• państwo: Hiszpania
  • prowincja: Walencja
  • powierzchnia: 134,65 km²
  • liczba mieszkańców: ok.830 tys.
 

Walencja

Hiszpańskie miasto, położone w środkowej części kraju, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i turystyczny. W 2011 roku Walencja otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Sportu.

Atrakcje Walencji

Znakiem rozpoznawczym metropolii jest nowocześnie zaprojektowane Miasteczko Sztuki i Nauki. Ogromny obszar, nazywany także dzielnicą przyszłości, skupia różnego rodzaju obiekty rozrywkowe, muzea oraz delfinarium. Spacerując ulicami Walencji, znajdziemy także wiele, wartych uwagi zabytków. Jednym z nich jest słynna Katedra, we wnętrzach której znajduje się Święty Graal, kielich prawdopodobnie używany przez Jezusa w trakcie Ostatniej Wieczerzy. Zachwyt turystów wzbudza również Giełda Jedwabiu, przepiękny budynek, spełniający niegdyś dwie, ważne funkcje. Po pierwsze był to istotny ośródek handlowy ówczesnej Europy, po drugie, przetrzymywano w nim dłużników. Jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Walencji. Warto wspomnieć, iż w pobliżu znajduje się hala targowa, El Mercado Central, gdzie nabyć można lokalne pamiątki oraz dojrzewające w słońcu warzywa i owoce. Aby poczuć hiszpański klimat miasta, najlepiej wybrać się do atrakcyjnej dzielnicy El Carmen, gdzie życie towarzyskie trwa 24/7. Jeśli jednak wolimy spokojny odpoczynek ciekawym miejscem może okazać się Ogród Botaniczny, posiadający rzadkie okazy roślin z całego świata.

Sportowa Walencja

W mieście, na stadionie Estadio Mestalla, swoje mecze rozgrywa Valencia CF, jeden z najbardziej rozpoznawalnych, hiszpańskich klubów. Oprócz piłkarskich emocji, znajdziemy tu także ducha Formuły 1. Od 2008 roku organizowane są tu zawody Grand Prix F1.

Przysmaki Walencji

Hiszpanie uwielbiają kanapki dlatego będąc w Walencji warto spróbować Bocadillo de Jamón, pysznych bułeczek z szynką i serem. jednak najbardziej popularną potrawą w regionie jest Paella Valenciana, ryż z dodatkiem szafranu, oraz według uznania, owoców morza, warzyw czy kurczaka.