Giełda jedwabiu

Walencka Giełda Jedwabiu

Hiszpania – niezmiennie od kilku lat – cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Główną jej zaletą jest oczywiście, doskonała pogoda przez większą część roku. Ale to nie jedyny powód, dla którego ten kraj pragnie odwiedzić coraz więcej turystów.

Na obszarze Hiszpanii, znajduje się spora ilość atrakcyjnych zabytków. Jednym z ciekawszych jest tak zwana Giełda Jedwabiu. Czym jest wspomniany obiekt i kogo w szczególności powinien zainteresować?

Giełda jedwabiu
Giełda Jedwabiu w Walencji, foto: fotolia.com

Pod nazwą Giełda Jedwabiu skrywa się niezwykła budowla, zaliczona w poczet najpiękniejszych gotyckich budynków o świeckim charakterze na obszarze całej Europy (!). Stanowi też doskonały dowód na to, jak wielka siła i bogactwo kryły się w Walencji – jednym z ważniejszych ówcześnie miast i centrów handlowych. Pierwotnym przeznaczeniem obiektu miał być transport ropy. Jednakże szybko zmieniono zdanie i zaczął on funkcjonować, jako główne centrum handlu morskiego, a w szczególności – jak sama nazwa wskazuje – handlu jedwabiem na obszarze całego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Budowę obiektu rozpoczęto w XV wieku, a użytkowanie rozpoczęto w wieku XVI. Tworzą go:

  • Sala kolumnowa – urzekająca przepychem, podtrzymywana przez smukłe filary. Jej podłoga wyłożona jest przez różnokolorowe marmury. Ściany zdobią niesamowite rzeźby oraz napisy.
  • Wieża z kaplicą Poczęcia NMP – prowadzą do niej kamienne spiralne schody; na pierwszym piętrze znajdowało się więzienie.
  • Liczne wnętrza prezentujące późny gotyk z dekorowanymi fasadami, zdobionymi złoconymi progami i nadprożami.

Dzisiaj obiekt znajduje się w użyciu. Odbywają się na jego obszarze liczne imprezy kulturalne. Przed budynkiem zlokalizowany jest ogromny targ, mieszczący się w metalowej, ozdobnej hali. Można tam nabyć typowe walenckie wyroby i przysmaki, a także owoce morza, miody czy wina.

Obiekt stanowi jedną z atrakcji turystycznych Walencji, dlatego warto by obejrzał je każdy, kto odwiedzi te strony. Jego piękno nie pozostawia bowiem, nikogo obojętnym. W szczególności zachwycą się nim esteci oraz miłośnicy sztuki gotyckiej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!