Najpiękniejsza plaża we Włoszech

Sardynia – zaginiona Atlantyda?

Sardynia jest wyspą niedocenianą. Turyści korzystający z uroków letniego wypoczynku na włoskich wyspach chętniej odwiedzają Sycylię czy Capri. W tym położeniu nieco na obrzeżach głównych szlaków wycieczkowych drzemie jednak jej siła. Sardynia zachwyca surowością krajobrazu, wspaniałymi plażami i oryginalną kulturą.

Co tam można robić?

Przy okazji pobytu na Sardynii warto skorzystać z uroków plaż. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, a dodatkowo można spotkać stadka delfinów. Kolor morza jest różnorodny, od szmaragdu do turkusu. Wiatr wiejący na wyspie powoduje, że jest to wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak na przykład kitesurfing. Plaże są bardzo zróżnicowane. Odnajdziemy zarówno piaszczyste, przypominające swojską Łebę, jak i kamieniste, z wybrzeżem łagodnym i klifowym, a często nawet z jaskiniami albo dostępem tylko od strony morza. Najbardziej intrygują te pozbawione ingerencji człowieka, wolne od turystycznej infrastruktury. Costa Smeralda na północy wyspy już dwukrotnie otrzymała tytuł najładniejszej plaży w ramach World Travel Awards.

Najpiękniejsza plaża we Włoszech
Costa Smeralda to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, foto:fotolia.com

Wspaniałym pomysłem przy okazji pobytu na wyspie, jest wypożyczenie samochodu i… zgubienie się. Na Sardynii nie potrzeba mapy. Drogi, zwłaszcza te panoramiczne z widokiem na góry są tak piękne, że można spędzić cały dzień włócząc się po mało uczęszczanych bezdrożach. Na takie eskapady nie powinny decydować się osoby z chorobą lokomocyjną, ponieważ większość tras nadmorskich to niekończąca się spirala zakrętów. Podziwiać można śródziemnomorską roślinność (makię), surowe szczyty górskie i groty, których spisanych jest 3310. Szczególnie polecane jest zwiedzanie kanionu Su Gorropu, ze ścianami o wysokości nawet 500 metrów. Głębszy od niego w Europie jest kanion Tary, ale ten sardyński posiada bardziej pionowe ściany. Najlepiej zwiedzać go w ciepłych miesiącach roku, wtedy bowiem wysycha rzeka płynąca jego dnem, stanowiąca niebezpieczeństwo dla nieopatrznego turysty. W kanionie żyją podobno tajemnicze, nieprzyjazne istoty. Wycieczka do kanionu to kilkugodzinna eskapada, która potrafi zmęczyć mniej wprawionego trapera. Najbardziej malowniczą jaskinią, tylko w części udostępnioną turystom, jest Grotta di Nettuno. Jej zwiedzanie jest możliwe przy spokojnym stanie wód. Dostać się tu można albo promem od strony morza albo pieszo, pokonując wiele schodów.

Latarnia w Sardynii
Capo Testa jest idealnym punktem widokowym, foto:fotolia.com

Latarnia morska Capo Testa

Przy północnym wybrzeżu Sardynii, w Cieśninie Św. Bonifacego oddzielającej ją od Korsyki, zlokalizowany jest archipelag 62 wysepek La Maddalena. Są one objęte Parkiem Narodowym. Jest to raj dla żeglarzy oraz osób szukających wytchnienia w pogoni codziennego życia. Najbardziej na północ wysuniętym punktem włoskiej wyspy, jest Capo Testa. Znajduje się tutaj bardzo malownicza latarnia morska oraz urzekające formacje skalne.

Miasta

W Arbatax można zobaczyć hiszpańską wieżę z XVI wieku oraz Czerwone Skały z porfiru, położone przy porcie, będącym połączeniem wyspy ze stałym lądem. Alghero znane jest z wyrobów koralowych. Niedaleko miasta zlokalizowana jest Riwiera Koralowa, przy której wydobywana się to bogactwo natury. Villamsimius to popularny ośrodek turystyczny. Wieczorami centrum miasta zmienia się w deptak pełen turystów, a co za tym idzie, pełen straganów z pamiątkami i lokalnym rzemiosłem. Jest to również najlepsze miejsce do zakosztowania życia nocnego na Sardynii, funkcjonują tu bowiem dyskoteki. Muravera jest popularna ze względu na lokalny folklor i kuchnię. Wyrabia się tutaj miód, koszyki. To miejsce pełne rosnących cytrusów. Istnieje nawet poświęcone im święto (w marcu i kwietniu). Mieszkańcy chętnie prezentują swoje tradycje, przywdziewając przy tym specjalne stroje. Porto Cervo jest miastem, które często na kierunek wojaży obierają celebryci. Jest ono pełne luksusu i blichtru. Castelsardo to jedna z piękniejszych miejscowości wyspy. Położone jest ono na skalistym przylądku, zabudowa pochodzi z XII wieku. Ze względu na ukształtowanie terenu, pełno jest tutaj wąskich, kamiennych schodków. Wartą zobaczenia jest Skała Słonia – twór do złudzenia przypominający to zwierzę. Cala Gonone posiada rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. To dobre miejsce na bazę wypadową do zwiedzania Sardynii. Stolicą wyspy jest Cagliari. W mieście znajduje się jeden z największych portów w całym basenie Morza Śródziemnego. Najstarsza część ośrodka miejskiego nazywa się Castello i umiejscowiona jest na wzgórzu. Z tamtejszych murów obronnych rozpościera się piękny widok na Zatokę Aniołów.

Castelsardo na wyspie
Castelsardo, miasto na wzgórzu, foto:fotolia.com

Sardynia jest warta odwiedzenia o każdej porze roku. Latem dla pięknych plaż i ich atrakcji, a zimą dla wspaniałych widoków i możliwości skorzystania z unikalnego, bo jedynego na wyspie wyciągu narciarskiego. Wiosną warto zobaczyć słynne na tę część Europy święto, religijną procesję  Festa di Sant’Efisio, odbywającą się 1 maja w Cagliari. A jesienią może poszukać śladów mitycznych Atlantów? Według dziennikarza Sergio Frau, to właśnie Sardynia jest zaginioną Atlantydą. Mają na to wskazywać pamiątki po cywilizacji nuragijskiej. Z pewnością warto sprawdzić ten trop i przy okazji wypocząć w miłym otoczeniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!