Lizboński, natomiast we wrześniu odbywa się Półmaraton Portugalii. Bieganie w tak pięknych okolicznościach przyrody to z pewnością wydarzenie nietuzinkowe, ale także bardzo męczące z uwagi na występujące w mieście spore stromizny.

Atlantyckie rozrywki

Bliskość morza stanowi frajdę dla miłośników żeglarstwa. Tym bardziej, że nieczęsto ma się możliwość pływania po otwartym oceanie. Najlepszy moment na tego typu przygody to początek czerwca. Wówczas wieją najkorzystniejsze wiatry, znacznie ułatwiające pokonywanie morskich fal. Niech wskazówką będzie fakt, że to właśnie z Lizbony na podbój nieznanego świata wyruszyło wielu znamienitych żeglarzy, z Henrykiem Żeglarzem i Vasco da Gamą na czele.

Lizbona jest niesamowita także z powodu plaż, które otaczają miasto. Co ważne, są to jedne z najlepszych tego typu miejsc w całej Portugalii. Wiąże się z nimi oczywiście możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych. Na europejskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego panują doskonałe warunki dla miłośników kitesurfingu lub windsurfingu. To także przyjazne miejsce dla amatorów poznawania podwodnej fauny i flory. Nie brakuje odpowiednich szkółek nurkowych, które oprócz profesjonalnej opieki oferują również wypożyczenie niezbędnego ekwipunku. Co istotne, nurkowanie w okolicach Lizbony to przyjemność raczej dla bardziej doświadczonych, niepolecana zupełnym nowicjuszom. Należy uważać na oceaniczne dno, które obfituje w jeżowce i inne nieprzyjemne stworzenia. Zawsze trzeba mieć odpowiednie buty do pływania. Szczególnie polecana jest plaża Praia das Maçãs, która oferuje zarówno atrakcyjne kąpiele słoneczne, jak i świetne warunki do wszelkiego typu aktywności. Jedynym minusem jest odległość czterdziestu sześciu kilometrów od centrum Lizbony. Jednakże oprócz tego ma ona same plusy, czego dowodzi chociażby fakt, że została odznaczona błękitną flagą. Plaża jest strzeżona, na miejscu przewidziano wypożyczalnie odpowiedniego sprzętu, a cała infrastruktura zachęca do odpoczynku osoby w zróżnicowanym wieku.

panorama Lizbony
Słoneczna Lizbona, foto:pixabay.com

Dlaczego warto odwiedzić Lizbonę?

Lizbona to jedna z najciekawszych stolic europejskich. Z jednej strony oferuje interesujące zabytki i poznanie ciekawych elementów kultury na przykład pod postacią fado, a z drugiej strony ma również swoje aktywne oblicze. Sportowy wypoczynek w stolicy Portugalii to bardzo dobry pomysł.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!