Maisteczko sztuki i nauki

Urlop w Walencji. Co warto zwiedzić?

Walencja, trzecia co do wielkości metropolia Hiszpanii, jest jednym z najciekawszych europejskich miast, do których możemy wybrać się na weekendowy wypad. Położona nieco na uboczu szlaków turystycznych, ale za to nad samym brzegiem Morza Śródziemnego stanowi także idealne miejsce na długi, wakacyjny wypoczynek. 

W mieście zachwycającej architektury

Centrum Walencji wypełniają kościoły, katedry i kamienice pochodzące z różnych epok historycznych i reprezentujące niemal wszystkie style architektoniczne. Sercem hiszpańskiej metropolii jest XIII-wieczna Katedra Santa Maria mieszcząca się na jednym ze śródmiejskich placów, Plaza de la Reina. Jej wnętrze skrywa niezwykły skarb, a mianowicie Świętego Graala (Święty Kielich), którego zgodnie z tradycją chrześcijańską używał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Fasada świątyni jest pięknym połączeniem stylu gotyckiego i romańskiego z kunsztownymi zdobieniami barokowymi. Nieodłączoną część monumentalnej budowli stanowi dzwonnica Miguelete. Liczącą ponad 50 metrów wieżę mogą zwiedzać turyści, gotowi na pokonanie prowadzących na jej szczyt krętych schodków po to, aby móc podziwiać przepiękną panoramę Walencji.

Fontanna Neptuna Hiszpania
Fontanna Neptuna w Walencji, foto;pixabay.com

Z Plaza de la Reina sąsiaduje Plaza de la Virgen, w przeszłości najważniejszy plac miejski w Walencji. Jego historyczną rolę podkreślają mieszczące się tutaj zabudowania: Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych, pięknie zdobiona świątynia barokowa pochodząca z XVII wieku, oraz Pałac Generalitat, okazała XVI-wieczna budowla reprezentująca styl gotycki z elementami renesansowymi. Nie sposób nie wspomnieć o zlokalizowanej w centrum skweru fontannie z pomnikiem Neptuna w otoczeniu ośmiu nagich kobiet. Plac jest jednym z najpiękniej oświetlonych miejsc w całej Walencji, dlatego warto tu wpaść w godzinach wieczornych.

Gratką dla fanów historii sztuki będzie też wizyta na Plaza del Ayuntamiento. Zabudowania otaczające ten plac, urzekają różnorodnością architektoniczną. Na pierwszy plan wysuwa się Ratusz Walencji, będący mistrzowskim przykładem stylu barokowego. Co ciekawe, sąsiadujące z nim budynki są utrzymane w stylu modernistycznym. Jak widać, spacer po głównych placach i ulicach Walencji może być naprawdę fascynującą wycieczką przez historię architektury.

Miasteczko sztuki i nauki
Miasteczko sztuki i nauki jest znakiem rozpoznawczym Walencji, foto;pixabay.com

Nowoczesne oblicze Walencji

W prężnie rozwijającej się Walencji nie brakuje zabudowań o nowoczesnym designie, co potwierdza kompleks kulturalno-edukacyjny Ciudad de las Artes y las Ciencias, zbudowany z wielkim rozmachem. Już z daleka uwagę przechodniów przykuwają dwie futurystyczne bryły, w których mieszczą się: Planetarium i Oceanarium. Oba obiekty są ciekawe, jednak fenomenem w skali światowej jest to drugie miejsce. Ogromne akwaria odzwierciadlają kilkanaście ekosystemów morskich. Zamieszkuje je blisko 500 gatunków stworzeń. W skład tutejszego Miasteczka Sztuki i Nauki wchodzą ponadto Muzeum Nauki im. Księcia Filipa, w którym na odwiedzających czekają ciekawe, interaktywne wystawy naukowe oraz Pałac Sztuki im. Królowej Zofii, będący jedną z największych sal koncertowych na świecie. Ze względu na swoje znaczenie artystyczne i nieregularny, futurystyczny kształt gmachu, walencka opera jest często porównywana ze słynną Sydney Opera House.

Ukoronowaniem spaceru po modernistycznym kompleksie będzie wizyta w L’Umbracle, kolejnym budynku o finezyjnej konstrukcji, na którego górnych piętrach mieści się przepiękny ogród botaniczny. Warto dodać, że to też doskonały punkt widokowy na całą okolicę.

Ogrody Turii Hiszpania
Ogrody Turii to idelane miejsce aby ucieć od miejskiego zgiełku, foto:pixabay.com

Relaks w cieniu metropolii

Zielonymi płucami miasta są Ogrody Turii, zajmujące powierzchnię blisko 100 hektarów. Alejki spacerowe i ścieżki biegowe, rozmieszczone wzdłuż terenu rekreacyjnego, zdają się nie mieć końca. Znajdziemy tam też place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, boiska sportowe oraz urokliwe skwery z bujną roślinnością i oryginalnymi elementami małej architektury. Wszystko to sprawia, że Ogrody Turii są wprost wymarzonym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta.

Walencja może pochwalić się szerokimi, piaszczystymi plażami. Najpopularniejsze z nich, Malvarrosa i Cabanyal, ciągną się na długości ponad kilometra. W wakacyjnych miesiącach są miejscem wypoczynku dla tysięcy turystów, poza sezonem święcą pustkami. Spacerując ich malowniczym nabrzeżem i wdychając nadmorskie powietrze szybko zrelaksujemy się i odetchniemy od miejskiego zgiełku.

Miasto przyszłości

Walencja jest miastem dumnym ze swojej przeszłości i odważnie patrzącym w przyszłość. Ta dynamicznie rozwijająca się metropolia coraz wyraźniej otwiera się na turystów i coraz chętniej jest przez nich odwiedzaną. I choć daleko jej jeszcze do popularności Barcelony czy Madrytu, to pod względem posiadanych zabytków i atrakcji turystycznych w niczym nie ustępuje największym hiszpańskim aglomeracjom. Oferuje tyle możliwości spędzania wolnego czasu, że nie sposób nudzić się tu nawet podczas bardzo długiego urlopu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!