Korfu w Grecji

Korfu – starożytna, górzysta wyspa

Setki malowniczych mniejszych i większych wysepek przyciągają ludzi z całego świata, którzy mogą rozkoszować się widokiem cudownych krajobrazów i korzystać z piaszczystych plaż przejrzyście czystego morza. Jedną z takich wysp jest Korfu, na której odnajdziemy ślady starożytnej cywilizacji i przeniesiemy się do czasów kolonizacji.

Śladami starożytności

Korfu zwane inaczej w starożytności Kerkyrą ma swoje początki w starożytności. W VIII w p.n.e. zostało skolonizowane przez Korynt, jednak między nimi panowały bardzo wrogie stosunki. Walcząca zawzięcie o swoją niepodległość wyspa w konsekwencji stała się niezależna. W tamtejszych czasach powstała w tym miejscu piękna świątynia Artemidy, której ruiny można podziwiać do dzisiaj. W wyniku licznych wojen i bitw Korfu uległo zniszczeniu, dlatego starożytne zabytki i miasta tj. Peleopolis można zobaczyć jedynie zachowanym pozostałością, które całkowicie nie odzwierciedlają piękna tego miejsca.

grecka wyspa Korfu
Widok na Korfu, foto: fotolia.com

Wyspa była inspiracją dla wielu pisarzy, którzy często umiejscawiali akcję właśnie na Korfu. Dla Szekspira w sztuce „Burza” była pierwowzorem miejsca wygnania Prospera i Mirandy. Lawrence Durrell poświęcił Korfu całą książkę, której nadał tytuł „Jaskinia Prospera”. Możemy w niej czytać o pięknych, malowniczych krajobrazach, których opisy doskonale odzwierciedlają charakter wyspy.

Aktywny wypoczynek

Korfu to wyspa, gdzie poza granicami turystycznych kurortów, można rozkoszować się widokiem górzystego i malowniczo zielonego terenu oraz poznać wioski, w których panuje odwieczny spokój i pielęgnowana jest tradycja tego miejsca. Warto jest opuścić miejscowość, gdzie panuje hałas i zgiełk i przenieść się w odległe czasy, które sprawiły, że dzisiaj możemy podziwiać ten rajski zakątek świata.

Jeżeli celem naszej wycieczki jest relaks i wypoczynek, wcale nie musimy spędzać całego dnia na plaży. Oddalając się od miasta, wśród zielonych drzew oliwkowych będziemy mogli czerpać energię i wrócić do codzienności pełni zapału i wielu niezapomnianych wspomnień. Nieodzownym miejscem, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć, jest plaża Paleokastritsa. Można tam podziwiać prawdziwie dramatyczne scenerie, które Homer uwiecznił w swojej „Odysei”. Niewielkie łódki zabierają turystów na wycieczkę wśród małych jaskiń, a całą zatoka opiewa w piękny skalisty krajobraz. Liczne klify i górzysty charakter wyspy w otoczeniu zieleni to największe atuty Korfu, które sprawiają, że sami jego mieszkańcy są dumni ze małej ojczyzny.

Korfu z bliska

  • Agios Georgios: północno- zachodnia część Korfu to miejsce dla spragnionych ciszy i spokoju. Warto udać się do niewielkiej miejscowości Agios Georgios, żeby przekonać się, że greckie wakacje można spędzić z dala od zgiełku i hałasu. To tutaj znajduje się przepiękna piaszczysta plaża oraz wyjątkowo malownicza okolica. Godziny spędzone na słonecznym wybrzeżu i długie spacery w cudownej scenerii.
Porto Timoni
Widok na Porto Timoni, foto: fotolia.com

Porto Timoni

mało kto odwiedza to miejsce, dlatego również tutaj panuje spokój i można się całkowicie oddać wakacyjnemu lenistwu. Dwie plaże, które przylegają do pobliskich zatok zachwycają przejrzyście czystą wodę. Jest to raj dla miłośników nurkowania, którzy mogą podziwiać kilkunastometrowe głębiny.

  • Canal d’Amour: za najpiękniejsze miejsce na wyspie uznaje się właśnie Canal d’Amour. Wyjątkowe formacje skalne, niewielkie klify i cudowne plaże z turkusową wodą- to wszystko znajdziemy, udając się właśnie w te okolice.
  • Pantokrator: jest to najwyższa góra na wyspie i znajduje się jedynie 3,5 km od wybrzeża. Chętnie odwiedzana nie tylko przez miłośników górskich wędrówek, ale również przez spragnionych wspaniałych widoków. Z góry roztacza się przepiękny krajobraz na wyspę, morze, a także wybrzeże Albanii. Na szczycie można również podziwiać XVII wieczny klasztor, który na wielu robi ogromne wrażenie

Korfu to miejsce, gdzie czas można spędzać na wiele sposób. Najlepiej jest znaleźć czas zarówno na odpoczynek na rajskich plażach, jak również na odkrywanie tajemnicy starożytności. Popołudniami i wieczorami warto jest udać się do pobliskich knajpek, napić się kawy czy greckiego uzo lub piwa z pobliskiej warzalni. Nie można również jedynie obejść się smakiem greckiej kuchni. Feta saganaki, Sofrito czy krewetki w sosie pomidorowym to przysmaki, które koniecznie trzeba spróbować, będąc na Korfu. Nie sposób również nie oprzeć się świeżym owocom czy wybornie smakującym oliwkom. Taka jest właśnie wyspa Korfu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!